Plugins - bbPress - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1358 entries)

en: This includes roles, passwords, and email addresses.
ja_JP: これは権限グループ、パスワード、メールアドレスを含みます。

en: This does not include the ability to edit users.
ja_JP: これはユーザーの編集権限を含みません。

en: <strong>Error</strong>: Invalid role.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 無効な権限グループ。

en: <strong>Error</strong>: Empty role.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 空の権限グループ。

en: bbPress User Activity
ja_JP: bbPress ユーザーアクティビティ

en: <strong>Error</strong>: Reply To is invalid.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信先が無効です。

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is invalid.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラム ID が無効です。

en: Edit slug
ja_JP: スラッグを編集

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信を非承認にする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信を承認する際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully unstuck.
ja_JP: トピック「%1$s」の固定を解除しました。

en: Topic "%1$s" successfully stuck.
ja_JP: トピック「%1$s」を上部固定しました。

en: The topic was not found.
ja_JP: トピックが見つかりませんでした。

en: <strong>Close</strong> will mark the selected topic as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new replies to it.
ja_JP: <strong>閉じる</strong>は選択したトピックを「クローズ」としてマークし、その中での新しい返信の投稿を無効化します。

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each topic&hellip; %s
ja_JP: 各トピックのスパムとゴミ箱へ移動された返信の合計数を計算中&hellip; %s

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 repair at a time.
ja_JP: これらのツールの中には、かなりのデータベースのオーバーヘッドを生じるものがあります。一度に複数の修復ジョブを実行しないでください。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit favorites for that user.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のユーザーのお気に入りを編集する権限がありません。

en: This forum is closed to new content, however your posting capabilities still allow you to post.
ja_JP: このトピックへの新規投稿は締め切られていますが、お持ちの投稿権限により引き続き投稿が可能です。

en: %1$s is currently editing this topic.
ja_JP: 現在%1$sがこのトピックを編集しています。

en: &larr; Back to Tags
ja_JP: &larr; タグに戻る

en: Most used topic tags
ja_JP: よく使うトピックタグ

en: Topic tags list
ja_JP: トピックタグ一覧

en: Topic tags list navigation
ja_JP: トピックタグ一覧のナビゲーション

en: No topic tags
ja_JP: トピックタグがありません

en: No topic tags found.
ja_JP: トピックのタグが見つかりませんでした。

en: Choose from the most used tags
ja_JP: よく使われているタグから選択

en: Add or remove tags
ja_JP: タグの追加 / 削除

en: Separate topic tags with commas
ja_JP: トピックタグはコンマで区切ってください

en: Parent Tag:
ja_JP: 親タグ:

en: Parent Tag
ja_JP: 親タグ

en: This topic is empty.
ja_JP: このトピックは空です。

en: This topic has %1$s and %2$s.
ja_JP: このトピックには%1$sと%2$sがあります。

en: This topic has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
ja_JP: このトピックには%1$s、%2$sがあり、最後に%4$sにより%3$sに更新されました。

en: This topic is pending moderation.
ja_JP: このトピックは保留中です。

[ctx: Unapprove the topic]
en: Unapprove
ja_JP: 承認を解除

[ctx: Approve the topic]
en: Approve
ja_JP: 承認

[ctx: Close the topic]
en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Topic scheduled.
ja_JP: トピックを公開予約しました。

en: Topic reverted to draft.
ja_JP: トピックを下書きに戻しました。

en: Topic published privately.
ja_JP: トピックを限定公開しました。

en: Topic published.
ja_JP: トピックを公開しました。

en: Use as topic image
ja_JP: トピック画像として使用

en: Remove topic image
ja_JP: トピック画像を削除

en: Set topic image
ja_JP: トピック画像を設定

en: Topic Image
ja_JP: トピック画像

en: Uploaded to this topic
ja_JP: このトピックへのアップロード

en: Insert into topic
ja_JP: トピックに挿入

en: Forum Topics
ja_JP: フォーラムトピック

en: Topics list navigation
ja_JP: トピック一覧のナビゲーション

en: Topics list
ja_JP: トピック一覧

en: Filter topics list
ja_JP: トピック一覧の絞り込み

en: View Topics
ja_JP: トピックを表示

en: <strong>Error</strong>: This topic could not be found or no longer exists.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このトピックが見つからないか、現在は存在しません。

[ctx: Unapprove the topic]
en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: <strong>Error</strong>: A reply ID is required.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信 ID が必要です。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your topic:
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックに以下の問題が見つかりました。

en: <strong>Error</strong>: The topic was not created.
ja_JP: <strong>エラー</strong>：トピックを作成できませんでした。

en: And this is the very first reply.
ja_JP: そして、これが最初の返信です。

en: This is the very first topic in these forums.
ja_JP: フォーラムの最初のトピックです。

en: General Discussion
ja_JP: 一般ディスカッション

en: Forum draft updated.
ja_JP: フォーラムの下書きを更新しました。

en: Forum scheduled for: %s.
ja_JP: フォーラム「%s」を予約投稿しました。

en: Preview forum
ja_JP: フォーラムをプレビュー

en: Forum submitted.
ja_JP: フォーラムを送信しました。

en: Forum created.
ja_JP: フォーラムを作成しました。

en: View forum
ja_JP: フォーラムを表示

[ctx: Open a Forum]
en: Open
ja_JP: 再開

en: Open this forum
ja_JP: このフォーラムをオープン

[ctx: Close a Forum]
en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close this forum
ja_JP: このフォーラムをクローズ

en: Forum "%1$s" successfully closed.
ja_JP: フォーラム「%1$s」をクローズしました。

en: There was a problem closing the forum "%1$s".
ja_JP: フォーラム「%1$s」をクローズする際に問題が発生しました。

en: Forum "%1$s" successfully opened.
ja_JP: フォーラム「%1$s」をオープンしました。

en: There was a problem opening the forum "%1$s".
ja_JP: フォーラム「%1$s」をオープンする際に問題が発生しました。

en: Complete! %d forum subscription deleted. | Complete! %d forum subscriptions deleted.
ja_JP[0]: 完了 ! %dフォーラムの購読を削除しました。

en: No forum subscriptions to remove.
ja_JP: 削除できるフォーラムの購読はありません。

en: Remove forum subscriptions from usermeta&hellip; %s
ja_JP: ユーザーメタからフォーラムの購読を削除する&hellip; %s

en: Complete! %d topic subscription deleted. | Complete! %d topic subscriptions deleted.
ja_JP[0]: 完了 ! %dトピックの購読を削除しました。

en: No topic subscriptions to remove.
ja_JP: 削除できるトピックの購読はありません。

en: Remove topic subscriptions from usermeta&hellip; %s
ja_JP: ユーザーメタからトピックの購読を削除する&hellip; %s

en: Complete! %d favorite deleted. | Complete! %d favorites deleted.
ja_JP[0]: 完了しました。%d個のお気に入りを削除しました。

en: No favorites to remove.
ja_JP: 削除できるお気に入りはありません。

en: Remove favorites from usermeta&hellip; %s
ja_JP: ユーザーメタデータからお気に入りを削除&hellip; %s

en: Complete! %d forum subscription upgraded. | Complete! %d forum subscriptions upgraded.
ja_JP[0]: 完了 ! %d個のフォーラムの購読をアップグレードしました。

en: No forum subscriptions to upgrade.
ja_JP: アップグレードできるフォーラムの購読はありません。

en: Upgrading user forum subscriptions&hellip; %s
ja_JP: ユーザーのフォーラムの購読をアップグレードしています&hellip; %s

en: Complete! %d topic subscription upgraded. | Complete! %d topic subscriptions upgraded.
ja_JP[0]: 完了 ! %d個のトピックの購読をアップグレードしました。

en: No topic subscriptions to upgrade.
ja_JP: アップグレードできるトピックの購読はありません。

en: Upgrading user topic subscriptions&hellip; %s
ja_JP: ユーザーのトピックの購読をアップグレードしています&hellip; %s

en: Complete! %d favorite upgraded. | Complete! %d favorites upgraded.
ja_JP[0]: 完了 ! %d個のお気に入りをアップグレードしました。

en: No favorites to upgrade.
ja_JP: アップグレードできるお気に入りはありません。

en: Upgrading user favorites&hellip; %s
ja_JP: ユーザーのお気に入りをアップグレードしています&hellip; %s

