Plugins - All-in-One WP Migration - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (265 entries)

en: "Restore" functionality is available in a <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">paid extension</a>.<br />You could also download the backup and then use "Import from file".
it: La funzionalità di "Restore" è disponibile nella <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">versione a pagamento</a>.<br /> Puoi anche scaricare il backup ed utilizzare "Import from file".

en: %s ago
it: %s fa

en: %s is not the latest version. You must update the plugin before you can use it.
it: %s non è la versione più recente. Devi aggiornare il plugin prima di poterlo usare.

en: (click to expand)
it: (fai clic per espandere)

en: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
it: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Dimensione: %s</em></a>

en: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">How-to: Increase maximum upload file size</a> or
it: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">Come fare per: aumentare la dimensione massima dei file da caricare</a> o

en: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get unlimited</a>
it: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Ottieni illimitato</a>

en: <h3>Site could not be exported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
it: <h3>Il sito non può essere esportato</h3><p>Assicurati che la directory di storage<strong>%s</strong> abbia i permessi di lettura e scrittura.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></p>

en: <h3>Site could not be imported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
it: <h3>Il sito non può essere importato</h3><p>Assicurati che la directory di storage<strong>%s</strong> abbia i permessi di lettura e scrittura.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></p>

en: <h3>Site could not be restored</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
it: <h3>Il sito non può essere ripristinato</h3><p>Assicurati che la directory di storage<strong>%s</strong> abbia i permessi di lettura e scrittura.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></p>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP 5 but the site that you are importing to is PHP 7. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
it: <i class="ai1wm-import-info">Il tuo backup è fatto con PHP 5 ma il sito in cui lo stai importando è in PHP 7. Questo può far fallire l'importazione. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></i>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP 5 but the site that you are importing to is PHP 8. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
it: <i class="ai1wm-import-info">Il tuo backup è fatto con PHP 5 ma il sito nel quale stai importando usa PHP 8. Questo potrebbe far fallire l'importazione. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></i>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP 7 but the site that you are importing to is PHP 8. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
it: <i class="ai1wm-import-info">Il tuo backup è fatto con PHP 7 ma il sito nel quale stai importando usa PHP 8. Questo potrebbe far fallire l'importazione. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Dettagli tecnici</a></i>

en: <strong>%s</strong> is not the latest version. You must <a href="%s">update the plugin</a> before you can use it. <br />
it: <strong>%s</strong> non è la versione più recente. Devi <a href="%s">aggiornare il plugin</a> prima di poterlo usare.<br />

en: A PHP extension stopped the file upload.
it: Una estensione PHP ha bloccato il caricamento del file.

en: A password is required
it: È richiesta una password

en: Activating mu-plugins...
it: Mu-plugins in fase di attivazione...

en: Add
it: Aggiungi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: All-in-One WP Migration Command
it: Comando All-in-One WP Migration

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> file. Try to change permissions of the parent folder or send us an email at <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> for assistance.
it: All-in-One WP Migration non può creare il file <strong>%s</strong>. Prova a modificare i permessi della cartella genitore oppure inviaci un'email a <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> per ottenere assistenza.

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> folder. You will need to create this folder and grant it read/write/execute permissions (0777) for the All-in-One WP Migration plugin to function properly.
it: All-in-One WP Migration non può creare la cartella <strong>%s</strong>. Devi creare questa cartella e garantire i permessi di lettura/scrittura/esecuzione (0777) per il plugin All-in-One WP Migration perché questo funzioni correttamente.

en: All-in-One WP Migration: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
it: All-in-One WP Migration: Il tuo attuale ruolo non ha le capacità di Export/Import abilitate. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Dettagli tecnici
    </a>

en: Archiving %d content files...<br />%d%% complete
it: Archiviazione di %d file di contenuto in corso...<br />%d%% completato

en: Archiving %d media files...<br />%d%% complete
it: Archiviazione di %d file media in corso...<br />%d%% completato

en: Archiving %d plugin files...<br />%d%% complete
it: Archiviazione di %d file del plugin in corso…<br />%d%% completato

en: Archiving %d theme files...<br />%d%% complete
it: Archiviazione in corso di %d file dei temi...<br />%d%% completato

en: Archiving configuration file...<br />%d%% complete
it: Archiviazione del file di configurazione <br />%d%% completata

en: Archiving database...<br />%d%% complete
it: Archiviazione database...<br />%d%% completata

en: Are you sure you want to delete this file?
it: Desideri eliminare questo file?

en: At least <strong>one WordPress</strong> site should be presented in the archive.
it: Almeno <strong>un</strong>sito Wordpress deve essere presente in archivio.

en: Backup Scheduler
it: Pianificatore di backup

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
it: Il backup è criptato. Fornisci la password di decrittazione:

en: Backup scheduler
it: Pianificatore di backup

en: Backups
it: Backup

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
it: Approfitta della solidità di Google Drive. Programma il salvataggio dei tuoi backup direttamente sul tuo account Google Drive. Semplice, sicuro e integrato in una piattaforma che già utilizzi.

en: Cancel
it: Annulla

en: Check for updates
it: Verifica aggiornamenti

en: Checking extensions compatibility...
it: Controllo la compatibilità delle estensioni…

en: Click to set a label for this backup
it: Fai clic per impostare un'etichetta per questo backup

en: Close
it: Chiudi

en: Contact Support
it: Contatta l'assistenza

en: Continue
it: Continua

en: Create backup
it: Crea un backup

en: Creating an empty archive...
it: Creo un archivio vuoto…

en: Date
it: Data

en: Delete
it: Elimina

en: Discard
it: Scarta

en: Do <strong>not</strong> export database (sql)
it: <strong>Non</strong> esportare il database (sql)

en: Do <strong>not</strong> export media library (files)
it: <strong>Non</strong> esportare la libreria media (file)

en: Do <strong>not</strong> export must-use plugins (files)
it: <strong>Non</strong> esportare i plugin obbligatori (file)

en: Do <strong>not</strong> export plugins (files)
it: <strong>Non</strong> esportare i plugin (file)

en: Do <strong>not</strong> export post revisions
it: <strong>Non</strong> esportare le revisioni degli articoli

en: Do <strong>not</strong> export spam comments
it: <strong>Non</strong> esportare i commenti in spam

en: Do <strong>not</strong> export themes (files)
it: <strong>Non</strong> esportare i temi (file)

en: Do <strong>not</strong> replace email domain (sql)
it: <strong>Non</strong> sostituire il dominio della email (sql)

en: Don't have a Purchase ID? You can find your Purchase ID
it: Non hai ancora acquistato un ID? Puoi trovare il tuo ID acquisto

en: Done activating mu-plugins.
it: Mu-plugins attivati correttamente.

en: Done archiving configuration file.
it: File di configurazione archiviato.

en: Done archiving database.
it: Archiviazione database eseguita.

en: Done creating an empty archive.
it: Fatto, ho creato un archivio vuoto.

en: Done exporting database.
it: Fatto, esporto il database…

en: Done getting WordPress permalinks settings.
it: Completato il recupero delle impostazioni dei permalink di WordPress.

en: Done preparing blogs.
it: Blog preparati.

en: Done preparing configuration file.
it: File di configurazione preparato.

en: Done preparing options.
it: Plugin preparati.

en: Done preparing users.
it: Terminata la preparazione degli utenti

en: Done restoring database.
it: Database ripristinato.

en: Done retrieving a list of WordPress content files.
it: Recuperato un elenco dei file di contenuto di WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress database tables.
it: Recuperato un elenco delle tabelle del database di WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress media files.
it: Recuperato un elenco dei file media di WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress plugin files.
it: Recuperato un elenco dei file dei plugin di WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress theme files.
it: Recuperato un elenco dei file dei temi di WordPress.

en: Done retrieving a list of all WordPress files.
it: Fatto, ho recuperato l'elenco di tutti i file WordPress.

en: Done unpacking archive.
it: Scompattamento archivio eseguito.

en: Done validating the decryption password.
it: Terminata la convalida della password di decrittazione.

en: Download
it: Scarica

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
it: Lo scaricamento non è possibile perché la directory dei backup non è accessibile.

en: Drag & Drop a backup to import it
it: Trascina e rilascia un backup per importarlo

en: Dropbox Storage
it: Archiviazione Dropbox

en: Enable this feature
it: Abilita questa funzione

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
it: Goditi la flessibilità dell'archiviazione FTP. Conserva i tuoi backup programmati sul tuo server FTP. Avrai il pieno controllo dei tuoi dati con una soluzione di archiviazione versatile e privata.

en: Enter a password
it: Inserisci una password

en: Enter your Purchase ID
it: Inserisci il tuo ID acquisto

en: Enter your email address..
it: Inserisci il tuo indirizzo email..