en: Complete! %d engagement upgraded. | Complete! %d engagements upgraded.
ja_JP[0]: 完了 ! %d個のエンゲージメントをアップグレードしました。

en: No engagements to upgrade.
ja_JP: アップグレードできるエンゲージメントはありません。

en: Upgrading user engagements&hellip; %s
ja_JP: ユーザーのエンゲージメントをアップグレードしています&hellip; %s

en: Version
ja_JP: バージョン

en: As bbPress improves, occasionally database upgrades are required but some forums are too large to upgrade automatically. Use the tools below to manually run upgrade routines.
ja_JP: bbPress の改善に伴い、データベースのアップグレードが必要になる場合がありますが、一部のフォーラムは大きすぎて自動的にアップグレードできません。以下のツールを使用してアップグレード処理を手動で実行します。

en: Complete! %d closed topic repaired. | Complete! %d closed topics repaired.
ja_JP[0]: 完了しました。%d件のクローズされたトピックを修復しました。

en: No closed topics to repair.
ja_JP: 修復するクローズ済みトピックがありません。

en: Repairing closed topics&hellip; %s
ja_JP: クローズ済みトピックを修復中… %s

en: Counting the number of topics in each topic-tag&hellip; %s
ja_JP: 各トピックタグのトピック数をカウントしています&hellip; %s

en: No repair tools match this criteria.
ja_JP: この条件に一致する修復ツールはありません。

en: Show more details
ja_JP: 追加詳細を表示

en: Run %s
ja_JP: %s を実行

en: Overhead
ja_JP: オーバーヘッド

en: Components
ja_JP: コンポーネント

en: Description
ja_JP: 説明

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Run
ja_JP: 実行

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Removing Roles and Capabilities&hellip; Success!
ja_JP: 権限グループと権限を削除しています&hellip; 成功！

en: Deleting Settings&hellip; Success!
ja_JP: 設定を削除しています&hellip; 成功！

en: Deleting bbPress Specific User Meta&hellip; %s
ja_JP: bbPress 固有のユーザーメタを削除しています&hellip; %s

en: Deleting Imported User Meta&hellip; %s
ja_JP: インポートしたユーザーメタ情報を削除中&hellip; %s

en: Deleting Imported Users&hellip; %s
ja_JP: インポートしたユーザーを削除中&hellip; %s

en: Removing Revision Data&hellip; %s
ja_JP: リビジョンデータを削除しています&hellip; %s

en: Removing Forum, Topic, and Reply Meta Data&hellip; %s
ja_JP: フォーラム、トピック、および返信のメタデータを削除しています&hellip; %s

en: Removing Forums, Topics, and Replies&hellip; %s
ja_JP: フォーラム、トピック、返信を削除しています&hellip; %s

en: Skipped.
ja_JP: スキップしました。

en: Resetting&hellip;
ja_JP: リセット中&hellip;

en: Do you really want to do this?
ja_JP: 本当に実行してもよいですか ?

en: Proceeding without this checked removes the meta-data necessary to delete these users later.
ja_JP: これにチェックを入れずに継続すると、これらのユーザーを後ほど削除する際に必要なメタ情報が削除されます。

en: All Meta Data
ja_JP: すべてのメタデータ

en: Revert your forums back to a brand new installation, as if bbPress were never installed. This process cannot be undone.
ja_JP: bbPress を初期状態に戻します。この処理は元に戻せません。

en: "Purge Previous Import" will remove data imported from a failed import without removing your existing forum data.
ja_JP: 「前回のインポートをクリア」は、既存のフォーラムのデータを削除することなく失敗したインポートからのデータのみを削除します。

en: "Start Over" will start the importer fresh, if your import failed for any reason leaving this setting unchecked the importer will begin from where it left off.
ja_JP: 「最初からやり直す」はインポートを最初からスタートします。何らかの理由でインポートが失敗した場合この設定にチェックを入れずにインポートを行うと、インポートツールは失敗した地点から開始します。

en: "Convert Users" will import your legacy forum members as WordPress Users.
ja_JP: 「ユーザーの変換」は以前のフォーラムのメンバーを WordPress ユーザーとしてインポートします。

en: Depending on your MySQL configuration you can tweak the "Rows Limit" and "Delay Time" that may help to improve the overall time it takes to perform a complete forum import.
ja_JP: MySQL の構成に応じて「行制限」と「遅延時間」を微調整できます。これにより、フォーラムの完全なインポートを実行するのにかかる全体的な時間を改善できるはずです。

en: In the Options you have a number of options:
ja_JP: 設定画面には数多くのオプションがあります:

en: Importer Options
ja_JP: インポートツールオプション

en: The settings in this section refer to the database connection strings used by your old forum software. The best way to determine the exact settings you need is to copy them from your legacy forums configuration file or contact your web hosting provider.
ja_JP: このセクションの設定は以前のフォーラムソフトウェアが使っていたデータベース接続文字列を参照しています。必要とする正確な設定を特定するのに最適な方法は、レガシーフォーラムの設定ファイルから情報をコピーするか、お使いの Web ​​ホスティング提供者に連絡することです。

en: Also see the main article on the bbPress codex <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: Import Forums</a>.
ja_JP: <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: フォーラムのインポート</a>に関する bbPress Codex の主要記事もご覧ください。

en: This screen provides access to all of the bbPress Import Forums settings and resources.
ja_JP: この画面からすべての bbPress フォーラムインポート設定とリソースへアクセスできます。

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: Reset Forums</a>.
ja_JP: <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: フォーラムのリセット</a>もご覧ください。

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Repair Forums</a>.
ja_JP: <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: フォーラムの修復</a>もご覧ください。

en: bbPress roles: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress User Roles and Capabilities</a>
ja_JP: bbPress 権限グループ: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress のユーザー権限と権限グループ</a>

en: BuddyPress Group Forums: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">Installing Group and Sitewide Forums</a> and <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">Migrating from old forums to bbPress 2.2+</a>.
ja_JP: BuddyPress グループフォーラム: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">グループおよびおよびサイト全体のフォーラムのインストール方法</a>、<a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">古いフォーラムから bbPress 2.2 以降への引越し方法</a>。

en: There is more detailed information available on the bbPress and BuddyPress codex for the following:
ja_JP: bbPress と BuddyPress の Codex で以下についての詳細情報を得ることができます:

en: Pending %s
ja_JP: 保留中 %s

en: All %s
ja_JP: %s一覧

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: High
ja_JP: 高

en: Medium
ja_JP: 中

en: Low
ja_JP: 低

en: All Versions
ja_JP: すべてのバージョン

en: Filter by Version
ja_JP: バージョンによる絞り込み

en: All Components
ja_JP: すべてのコンポーネント

en: Filter by Component
ja_JP: コンポーネントで絞り込む

en: Search Tools
ja_JP: 検索ツール

en: Search Tools:
ja_JP: 検索ツール:

en: No users have subscribed to this forum.
ja_JP: このフォーラムを購読しているユーザーはいません。

en: No users have subscribed to this topic.
ja_JP: このトピックを購読しているユーザーはいません。

en: No users have favorited this topic.
ja_JP: このトピックをお気に入りにしたユーザーはいません。

en: No users have engaged to this topic.
ja_JP: このトピックに関わったユーザーはいません。

en: Separate user-names with commas
ja_JP: ユーザー名はコンマで区切ってください

en: &mdash; No reply &mdash;
ja_JP: &mdash; 返信なし &mdash;

en: Select what status to give the reply.
ja_JP: 返信のステータスを選択してください。

en: %s Topic Tag | %s Topic Tags
ja_JP[0]: %s件のトピックタグ

en: %s Reply | %s Replies
ja_JP[0]: %s件の返信

en: %s Forum | %s Forums
ja_JP[0]: %s フォーラム

en: %s User | %s Users
ja_JP[0]: %sユーザー

en: Packages can be stacked to allow for intelligent fallbacks.
ja_JP: パッケージをスタックすることで、インテリジェントフォールバックを可能にすることができます。

en: Some themes may choose to ignore this setting entirely.
ja_JP: 一部のテーマではこの設定を完全に無視する場合があります。

en: The "bbPress Default" package is installed by default.
ja_JP: 「bbPress Default」パッケージはデフォルトでインストールされます。

en: The "Theme Packages" section allows you to choose which theme package should be used.
ja_JP: 「テーマパッケージ」セクションでは使用するテーマパッケージを選択できます。

en: Theme Packages
ja_JP: テーマパッケージ

en: The "Main Settings" section includes a number of options:
ja_JP: 「メイン設定」セクションにはいくつかのオプションが含まれています:

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Import Monitor
ja_JP: インポートモニター

en: Toggle panel: Import Status
ja_JP: 切り替えパネル: インポートステータス

en: Forum Tools
ja_JP: フォーラムツール

en: Ready to go.
ja_JP: 準備ができました。

en: Previously stopped at step %1$d of %2$d
ja_JP: 以前に%2$dステップ中の%1$dステップ目で停止しました

en: Resume
ja_JP: 再有効化

en: Ready
ja_JP: 準備完了

en: Up next: step %s
ja_JP: 次: ステップ%s

en: Passwords remain encrypted, and are converted as individual users log in.
ja_JP: パスワードは暗号化されたままで、個々のユーザーがログインすると変換されます。

en: Import user accounts from previous forums
ja_JP: 以前のフォーラムからユーザーアカウントをインポート

en: Use this if an import failed, or you just want to remove the relationship data.
ja_JP: インポートが失敗した場合、または単にリレーションシップデータを削除する場合に使用します。

en: Purge all meta-data from a previous import
ja_JP: 以前のインポートからすべてのメタデータを削除します

en: This forces all steps back to 0. Avoid duplicate data by purging or resetting first.
ja_JP: これにより、すべてのステップが強制的に0に戻ります。データの重複を避けるため、最初にパージまたはリセットしてください。

en: Restart the converter from the beginning
ja_JP: 変換ツールを最初から再スタート

en: This is helpful if you want to debug problems.
ja_JP: これは問題をデバッグする場合に役立ちます。

en: Halt the conversion if an error occurs
ja_JP: エラーが発生した場合は変換を停止

en: second delay between each query of rows above
ja_JP: 秒遅延 (上の行の各クエリー間)

en: Use %s if converting from BuddyPress Legacy
ja_JP: BuddyPress Legacy から変換する場合は%sを使用します

en: Password for the above database user
ja_JP: 上記のデータベースユーザーのパスワード

en: Toggle
ja_JP: 切り替え

en: User to access the database
ja_JP: データベースにアクセスするユーザー

en: Use default %s if same server, or IP or hostname
ja_JP: 同じサーバー、IP またはホスト名の場合、デフォルトの%sを使用

en: Information about the database for your previous forums so they can be converted.
ja_JP: 以前のフォーラムを変換できるようにするためのデータベースに関する情報。

en: Changing this will not move existing forums.
ja_JP: これを変更しても既存のフォーラムは移動しません。

en: Use %s to contain your group forums
ja_JP: グループフォーラムを含めるには %s をお使いください

en: Use %s to contain your group forums, or %s
ja_JP: グループフォーラムを含めるには %s をお使いください。または%s

en: create a new one
ja_JP: 新規作成

en: This setting will be ignored because %s was found in your theme.
ja_JP: テーマで%sが見つかったためこの設定は無視されます。

en: Topics by Last Post
ja_JP: 新着順トピック

en: Allow forums to have dedicated moderators
ja_JP: フォーラムに専属モデレーターをつけられるようにする

en: Allow tracking of topics each user engages in
ja_JP: 各ユーザーが関与するトピックの追跡を許可

en: Uncheck this to manually assign all user access to your forums.
ja_JP: すべてのユーザーのアクセスへのフォーラムを手動で割り当てるには、このチェックを外してください。

en: Works best on intranets or paired with antispam measures like Akismet.
ja_JP: イントラネット上や、Akismet などのスパム対策と組み合わせた場合に最もよく機能します。

en: Use this to discourage users from spamming your forums.
ja_JP: これを使用してフォーラムへのスパムを防ぎます。

en: Allow flood protection by throttling users for %s seconds after posting
ja_JP: 投稿後、%s秒間ユーザーの操作を制限することにより、流入防御ができるようにします。

en: If checked, setting to "0 minutes" allows editing forever.
ja_JP: チェックして、「0分」に設定すると常に編集できます。

en: Allow users to edit their content for %s minutes after posting
ja_JP: ユーザーが投稿後%s分間コンテンツを編集できるようにする

en: Helper Data
ja_JP: ヘルパーデータ

en: Stop on Error
ja_JP: エラーで停止

en: Primary Forum
ja_JP: プライマリーフォーラム

en: Super Moderators
ja_JP: 特権モデレーター

en: Forum Moderators
ja_JP: モデレーター

en: Editing
ja_JP: 編集

en: Flooding
ja_JP: 流入

en: Roles
ja_JP: 権限グループ

en: Forum Integration for Akismet
ja_JP: フォーラムとAkismet の統合

en: Forum Integration for BuddyPress
ja_JP: フォーラムと BuddyPress の統合

en: Forum Single Slugs
ja_JP: フォーラムシングルスラッグ

en: Database connection failed.
ja_JP: データベース接続に失敗しました。

en: No replies to this topic.
ja_JP: このトピックへの返信はありません。

en: Unapprove
ja_JP: 承認を解除

en: Replied
ja_JP: 返信済

en: Content
ja_JP: 内容

en: Contributors to bbPress 2.6
ja_JP: bbPress 2.6 貢献者

en: Integration Testing
ja_JP: 統合テスト

en: Project Emeriti
ja_JP: プロジェクト同窓生

en: Core Developer
ja_JP: コア開発者

en: Tool Maven
ja_JP: ツール専門家

en: Feature Virtuoso
ja_JP: 機能名人

en: bbPress is fun to use, contains no artificial colors or preservatives, and is absolutely wonderful in every environment. Your community is going to love using it.
ja_JP: bbPress は楽しく使用でき、あらゆる環境でとても活用しやすいツールです。利用コミュニティの皆さんにも気に入っていただけるはずです。

en: bbPress requires a manual database upgrade. %s or %s.
ja_JP: bbPress はデータベースの手動アップグレードを必要としています。%sまたは%s。

en: Hide For Now
ja_JP: 非表示にする

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Import Finished
ja_JP: インポート完了

en: Calculating threaded replies parents (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: スレッド返信の親を計算中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All threaded replies imported
ja_JP: インポート済みのすべてのスレッド化された返信

en: No threaded replies to import
ja_JP: インポートできるスレッド化された返信はありません

en: Converting anonymous reply authors (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: 匿名返信の投稿者を変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All anonymous reply authors imported
ja_JP: インポートされたすべての匿名返信者

en: No anonymous reply authors to import
ja_JP: インポートする匿名返信者はありません

en: Converting replies (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: 返信を変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All replies imported
ja_JP: インポート済みのすべての返信

en: No replies to import
ja_JP: インポートできる返信はありません

en: Converting favorites (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: お気に入りを変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All favorites imported
ja_JP: インポート済みのすべてのお気に入り

en: No favorites to import
ja_JP: インポートできるお気に入りはありません

en: Converting topic subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: トピック購読を変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All topic subscriptions imported
ja_JP: すべてのフォーラム購読をインポートしました

en: No topic subscriptions to import
ja_JP: インポートできるフォーラムの購読はありません

en: Converting topic tags (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: トピックタグを変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All topic tags imported
ja_JP: インポートされたすべてのトピックタグ

en: No topic tags to import
ja_JP: インポートできるトピックタグはありません

en: Calculating closed topics (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: 閉じたトピックを計算中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All closed topics imported
ja_JP: インポート済みの閉じたトピック

en: No closed topics to import
ja_JP: インポートできる閉じたトピックはありません

en: Calculating topic super stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: トピックの最上部固定表示を計算中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All super stickies imported
ja_JP: すべての最上部固定をインポートしました

en: No super stickies to import
ja_JP: インポートできる最上部固定投稿はありません

en: Calculating topic stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: トピックの固定表示を計算中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All stickies imported
ja_JP: インポート済みのすべての先頭固定表示

en: No stickies to import
ja_JP: インポートできる固定投稿はありません

en: Converting anonymous topic authors (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: 匿名トピック投稿者を変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All anonymous topic authors imported
ja_JP: インポート済みのすべての匿名トピック作成者