en: Error
it: Errore

en: Error while downloading file
it: Errore durante lo scaricamento del file

en: Error while reading backup content
it: Errore durante la lettura del contenuto del backup

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Export
it: Esporta

en: Export Site
it: Esporta sito

en: Export To
it: Esporta su

en: Exporting database...<br />%d%% complete<br />%s records saved
it: Sto esportando il database...<br />%d%% completato<br />%s record salvati

en: FTP Storage
it: Archiviazione FTP

en: Failed to write file to disk.
it: Impossibile scrivere il file sul disco.

en: Feedback type is not valid.
it: Il tipo di feedback non è valido.

en: Find
it: Cerca

en: Finish
it: Finito

en: Get multisite
it: Ottieni multisito

en: Get unlimited
it: Passa senza limiti

en: Getting WordPress permalinks settings...
it: Recupero delle impostazioni dei permalink di WordPress in corso...

en: Google Drive Storage
it: Archiviazione Google Drive

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
it: Sfrutta la potenza di OneDrive per i tuoi backup. Imposta i tuoi backup pianificati per salvarli direttamente in OneDrive. È sicuro, integrato con tuo vostro account Microsoft e mantiene i tuoi dati facilmente accessibili.

en: How may we help you?
it: Come possiamo aiutarti?

en: How-to: Increase maximum upload file size
it: Come fare per: aumentare la dimensione massima dei file da caricare

en: I agree that by filling in the contact form with my data, I authorize All-in-One WP Migration to use my <strong>email</strong> to reply to my requests for information. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>
it: Sono consapevole che, compilando il modulo di contatto con i miei dati, autorizzo All-in-One WP Migration ad utilizzare la mia <strong>email</strong> per rispondere alle mie richieste di informazioni. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>

en: I have enough disk space
it: Ho abbastanza spazio disco

en: I have ideas to improve this plugin
it: Ho un'idea per migliorare questo plugin

en: I need help with this plugin
it: Ho bisogno di aiuto con questo plugin

en: Import
it: Importa

en: Import From
it: Importa da

en: Import Site
it: Importa sito

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
it: L'importazione di un backup criptato non è supportata su questo server. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
it: Nelle impostazioni avanzate sezione è possibile configurare con maggior precisione il modo di esportare

en: Leave Feedback
it: Lascia il tuo feedback

en: Leave plugin developers any feedback here
it: Lascia qui il tuo feedback per gli sviluppatori del plugin

en: Leave plugin developers any feedback here..
it: Lascia un feedback agli sviluppatori del plugin.

en: List
it: Elenca

en: List the content of the backup
it: Elenca il contenuto del backup

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
it: Gestisci l'archiviazione in modo efficace con le nostre impostazioni di conservazione flessibili. Decidi quanti backup vuoi conservare. I vecchi backup vengono cancellati automaticamente, mantenendo l'archiviazione ordinata ed efficiente.

en: Maximum upload file size: <strong>%s</strong>.
it: Dimensione massima per il caricamento dei file: <strong>%s</strong>.

en: Migration tool for all your blog data. Import or Export your blog content with a single click.
it: Strumento per la migrazione di tutti i dati del blog. Importa o Esporta contenuti del tuo blog con un solo clic

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Missing error key in upload file.
it: Manca la chiave errore nel file di caricamento.

en: Missing tmp_name in upload file.
it: Manca tmp_name nel file caricato.

en: Missing upload file.
it: Manca file di caricamento.

en: Monthly
it: Mensilmente

en: More
it: Altro

en: More Storage Providers
it: Altri provider di archiviazione

en: Multisite Schedules
it: Pianificazioni multisito

en: Name
it: Nome

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
it: Non preoccuparti più di dimenticare di eseguire il backup del tuo sito. Scegli tra le varie opzioni di pianificazione, da quella giornaliera a quella mensile, e noi automatizzeremo il resto. I backup vengono eseguiti come un in maniera precisa, garantendoti la massima tranquillità e una robusta rete di sicurezza.

en: Notification Settings
it: Impostazioni di notifica

en: Notification settings
it: Impostazioni di notifica

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
it: Una volta che il file viene scaricato correttamente sul computer, è possibile importarlo su uno dei tuoi siti WordPress.

en: OneDrive Storage
it: Archiviazione OneDrive

en: Out of disk space. Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
it: Lo spazio del disco è esaurito. Impossibile salvare su: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Password-protect and encrypt backups
it: Proteggere con password e criptare i backup

en: Please accept feedback term conditions.
it: Accetta le condizioni dei termini di feedback.