en: No anonymous topic authors to import
ja_JP: インポートできる匿名トピック作成者はいません

en: Converting topics (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: トピックを変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All topics imported
ja_JP: インポート済みのすべてのトピック

en: No topics to import
ja_JP: インポートできるトピックはありません

en: Converting forum subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: フォーラム購読を変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All forum subscriptions imported
ja_JP: インポート済みのすべてのフォーラムの購読

en: No forum subscriptions to import
ja_JP: インポートできるフォーラムの購読はありません

en: Calculating forum hierarchy (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: フォーラム階層を計算中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All forum parents imported
ja_JP: インポート済みのすべての親フォーラム

en: Converting forums (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: フォーラムを変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All forums imported
ja_JP: インポート済みのすべてのフォーラム

en: No forums to import
ja_JP: インポートできるフォーラムはありません

en: Skipping password clean-up
ja_JP: パスワードクリーンアップをスキップ中

en: Delete default WordPress user passwords (%1$s through %2$s)
ja_JP: デフォルトの WordPress ユーザーパスワードを削除 (%1$s-%2$s件)

en: All passwords cleared
ja_JP: すべてのパスワードをクリアしました

en: Skipping user clean-up
ja_JP: ユーザークリーンアップをスキップ中

en: Converting users (%1$s through %2$s of %3$s)
ja_JP: ユーザーを変換中 (%3$s件中%1$s-%2$s件)

en: All users imported
ja_JP: インポート済みのすべてのユーザー

en: No users to import
ja_JP: インポートできるユーザーはいません

en: Skipping sync-table clean-up
ja_JP: テーブル同期のクリーンアップをスキップ中

en: Sync-table ready
ja_JP: テーブル同期の準備が整いました

en: Readying sync-table
ja_JP: テーブル同期を準備中

en: Next in %s seconds...
ja_JP: 次の%s秒...

en: Doing step %s...
ja_JP: ステップ%sを実行しています...

en: Starting
ja_JP: スタート

en: Stopped
ja_JP: ストップ

en: Finished
ja_JP: 完了

en: Database Connection Failed.
ja_JP: データベースの接続に失敗しました。

en: Import Halted (Error.)
ja_JP: インポートが停止しました (エラー)

en: Import Stopped (by User.)
ja_JP: インポートが中止されました (ユーザーによる操作)

en: Import Finished.
ja_JP: インポート完了。

en: Continuing Import...
ja_JP: インポートを続行しています...

en: Starting Import...
ja_JP: インポートを開始中…

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Upgrade Forums
ja_JP: フォーラムをアップグレード

en: Run this if you just upgraded BuddyPress Forums from Legacy.
ja_JP: レガシー版から BuddyPress フォーラムを更新した場合は、これを実行してください。

en: Run this to delete old data (after confirming successful forum subscriptions upgrade)
ja_JP: これを実行して古いデータを削除します。 (フォーラムの購読のアップグレードが成功したことを確認した後)

en: Remove forum subscriptions from user-meta
ja_JP: ユーザーメタからフォーラムの購読を削除する

en: Run this to delete old data (after confirming successful topic subscriptions upgrade)
ja_JP: これを実行して古いデータを削除します。 (トピックの購読のアップグレードが成功したことを確認した後)

en: Remove topic subscriptions from user-meta
ja_JP: ユーザーメタからトピックの購読を削除する

en: Run this to delete old data (after confirming successful favorites upgrade)
ja_JP: これを実行して古いデータを削除します。 (お気に入りのアップグレードが成功したことを確認した後)

en: Remove favorites from user-meta
ja_JP: ユーザーメタからお気に入りを削除する

en: Copies forum subscriptions from user meta to forum meta.
ja_JP: フォーラムの購読をユーザーメタからフォーラムメタにコピーします。

en: Upgrade user forum subscriptions
ja_JP: ユーザーのフォーラムの購読をアップグレード

en: Copies topic subscriptions from user meta to topic meta.
ja_JP: トピックの購読をユーザーメタからトピックメタにコピーします。

en: Upgrade user topic subscriptions
ja_JP: ユーザーのトピックの購読をアップグレード

en: Copies favorites from user meta to topic meta.
ja_JP: お気に入りをユーザーメタからトピックメタにコピーします。

en: Upgrade user topic favorites
ja_JP: ユーザーのトピックのお気に入りをアップグレード

en: Copies engagements from user meta to topic meta.
ja_JP: エンゲージメントをユーザーメタからトピックメタにコピーします。

en: Upgrade user topic engagements
ja_JP: ユーザーのトピックエンゲージメントをアップグレード

en: Run this if users have issues accessing the forums.
ja_JP: ユーザーのフォーラムへのアクセスに問題がある場合はこれを実行してください。

en: Run this to remove trashed or deleted forums from all user subscriptions.
ja_JP: すべてのユーザーサブスクリプションからゴミ箱内または削除済みフォーラムを削除するには、これを実行してください。

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user subscriptions.
ja_JP: すべてのユーザーサブスクリプションからゴミ箱内または削除済みトピックを削除するには、これを実行してください。

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user favorites.
ja_JP: すべてのユーザーのお気に入りからゴミ箱内または削除済みトピックを削除するには、これを実行してください。

en: Run this to get fresh reply counts for all users.
ja_JP: すべてのユーザーの返信数を最新状態にするには、これを実行してください。

en: Run this to get fresh topic counts for all users.
ja_JP: すべてのユーザーのトピック数を最新状態にするには、これを実行してください。

en: Run this if non-public replies display incorrectly in topics.
ja_JP: 非公開の返信がトピックで正しく表示されない場合はこれを実行してください。

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each topic
ja_JP: 各トピックで保留中、スパム、およびゴミ箱に入れられた返信を再計算

en: Run this if the number of replies in any topics are incorrect.
ja_JP: トピック内の返信数が正しくない場合はこれを実行してください。

en: Run this if non-public replies display incorrectly in forums.
ja_JP: 非公開の返信がフォーラムで正しく表示されない場合はこれを実行してください。

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each forum
ja_JP: 各フォーラムで保留中、スパム、およびゴミ箱に入れられた返信を再計算

en: Run this if the number of replies in any forums are incorrect.
ja_JP: フォーラムの返信数が正しくない場合はこれを実行してください。

en: Run this if the number of topics in any topic-tags are incorrect.
ja_JP: トピックタグ内のトピック数が正しくない場合はこれを実行してください。

en: Recount topics in each topic-tag
ja_JP: 各トピックタグ内のトピック数を再計算

en: Run this if the number of topics in any forums are incorrect.
ja_JP: フォーラムのトピック数が正しくない場合はこれを実行してください。

en: Run this if closed topics appear incorrectly.
ja_JP: 閉じたトピックが正しく表示されない場合はこれを実行してください。

en: Repair closed topic statuses
ja_JP: 閉じたトピックのステータスを修復する

en: Run this if voices appear incorrectly.
ja_JP: 返信が正しく表示されない場合はこれを実行してください。

en: Recalculate engagements in each topic for each user
ja_JP: 各ユーザーの各トピックのエンゲージメントを再計算します

en: Run this if replies appear in the wrong order.
ja_JP: 返信が間違った順序で表示される場合はこれを実行してください。

en: Recalculate position of each reply in each topic
ja_JP: 各トピックの各返信の位置を再計算します

en: Run this if sticky topics appear incorrectly.
ja_JP: 先頭固定表示トピックが正しく表示されない場合はこれを実行してください。

en: Run this if freshness appears incorrectly.
ja_JP: 最新状態が正しく表示されていない場合は、これを実行してください。

en: Run this if non-public forums are publicly visible.
ja_JP: 非公開フォーラムが公開されてしまっている場合はこれを実行してください。

en: Run this if topics or replies appear in the wrong forums.
ja_JP: トピックまたは返信が間違ったフォーラムに表示される場合はこれを実行してください。

en: Recalculate parent forum for each topic and reply
ja_JP: 各トピックと返信の親フォーラムを再計算

en: Run this if replies appear in the wrong topics.
ja_JP: 返信が間違ったトピックに表示される場合はこれを実行してください。

en: Recalculate parent topic for each reply
ja_JP: 各返信の親トピックを再計算

en: The repair was not successful
ja_JP: 修復に失敗しました

en: The repair was completed successfully
ja_JP: 修復は正常に完了しました

en: bbPress provides the following tools to help you manage your forums:
ja_JP: bbPress はフォーラムの管理に役立つ次のツールを提供します:

en: Reply draft updated.
ja_JP: 返信の下書きを更新しました。

en: Reply scheduled for: %s.
ja_JP: 「%s」への返信を予約投稿しました。

en: Reply submitted.
ja_JP: 返信を送信しました。

en: Reply created.
ja_JP: 返信を投稿しました。

[ctx: Approve reply]
en: Approve
ja_JP: 承認

en: Approve this reply
ja_JP: 返信を承認

[ctx: Unapprove reply]
en: Unapprove
ja_JP: 承認しない

en: Unapprove this reply
ja_JP: この返信を非承認にする

en: Reply "%1$s" successfully unapproved.
ja_JP: 返信「%1$s」を非承認にしました。

en: There was a problem unapproving the reply "%1$s".
ja_JP: 返信「%1$s」を非承認にする際に問題が発生しました。

en: Reply "%1$s" successfully approved.
ja_JP: 返信「%1$s」を承認しました。

en: There was a problem approving the reply "%1$s".
ja_JP: 返信「%1$s」を承認する際に問題が発生しました。

en: Error in unspamming reply.
ja_JP: 返信のスパム解除の際にエラーが発生しました。

en: Sorry, you are not allowed to unspam this reply.
ja_JP: この返信をスパム解除する権限がありません。

en: Error in spamming reply.
ja_JP: 返信をスパムとしてマークする際にエラーが発生しました。

en: %s reply not updated, somebody is editing it. | %s replies not updated, somebody is editing them.
ja_JP[0]: %s件の返信は更新されませんでした。編集している人がいます。

en: 1 reply not updated, somebody is editing it.
ja_JP: 1件の返信は更新されませんでした。その返信を編集している人がいます。

en: %s reply updated. | %s replies updated.
ja_JP[0]: %s件の返信が更新されました。

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the reply.
ja_JP: <strong>表示</strong>は公開サイトに移動して返信を表示します。

en: You can refine the list to show only replies in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the replies list. Click the Filter button after making your selection.
ja_JP: 返信リストの上にあるドロップダウンメニューでリストを絞り込んで、特定のフォーラムまたは月の返信のみを表示できます。選択肢を選んだらフィルターボタンをクリックしてください。また、返信リストの作成者をクリックして絞り込むこともできます。

en: Topic draft updated.
ja_JP: トピックの下書きを更新しました。

en: Topic scheduled for: %s.
ja_JP: トピック「%s」を予約投稿しました。

en: Preview topic
ja_JP: トピックをプレビュー

en: Topic submitted.
ja_JP: トピックを送信しました。

en: Topic created.
ja_JP: トピックを作成しました。

en: View topic
ja_JP: トピックを表示

[ctx: Approve Topic]
en: Approve
ja_JP: 承認する

en: Approve this topic
ja_JP: このトピックを承認する

[ctx: Unapprove Topic]
en: Unapprove
ja_JP: 非承認

en: Unapprove this topic
ja_JP: このトピックを非承認にする

en: There was a problem unapproving the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」を非承認にする際に問題が発生しました。

en: There was a problem approving the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」を承認する際に問題が発生しました。

en: Error in unspamming topic.
ja_JP: トピックのスパム解除の際にエラーが発生しました。

en: Sorry, you are not allowed to unspam this topic.
ja_JP: このトピックをスパム解除する権限がありません。

en: Error in spamming topic.
ja_JP: トピックをスパムとしてマークする際にエラーが発生しました。

en: Sorry, you are not allowed to spam this item.
ja_JP: この項目をスパムとしてマークする権限がありません。

en: %s topic not updated, somebody is editing it. | %s topics not updated, somebody is editing them.
ja_JP[0]: %s件のトピックは更新されませんでした。編集している人がいます。

en: 1 topic not updated, somebody is editing it.
ja_JP: 1件のトピックが更新されませんでした。そのトピックを編集している人がいます。

en: %s topic updated. | %s topics updated.
ja_JP[0]: %s件のトピックが更新されました。

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the topic.
ja_JP: <strong>表示</strong>は公開サイトに移動してトピックを表示します。

en: <strong>Approve</strong> will change the status from pending to publish.
ja_JP: <strong>承認</strong>はステータスを承認待ちから公開へ変更します。

en: You can refine the list to show only topics in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the topics list. Click the Filter button after making your selection.
ja_JP: トピック一覧の上にあるドロップダウンメニューを使って、特定のフォーラム内または特定の月のトピックのみを表示するよう一覧を絞り込むことができます。選択後、「フィルター」ボタンをクリックしてください。

en: You can view topics in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
ja_JP: トピックをシンプルなタイトル一覧または抜粋とともに表示できます。右側の一覧上部にあるアイコンをクリックして、お好みの表示形式を選択してください。

note: translators: %s: reporter name
en: %s reported this reply as not spam
ja_JP: %sがこの返信はスパムではないと報告しました

note: translators: %s: reporter name
en: %s reported this topic as not spam
ja_JP: %sがこのトピックはスパムではないと報告しました

note: translators: %s: reporter name
en: %s reported this reply as spam
ja_JP: %sがこの返信はスパムだと報告しました

note: translators: %s: reporter name
en: %s reported this topic as spam
ja_JP: %sがこのトピックはスパムだと報告しました

[ctx: Default reply to dropdown text]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: Pending Status]
en: Unapprove
ja_JP: 承認しない

[ctx: Pending Status]
en: Approve
ja_JP: 承認

[ctx: verb]
en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply scheduled.
ja_JP: 返信を予約しました。

en: Reply reverted to draft.
ja_JP: 返信を下書きに戻しました。

en: Reply published privately.
ja_JP: 返信を限定公開しました。

en: Reply published.
ja_JP: 返信を公開しました。

en: Use as reply image
ja_JP: 返信画像を使用する

en: Remove reply image
ja_JP: 返信画像を削除

en: Set reply image
ja_JP: 返信画像を設定

en: Reply Image
ja_JP: 返信画像

en: Uploaded to this reply
ja_JP: この返信へアップロード

en: Insert into reply
ja_JP: 返信を挿入

en: Forum Replies
ja_JP: フォーラムの返信

en: Parent Topic:
ja_JP: 親トピック:

en: Replies list navigation
ja_JP: 返信一覧ナビゲーション

en: Replies list
ja_JP: 返信一覧

en: Filter replies list
ja_JP: 返信一覧を絞り込み

en: View Replies
ja_JP: 返信を表示する

[ctx: noun]
en: Reply
ja_JP: 返信

[ctx: Trash the reply]
en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

[ctx: Spam the reply]
en: Spam
ja_JP: スパム

[ctx: Publish the reply]
en: Publish
ja_JP: 公開

en: <strong>Error</strong>: This reply could not be found or no longer exists.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: この返信が見つからないか、現在は存在しません。

en: <strong>Error</strong>: A topic ID is required.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピック ID が必要です。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your reply:
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信に次の問題が見つかりました:

en: <strong>Error</strong>: The reply was not created.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを作成できませんでした。

en: Your Profile
ja_JP: あなたのプロフィール

en: Your Subscriptions
ja_JP: 購読

en: Your Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Your Replies
ja_JP: 返信

note: translators: user's display name
en: %s's Topics
ja_JP: %sのトピック

en: Your Topics
ja_JP: トピック

en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

en: %s day | %s days
ja_JP[0]: %s日

en: %s week | %s weeks
ja_JP[0]: %s週

en: %s month | %s months
ja_JP[0]: %sヶ月

en: %s year | %s years
ja_JP[0]: %s年

en: A list of recent topics, sorted by: newness, popularity, or recent replies.
ja_JP: 新しい順、人気順、または最新の返信順に並べられた最近のトピック一覧。

en: <strong>Error</strong>: Invalid email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 無効なメールアドレスです。

en: <strong>Error</strong>: Invalid author name.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ユーザー名が無効です。

en: Pending: %s
ja_JP: 承認待ち: %s

en: This forum has %1$s.
ja_JP: このフォーラムには%1$sが含まれています。

en: This category has %1$s.
ja_JP: このカテゴリーには%1$sが含まれています。

en: This forum has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
ja_JP: このフォーラムには%1$s、%2$sがあり、最後に%4$sにより%3$sに更新されました。