en: Please do not close this browser window or your import will fail
it: Non chiudere la finestra del browser altrimenti l'importazione fallirà

en: Please enter a password to import the file
it: Inserisci una password per importare il file

en: Please enter comments in the text area.
it: Inserire i commenti nell'area di testo.

en: Please make sure that your file was exported using <strong>All-in-One WP Migration</strong> plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
it: Assicurati che il tuo file sia stato esportato utilizzando il plugin <strong>All-in-One WP Migration</strong>. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Please wait, stopping the export...
it: Attendi, interruzione dell'esportazione in corso ...

en: Please wait, stopping the import...
it: Attendi, sto fermando l'importazione...

en: Preparing blogs...
it: Preparazione blog...

en: Preparing configuration file...
it: Sto preparando il file di configurazione...

en: Preparing options...
it: Preparazione delle opzioni in corso...

en: Preparing to export...
it: Preparazione dell'esportazione in corso...

en: Preparing to import...
it: Preparazione all'importazione in corso...

en: Preparing users...
it: Preparazione degli utenti...

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
it: Premi il pulsante "Esporta" e l'archivio dei file del server verrà visualizzato sul tuo browser.

en: Proceed
it: Procedi

en: Protect this backup with a password
it: Proteggi questo backup con una password

en: Purchase ID
it: ID acquisto

en: Quick hints
it: Suggerimenti rapidi

en: Reading...
it: Lettura in corso...

en: Refreshing backup list...
it: Sto aggiornando la lista dei backup...

en: Renaming exported file...
it: Rinomino il file esportato…

en: Repeat the password
it: Ripeti la password

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Restore
it: Ripristina

en: Restoring %d files...<br />%d%% complete
it: Ripristino %d file…<br />%d%% completato

en: Restoring a backup is available via Unlimited extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
it: Il ripristino di un backup è disponibile tramite la nostra estensione Unlimited. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Ottienila qui</a>

en: Restoring database...<br />%d%% complete
it: Ripristino il database…<br />%d%% completato

en: Retention Settings
it: Impostazioni di conservazione

en: Retention settings
it: Impostazioni di conservazione

en: Retrieving a list of WordPress content files...
it: Recupero di un elenco dei file di contenuto di WordPress in corso...

en: Retrieving a list of WordPress database tables...
it: Recupero di un elenco delle tabelle del database di WordPress in corso...

en: Retrieving a list of WordPress media files...
it: Recupero di un elenco dei file media di WordPress in corso...

en: Retrieving a list of WordPress plugin files...
it: Recupero di un elenco dei file dei plugin di WordPress in corso...

en: Retrieving a list of WordPress theme files...
it: Recupero di un elenco dei file dei temi di WordPress in corso...

en: Retrieving a list of all WordPress files...
it: Recupero l'elenco di tutti i file di WordPress…

en: Save
it: Salva

en: Schedules
it: Pianificazioni

en: Send
it: Invia

en: Show backup content
it: Mostra il contenuto del backup

en: Size
it: Dimensione

en: Something went wrong: %s
it: Qualcosa è andato storto:%s

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
it: Resta informato, non sopraffatto. Personalizza le tue preferenze di notifica per ricevere gli aggiornamenti che ti interessano. Che si tratti dello stato di ogni backup o solo di avvisi critici, puoi controllare le notifiche che vuoi ricevere.

en: Stop export
it: Interrompi l'esportazione

en: Stop import
it: Interrompi l'importazione

en: Submit
it: Invia

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
it: Personalizza la programmazione dei tuoi backup per adattarla alla complessità della tua installazione WordPress Multisite. Scegli di esportare l'intera rete di siti o soltanto una selezione. Una gestione agevole anche per le reti di siti più complesse.

en: Thanks for submitting your feedback!
it: Grazie di averci inviato il tuo feedback!

en: Thanks for submitting your request!
it: Grazie di averci inviato la tua richiesta!

en: The archive file is corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> to resolve the problem.
it: Il file di archivio è corrotto. Leggi <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">questo articolo</a> per risolvere il problema.

en: The archive should contain <strong>Single WordPress</strong> site! Please revisit your export settings.
it: L'archivio deve contenere il <strong>singolo sito</strong> di WordPress. Rivedere le impostazioni di esportazione.

en: The backup is encrypted
it: Il backup è criptato

en: The decryption password is not valid.
it: La password di decriptazione non è valida.

en: The file is too large for this server.
it: Il file è troppo grande per questo server.