en: This category has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
ja_JP: このカテゴリーには%1$s、%2$sがあり、最後に%4$sにより%3$sに更新されました。

en: (+%s hidden) | (+%s hidden)
ja_JP[0]: (+ 非表示%s件)

en: Forum scheduled.
ja_JP: フォーラムを公開予約しました。

en: Forum reverted to draft.
ja_JP: フォーラムを下書きに戻しました。

en: Forum published privately.
ja_JP: フォーラムを限定公開しました。

en: Forum published.
ja_JP: フォーラムを公開しました。

en: Use as forum image
ja_JP: フォーラム画像として使用

en: Remove forum image
ja_JP: フォーラム画像を削除

en: Set forum image
ja_JP: フォーラム画像を設定

en: Forum Image
ja_JP: フォーラム画像

en: Uploaded to this forum
ja_JP: このフォーラムへのアップロード

en: Insert into forum
ja_JP: フォーラムに挿入

en: Forums list navigation
ja_JP: フォーラム一覧のナビゲーション

en: Forums list
ja_JP: フォーラム一覧

en: Filter forums list
ja_JP: フォーラム一覧の絞り込み

en: View Forums
ja_JP: フォーラムを表示

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your forum:
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムで次の問題が見つかりました:

en: <strong>Error</strong>: The forum was not created.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムを作成できませんでした。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) occurred: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 次の問題が発生しました: %s

en: <strong>Error</strong>: Your title is too long.
ja_JP: <strong>エラー</strong>:タイトルが長すぎます。

en: Moderators:
ja_JP: モデレーター:

en: There is a pending email address change to %1$s. %2$s
ja_JP: %1$s へのメールアドレス変更が確認待ちです。%2$s

[ctx: Dismiss pending user email address change]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: <strong>Error</strong>: There was a problem subscribing.
ja_JP: <strong>ERROR</strong>:購読に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsubscribing.
ja_JP: <strong>ERROR</strong>:購読解除に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: Not found. What are you subscribing/unsubscribing to?
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 見つかりません。何を購読 / 購読解除しますか ?

en: [%s] New Email Address
ja_JP: [%s] 新しいメールアドレス

en: %1$s
    
    Someone requested a change to the email address on your account.
    
    Please click the following link to confirm this change:
    %2$s
    
    If you did not request this, you can safely ignore and delete this notification.
    
    This email was sent to: %3$s
    
    Regards,
    The %4$s Team
    %5$s
ja_JP: %1$s さん
    
    誰かがあなたのアカウントのメールアドレス変更をリクエストしました。
    
    この変更を確認するには以下のリンクをクリックしてください。
    %2$s
    リクエストした覚えがない場合は、この通知を無視して削除しても問題ありません。
    
    このメールは以下へ送信されました: %3$s
    
    よろしくお願いします。
    %4$s チーム
    %5$s

en: <strong>Error</strong>: An error occurred while updating your email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: メールアドレスの更新中にエラーが発生しました。

en: <strong>Error</strong>: That email address is already in use.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: すでに使用されているメールアドレスです。

en: <strong>Error</strong>: That is not a valid email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 無効なメールアドレスです。

en: Engagements
ja_JP: エンゲージメント

en: %s's Engagements
ja_JP: %sのエンゲージメント

en: &mdash; No forum &mdash;
ja_JP: &mdash; フォーラムなし &mdash;

en: You may use these %s tags and attributes:
ja_JP: 以下の %s タグと属性を使用できます。

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Stay
ja_JP: 移動しない

en: Leave
ja_JP: 離れる

en: Search replies:
ja_JP: 返信を検索

en: Topics Engaged In
ja_JP: 関わったトピック

en: in: %1$s
ja_JP: フォーラム: %1$s

en: Last Post
ja_JP: 最新の投稿

en: Search topics:
ja_JP: トピックを検索:

en: Last Activity: %s
ja_JP: 最終更新: %s

en: Website: %s
ja_JP: サイト: %s

en: Registered: %s
ja_JP: 登録日: %s

en: Forum Moderators:
ja_JP: フォーラムモデレーター:

en: Replies to both topics are merged chronologically, ordered by the time and date they were published. Topics may be updated to a 1 second difference to maintain chronological order based on the merge direction.
ja_JP: 両方のトピックへの返信が時系列順に統合され、公開日付順に表示されます。統合の方向に基づいた時系列順を保持するため、トピックの公開時間に1秒単位で変更が加えられることがあります。

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Repeat New Password
ja_JP: 新しいパスワードを再入力

en: Cancel password change
ja_JP: パスワードの変更をキャンセル

en: Hide
ja_JP: 隠す

en: Hide password
ja_JP: パスワードを隠す

en: Generate Password
ja_JP: パスワードを生成する

en: Reply Status:
ja_JP: 返信ステータス:

en: Reply #%1$s in %2$s
ja_JP: %2$sで#%1$sに返信

en: New topic in %s titled:
ja_JP: %s の新トピック、タイトル:

en: Language
ja_JP: 言語

en: Subscription failed.
ja_JP: 購読に失敗しました。

en: Please login to subscribe.
ja_JP: 購読するにはログインしてください。

en: Favorite failed.
ja_JP: お気に入りにすることに失敗しました。

en: Please login to favorite.
ja_JP: お気に入りにするにはログインしてください。

en: bbPress Item Count
ja_JP: bbPress 項目数

note: Author of the plugin
en: The bbPress Contributors
ja_JP: bbPress 貢献者

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Blocked
ja_JP: ブロックされています

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Spectator
ja_JP: 閲覧者

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Participant
ja_JP: 参加者

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Moderator
ja_JP: モデレーター

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Keymaster
ja_JP: キーマスター

note: Description of the plugin
en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
ja_JP: bbPress は WordPress の開発者たちが作った、ちょっとひねりの効いたフォーラムソフトウェアです。

en: No reply positions to recalculate.
ja_JP: 再計算する返信表示位置はありません。

en: Recalculating reply menu order&hellip; %s
ja_JP: 返信メニューの順序を再計算しています&hellip; %s

en: This is a collection of tags that are currently popular on our forums.
ja_JP: フォーラムで現在人気のタグ一覧です。

en: Here are the statistics and popular topics of our forums.
ja_JP: フォーラムの統計情報と人気のトピックです。

en: Favorites are no longer active.
ja_JP: お気に入り機能は現在無効化されています。

en: The request was unsuccessful. Please try again.
ja_JP: リクエストを実行できませんでした。もう一度お試しください。

en: Are you sure you meant to do that?
ja_JP: 本当に実行してかまいませんか ?

en: You do not have permission to do this.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: Subscriptions are no longer active.
ja_JP: 購読機能は現在ご利用いただけません。

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
ja_JP: エラーが発生しました。ブラウザを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: Forum Topics Started
ja_JP: 開始したフォーラムトピック

en: Subscribed Forums
ja_JP: 購読中のフォーラム

en: Forum Replies Created
ja_JP: フォーラムへの返信

en: Replies Created: %s
ja_JP: 返信: %s

en: Topics Started: %s
ja_JP: 開始したトピック: %s

en: Forum Role: %s
ja_JP: フォーラム権限グループ: %s

en: Favorite Forum Topics
ja_JP: お気に入りフォーラムトピック

note: translators: user's display name
en: %s's Subscriptions
ja_JP: %sの購読

note: translators: user's display name
en: %s's Favorites
ja_JP: %sのお気に入り

en: %s's Replies Created
ja_JP: %sの返信

en: %s's Topics Started
ja_JP: %s の開始したトピック

en: Profile
ja_JP: プロフィール

note: translators: user's display name
en: %s's Profile
ja_JP: %sのプロフィール

en: Started by: %1$s
ja_JP: トピック作成者: %1$s

en: in reply to:
ja_JP: 返信先:

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: in forum
ja_JP: フォーラム内

en: in group forum
ja_JP: グループフォーラム内

en: In reply to:
ja_JP: 返信が含まれるトピック:

en: Last updated %s
ja_JP: 最終更新日: %s

en: Blog Role
ja_JP: ブログ権限グループ

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
ja_JP: メールアドレスは安全なパスワードの送信とアカウントの認証に使用します。

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
ja_JP: ユーザー名は重複しないものにしてください。後から変更することはできません。

en: Create an Account
ja_JP: アカウント作成

en: Reset My Password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Username or Email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Keep me signed in
ja_JP: ログイン状態を保持

en: Update User
ja_JP: ユーザーを更新

en: Update Profile
ja_JP: プロフィールを更新

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
ja_JP: このユーザーにネットワークの特権管理者権限を与える。

en: Network Role
ja_JP: ネットワーク権限グループ

en: User Role
ja_JP: ユーザーの権限グループ

en: Type your new password again.
ja_JP: もう一度新しいパスワードを入力してください。

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Biographical Info
ja_JP: プロフィール情報

en: About the user
ja_JP: ユーザーについて

en: About Yourself
ja_JP: あなたについて

en: Contact Info
ja_JP: 連絡先情報

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: Last Name
ja_JP: 苗字

en: First Name
ja_JP: 名前

en: You must be logged in to create new topics.
ja_JP: 新しいトピックを作成するにはログインする必要があります。

en: You cannot create new topics.
ja_JP: トピックを新規作成することはできません。

en: Topic Status:
ja_JP: トピックの状態:

en: Topic Type:
ja_JP: トピックタイプ:

en: Topic Tags:
ja_JP: トピックタグ:

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
ja_JP: トピックタイトル (最大の長さ: %d):

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to create a topic.
ja_JP: このフォーラムへの新規トピック追加は締め切られていますが、お持ちの投稿権限により引き続き追加が可能です。

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」に新規トピックを作成

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
ja_JP: 本当に「%s」というタグを削除しますか ? この操作を元に戻すことはできません。

en: Any links to this tag will no longer function.
ja_JP: このタグへのリンクは使えなくなります。

en: Deleting a tag cannot be undone.
ja_JP: タグを削除すると元に戻すことはできません。

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
ja_JP: この操作を行ってもトピックは削除されず、タグのみが削除されます。

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
ja_JP: 「%s」タグをご指定のタグに統合してもよいですか ?

en: Existing tag:
ja_JP: 既存のタグ:

en: Merging tags together cannot be undone.
ja_JP: タグの統合を行うと元の状態に戻すことはできません。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Slug:
ja_JP: スラッグ:

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
ja_JP: スラッグを変更するとパーマリンクに影響します。旧スラッグへのリンクは動作しなくなります。

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
ja_JP: スラッグを自動生成するには空のままにしておいてください。

en: Rename
ja_JP: 変更する

en: Manage Tag: "%s"
ja_JP: タグの管理: %s

en: Copy topic tags to the new topic
ja_JP: 新しいトピックにトピックタグをコピーする

en: Copy favoriters to the new topic
ja_JP: 新しいトピックにお気に入りをコピー

en: Copy subscribers to the new topic
ja_JP: 新トピックに購読者をコピー

en: Split: %s
ja_JP: 分割: %s

en: Split Method
ja_JP: 分割方法

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
ja_JP: 既存のトピック設定を使用した場合、両方のトピック内の返信は時系列順に統合されます。統合された返信の順序は返信が投稿された日時に基づきます。

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
ja_JP: トピックを分割すると、ちょうど今選択した返信から2つに分けることになります。この返信を新しいタイトルを持つ新しいトピックにするためにはこれを使うか、または既存のトピックにこれらの返信を統合してください。

en: Split topic "%s"
ja_JP: 「%s」トピックを分割

en: You cannot edit this topic.
ja_JP: このトピックを編集する権限がありません。

en: You do not have permission to edit this topic.
ja_JP: このトピックを編集する権限がありません。

en: Merge topic tags
ja_JP: トピックタグを統合

en: Merge topic favoriters
ja_JP: お気に入りトピックを統合

en: Merge topic subscribers
ja_JP: トピック購読者を統合

en: Topic Extras
ja_JP: トピックエクストラ

en: There are no other topics in this forum to merge with.
ja_JP: このフォーラムには統合できる他のトピックがありません。

en: Merge with this topic:
ja_JP: このトピックと統合:

en: Destination
ja_JP: 移動先

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
ja_JP: このトピックを先頭のトピックにするには、代わりに他のトピックから結合を行ってください。

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
ja_JP: このトピックと統合するトピックを選択してください。統合先のトピックが先頭のトピックとして残り、このトピックは返信に変わります。

en: Merge topic "%s"
ja_JP: 「%s」トピックを統合

en: Search for:
ja_JP: 検索:

en: You must be logged in to reply to this topic.
ja_JP: このトピックに返信するにはログインが必要です。

en: You cannot reply to this topic.
ja_JP: このトピックには返信できません。

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
ja_JP: フォーラム「%s」には新規投稿および返信を追加できません。

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
ja_JP: トピック「%s」には新しい返信をつけることはできません。

en: Optional reason for editing:
ja_JP: 編集の理由 (オプション):

en: Keep a log of this edit:
ja_JP: この編集のログを保存する:

en: Notify me of follow-up replies via email
ja_JP: 今後の返信をメールで通知

en: Notify the author of follow-up replies via email
ja_JP: 返信をメールで投稿者に知らせる

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to reply.
ja_JP: このトピックへの新規返信は締め切られていますが、お持ちの投稿権限により引き続き返信が可能です。

en: You cannot edit this reply.
ja_JP: この返信は編集できません。

en: You do not have permission to edit this reply.
ja_JP: この返信を編集する権限がありません。

en: Use an existing topic in this forum:
ja_JP: このフォーラムの既存のトピックを使用:

en: Moved: %s
ja_JP: 移動済み: %s

en: Move Method
ja_JP: 移動方法

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
ja_JP: 既存のトピックを選択した場合、返信は作成日時で並び替えられます。

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
ja_JP: この返信に新しいタイトルをつけて新しいトピックにするか、既存のトピックに統合できます。

en: Move reply "%s"
ja_JP: 返信「%s」を移動

en: Protected
ja_JP: 保護中

en: You must be logged in to create new forums.
ja_JP: フォーラムを新規作成するにはログインが必要です。

en: You cannot create new forums.
ja_JP: フォーラムを新規作成することはできません。

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
ja_JP: フォーラム「%s」への新規コンテンツ追加は締め切られています。

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Forum Type:
ja_JP: フォーラムの種類:

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
ja_JP: 次の<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> タグと属性が使えます:

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
ja_JP: フォーラム名 (最長%d文字):

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
ja_JP: ご利用中のアカウントからは HTML コンテンツを制限無しで投稿できます。

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」にフォーラムを新規作成

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」を編集中

en: Mail (will not be published) (required):
ja_JP: メール (非公開) (必須):

en: Name (required):
ja_JP: お名前 (必須)

en: Your information:
ja_JP: あなたの情報:

en: Oh, bother! No topics were found here.
ja_JP: トピックが見つかりませんでした。

en: Oh, bother! No search results were found here.
ja_JP: 検索に一致する結果が見つかりませんでした。

en: Oh, bother! No replies were found here.
ja_JP: 返信が見つかりませんでした。

en: Oh, bother! No forums were found here.
ja_JP: フォーラムが見つかりませんでした。

en: You do not have permission to view this forum.
ja_JP: このフォーラムを表示する権限がありません。

en: Private
ja_JP: 非公開

en: You are already logged in.
ja_JP: すでにログインしています。

en: Hidden Replies
ja_JP: 非表示の返信

en: Hidden Topics
ja_JP: 非表示のトピック

en: Empty Topic Tags
ja_JP: 空のトピックタグ

en: Registered Users
ja_JP: 登録済みユーザー

en: Registration complete. Please check your e-mail.
ja_JP: 登録を完了しました。メールを確認してください。

en: Check your e-mail for your new password.
ja_JP: 新しいパスワードをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ja_JP: 確認用のリンクをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: New user registration is currently not allowed.
ja_JP: 新規ユーザー登録は現在許可されていません。

en: You are now logged out.
ja_JP: ログアウトしました。

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ja_JP: &mdash; このサイトでの権限なし &mdash;

en: This user has super admin privileges.
ja_JP: このユーザーは特権管理者権限を持っています。

en: You have super admin privileges.
ja_JP: 特権管理者の権限を持っています。

en: User updated.
ja_JP: ユーザーを更新しました。

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Member
ja_JP: メンバー

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを承認する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem favoriting that topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをお気に入りにする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを非承認にする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem removing that topic from favorites.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のトピックのお気に入りを解除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit subscriptions of that user.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のユーザーの購読を編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: No topic was found. Which topic are you marking/unmarking as favorite?
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックが見つかりません。どのトピックをお気に入りに追加または削除しようとしていますか ?