en: The file that you are trying to import is over the maximum upload file size limit of <strong>%s</strong>.<br />You can remove this restriction by purchasing our <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.
it: Il file che stai cercando di importare supera la dimensione massima di caricamento di file di <strong>%s</strong>.<br />Puoi rimuovere questa restrizione acquistando la nostra <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.

en: The file type that you have tried to import is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tipo di file che hai cercato di importare non è compatibile con questo plugin. Assicurati che il tuo file sia un file <strong>.wpress</strong> creato con il plugin All-in-One WP migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: The file type that you have tried to upload is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tipo di file che hai cercato di caricare non è compatibile con questo plugin. Assicurati che il tuo file sia un file <strong>.wpress</strong> creato con il plugin All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Are you sure to proceed?
it: Il processo di importazione sovrascriverà il tuo sito compresi il database, i media, i plugin e i temi. Sicuro di voler procedere?

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Please ensure that you have a backup of your data before proceeding to the next step.
it: Il processo di importazione sovrascriverà il tuo sito compresi il database, i media, i plugin e i temi. Assicurati di avere un backup dei tuoi dati prima di procedere al passaggio successivo.

en: The passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: There are no backups available at this time, why not create a new one?
it: Non ci sono backup disponibili in questo momento, perché non crearne uno nuovo?

en: There is an update available. To update, you must enter your
it: C'è un aggiornamento disponibile. Per aggiornare inserisci il tuo

en: There is not enough space available on the disk.<br />Free up %s of disk space.
it: Non c'è abbastanza spazio disponibile sul disco.<br />Libera %s di spazio disco.

en: This screen allows you to export database, media files, themes and plugins as one zipped file.
it: Questa schermata permette di esportare database, file multimediali, temi e plugin in un unico file zip.

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
it: Per scegliere un file vai al link e fai clic sul pulsante browse.

en: To update your plugin/extension to the latest version, please fill your Purchase ID below.
it: Per aggiornare il plugin/estensione nella versione più recente, inserire il proprio ID di acquisto sotto.

en: Translate
it: Traduci

en: Unable to authenticate the secret key. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile autenticare la chiave segreta. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to check decryption password. Refresh the page and try again
it: Impossibile verificare la password di decriptazione. Aggiorna la pagina e riprova

en: Unable to confirm the import. Refresh the page and try again
it: Impossibile confermare l'importazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to decrypt data.
it: Impossibile decriptare i dati.

en: Unable to encrypt data.
it: Impossibile criptare i dati.

en: Unable to export
it: Impossibile esportare

en: Unable to export. Error code: %s. %s
it: Non è stato possibile esportare. Codice errore: %s. %s

en: Unable to export: %s
it: Impossibile esportare: %s

en: Unable to generate random bytes.
it: Impossibile generare bytes casuali.

en: Unable to get current pointer position of %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile individuare la corrente posizione del puntatore del %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>.

en: Unable to import
it: Impossibile importare

en: Unable to import <strong>WordPress Network</strong> into WordPress <strong>Single</strong> site.
it: Impossibile importare <strong>Rete WordPress</strong> nel <strong>singolo</strong> sito di WordPress.

en: Unable to import. Error code: %s. %s
it: Impossibile importare. Codice di errore: %s. %s

en: Unable to import: %s
it: Impossibile importare: %s

en: Unable to list backup content
it: Impossibile elencare il contenuto del backup

en: Unable to locate archive path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile localizzare il percorso di archivio. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to locate storage path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile individuare il percorso della memoria. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to obtain cipher length.
it: Impossibile ottenere la lunghezza del codice.

en: Unable to open %s with mode %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile aprire %s con modalità %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to prepare blogs on import. Refresh the page and try again
it: Impossibile preparare i blog dopo l'importazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to read file: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile leggere il file: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to run the export. Refresh the page and try again
it: Impossibile procedere con l'esportazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to seek to offset %d on %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile cercare di spostare %d su %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unable to start the export. Refresh the page and try again
it: Impossibile iniziare l'esportazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to start the import. Refresh the page and try again
it: Impossibile iniziare l'importazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to stop the export. Refresh the page and try again
it: Impossibile interrompere l'esportazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to stop the import. Refresh the page and try again
it: È impossibile interrompere l'importazione. Ricarica la pagina e riprova

en: Unable to upload the file because %s
it: Impossibile caricare il file perché %s

en: Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
it: Impossibile salvare su: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Unpacking archive...<br />%d%% complete
it: Scompattamento archivio...<br />%d%% completato

en: Unrecognized error %s during upload.
it: Errore non identificato %s durante il caricamento.

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
it: Ti offriamo una vasta gamma di provider di archiviazione supportati. Che tu preferisca Box, Amazon S3, WebDav o qualsiasi altro provider, puoi scegliere quello che meglio si adatta alle tue esigenze. Proteggi i tuoi backup esattamente dove preferisci.

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: WordPress Multisite is supported via our All-in-One WP Migration Multisite Extension. You can get a copy of it here
it: WordPress multisito è supportato tramite la nostra estensione Multisite per All-in-One WP Migration. Puoi ottenerne una copia qui

en: You are about to stop exporting your website, are you sure?
it: Stai per interrompere l'esportazione del sito, sei sicuro di voler procedere?

en: You are about to stop importing your website, are you sure?
it: Stai per interrompere l'importazione del sito, sei sicuro di voler procedere?

en: You can then use the import functionality provided by this plugin to import the zipped file onto any other WordPress sites that you have administrator access to.
it: Potrai usare la funzione di importazione inclusa in questo plugin per importare l'archivio compresso in qualunque altro sito WordPress che amministri.

en: You have %d backup | You have %d backups
it[0]: Hai %d backup
it[1]: Hai %d backup

en: You have %d backups
it: Hai %d backup

en: Your PHP is 32-bit. In order to import your file, please change your PHP version to 64-bit and try again. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tuo PHP è a 32-bit. Per importare il tuo file, passa alla versione 64-bit di PHP e riprova. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your archive file name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il nome del file archivio contiene caratteri non validi. Il nome non può contenere: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your backup is from a PHP 5 but the site that you are importing to is PHP 7. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
it: Il tuo backup è fatto con PHP 5 ma il sito in cui lo stai importando è in PHP 7. Questo può far fallire l'importazione. Dettagli tecnici: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Your backup is from a PHP 5 but the site that you are importing to is PHP 8. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
it: Il tuo backup è fatto con PHP 5 ma il sito nel quale stai importando usa PHP 8. Questo potrebbe far fallire l'importazione. Dettagli tecnici: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Your backup is from a PHP 7 but the site that you are importing to is PHP 8. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
it: Il tuo backup è fatto con PHP 7 ma il sito nel quale stai importando usa PHP 8. Questo potrebbe far fallire l'importazione. Dettagli tecnici: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Your email is not valid.
it: La tua email non è valida.

en: Your file exceeds the maximum upload size for this site: <strong>%s</strong><br />%s%s
it: Il tuo file supera la dimensione massima per il caricamento per questo sito: <strong>%s</strong><br />%s%s

en: Your purchase ID is invalid, please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>
it: Il tuo ID di acquisto non è valido, <a href="mailto:support@servmask.com">contattaci</a>

en: Your site has been imported successfully!
it: Il tuo sito è stato importato correttamente!

en: Your storage directory name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il nome della directory di archiviazione contiene caratteri non validi. Il nome non può contenere: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: here
it: qui

en: in the database
it: nel database

en: or
it: o

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Salva la struttura dei permalink</a>. (apre una nuova finestra)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Salva la struttura dei permalink</a>. (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Firma nuovamente gli shortcode di Oxygen Builder</a>. (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Facoltativamente lascia una recensione del plugin</a>. (si apre in una nuova finestra)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Salva la struttura dei permalink</a>. (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Facoltativamente lascia una recensione del plugin</a>. (si apre in una nuova finestra)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Firma nuovamente gli shortcode di Oxygen Builder</a>. (apre una nuova finestra)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Reset Avada Fusion Builder cache</a>. (opens a new window)<br />
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Reimposta la cache di Avada Fusion Builder</a>. (si apre in una nuova finestra)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
it: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Facoltativamente, valuta il plugin</a>. (apre una nuova finestra)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />
it: » I permalink sono impostati alla modalità predefinita. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Perché?</a> (si apre in una nuova finestra)<br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
it: » I permalink sono impostati nella modalità predefinita. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Perché?</a> (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Firmare nuovamente gli shortcode di Oxygen Builder</a>. (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Facoltativamente, recensisci il plugin</a>. (si apre in una nuova finestra)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
it: I permalink sono impostati nella modalità predefinita. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Perché?</a> (si apre in una nuova finestra)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Facoltativamente, recensisci il plugin</a>. (si apre in una nuova finestra)