en: View Topic Tag
ja_JP: トピックタグを表示

en: New Tag Name
ja_JP: 新規タグ名

en: Add New Tag
ja_JP: 新規タグを追加

en: Update Tag
ja_JP: タグを更新

en: Edit Tag
ja_JP: タグの編集

en: All Tags
ja_JP: タグ一覧

en: Popular Tags
ja_JP: 人気のタグ

en: Search Tags
ja_JP: タグを検索

en: Topic Tags
ja_JP: トピックタグ

en: This topic has no replies.
ja_JP: このトピックへの返信はありません。

en: %s voice | %s voices
ja_JP[0]: %s人の参加者

en: This topic is in the trash.
ja_JP: このトピックはゴミ箱に入れられています。

en: This topic is marked as spam.
ja_JP: トピックをスパムとしてマークしました。

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ja_JP[0]: %1$s件のトピックを表示中 - %2$s - %3$s件目 (全%4$s件中)

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
ja_JP[0]: %1$s件のトピックを表示中

en: Merge
ja_JP: 結合

en: Tagged:
ja_JP: タグ:

en: Unfavorite
ja_JP: お気に入り解除

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
ja_JP: このトピックは%2$sが%1$sに変更しました。

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
ja_JP: このトピックは%1$sに%2$sが編集しました。理由: %3$s

en: No topics found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に入っているトピックはありません

en: No topics found
ja_JP: トピックは見つかりませんでした。

en: Search Topics
ja_JP: トピックを検索

en: View Topic
ja_JP: トピックを表示

en: Edit Topic
ja_JP: トピックを編集

en: Create New Topic
ja_JP: 新規トピックを作成

en: New Topic
ja_JP: トピックを新規作成

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを削除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをゴミ箱から移動する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをゴミ箱に移動する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをスパムとしてマークする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックのスパム判定を解除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem sticking the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを先頭固定表示する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsticking the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックの先頭固定表示を解除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem opening the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをオープンする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem closing the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックをクローズする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to do that.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: その操作を行う権限がありません。

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
ja_JP: 最上部固定

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
ja_JP: 上部固定

[ctx: Unstick a topic]
en: Normal
ja_JP: 通常

[ctx: Mark reply as pending]
en: Pending
ja_JP: 保留中

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

[ctx: Spam the topic]
en: Spam
ja_JP: スパム

[ctx: Close the topic]
en: Closed
ja_JP: クローズ

[ctx: Open the topic]
en: Open
ja_JP: オープン

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: タグ「%s」削除の際に以下の問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to delete the topic tags.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックタグを削除する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 同一のタグを統合することはできません。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: タグ「%s」統合の際に以下の問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: タグ「%s」更新の際に以下の問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: You need to enter a tag name.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: タグ名を入力してください。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the topic tags.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックタグを編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: タグ「%s」取得の際に以下の問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split to was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 分割しようとしているトピックが存在しません。

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid split option.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 有効な分割オプションを選択してください。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 分割しようとしているトピックが存在しません。

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to split from was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 分割しようとしている返信が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the destination topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 移動先のトピックを編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge to was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 統合先のトピックが見つかりませんでした。

en: <strong>Error</strong>: Destination topic ID not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 指定したトピック ID が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 統合するトピックが見つかりませんでした。

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在トピックを編集できません。

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムはカテゴリーです。この中に新規トピックを作成することはできません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のトピックを編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to edit was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 編集しようとしているトピックが見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Topic ID not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピック ID が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be created at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在トピックを作成できません。

en: <strong>Error</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 重複しているトピックを削除しました。既に同じ書き込みを送信済みのようです。

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムは非公開です。トピックを表示・新規作成する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムはプライベートです。トピックを表示・新規作成する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new topics.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムへの新規トピック追加は締め切られています。

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムはカテゴリーです。この中に新しいトピックを作成することはできません。

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be empty.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを記入してください。

en: <strong>Error</strong>: Your topic needs a title.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックに件名がありません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを新規作成する権限がありません。

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ja_JP[0]: %1$s件の結果を表示中 - %2$s - %3$s件目 (全%4$s件中)

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
ja_JP[0]: %1$s件の結果を表示中

en: Search Results for '%s'
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ja_JP[0]: %1$s件の投稿を表示中 - %2$s - %3$s件目 (全%4$s件中)

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
ja_JP[0]: %1$s件の投稿を表示中

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ja_JP[0]: %1$s件の返信を表示中 - %2$s - %3$s件目 (全%4$s件中)

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
ja_JP[0]: %1$s件の返信を表示中

en: Viewing %1$s reply thread | Viewing %1$s reply threads
ja_JP[0]: %1$s件の返信スレッドを表示中

en: Split the topic from this reply
ja_JP: この返信からトピックを分割

en: Split
ja_JP: 分割

en: Move this reply
ja_JP: この返信を移動

en: Move
ja_JP: 移動

en: Unspam
ja_JP: スパム解除

en: Are you sure you want to delete that permanently?
ja_JP: 本当に永久に削除してもよいですか ?

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Visit %s's website
ja_JP: %s のサイトを表示

en: View %s's profile
ja_JP: %s のプロフィールを表示

en: Anonymous
ja_JP: 匿名

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
ja_JP: この返信は%1$sに%2$sが編集しました。

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
ja_JP: この返信は%1$sに%2$sが編集しました。理由: %3$s

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: No replies found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に返信が見つかりませんでした。

en: No replies found
ja_JP: 返信が見つかりませんでした。

en: Search Replies
ja_JP: 返信を検索

en: View Reply
ja_JP: 返信を表示

en: Edit Reply
ja_JP: 返信を編集

en: Create New Reply
ja_JP: 返信を新規作成

en: New Reply
ja_JP: 返信を新規作成

en: Replies: %s
ja_JP: 返信: %s

en: All Posts
ja_JP: 投稿一覧

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを削除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信の削除を解除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信を削除する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the reply as spam.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信をスパムとしてマークする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信のスパム解除をする際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックを新規作成する権限がありません。返信をトピックに変換できませんでした。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信をトピックに変換できませんでした。もう一度お試しください。

en: Reply To: %s
ja_JP: 返信先: %s

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move to was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 移動先のトピックが見つかりませんでした。

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid move option.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 有効な移動オプションを選択してください。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the source topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 元となるトピックを編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move from was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 移動元のトピックが見つかりませんでした。

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to move was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 移動しようとしている返信が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在ご自身の返信を編集することはできません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定の返信を編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to edit was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 編集しようとしている返信が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Reply ID not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信 ID が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックにタグを追加する際に問題が発生しました。

en: <strong>Error</strong>: Topic is closed.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックはクローズされています。

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be created at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在返信を投稿できません。

en: <strong>Error</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 重複した返信です。既に同じ発言を送信済みのようです。

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be empty.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信の本文を入力してください。

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムは非表示になっています。表示したり返信を新規作成したりする権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムは非公開になっています。表示したり返信を新規作成したりする権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new replies.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムへの新規返信追加は締め切られています。

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムはカテゴリーです。ここには返信できません。

en: <strong>Error</strong>: Forum does not exist.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムが存在しません。

en: <strong>Error</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラム ID を負数に設定することはできません。

en: <strong>Error</strong>: Forum ID must be a number.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラム ID は数字にしてください。

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is missing.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラム ID を入力してください。

en: <strong>Error</strong>: Topic does not exist.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピックが存在しません。

en: <strong>Error</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピック ID を負数に設定することはできません。

en: <strong>Error</strong>: Topic ID must be a number.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピック ID は数字にしてください。

en: <strong>Error</strong>: Topic ID is missing.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: トピック ID がありません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to reply.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 返信する権限がありません。

en: This forum is empty.
ja_JP: 空のフォーラムです。

en: This forum has %1$s and %2$s.
ja_JP: このフォーラムには%1$sと%2$sが含まれています。

en: This category has %1$s and %2$s.
ja_JP: このカテゴリーには%1$sと%2$sが含まれています。

en: This forum has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
ja_JP: このフォーラムには%1$sがあり、最後に%3$sにより%2$sに更新されました。

en: This category has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
ja_JP: このカテゴリーには%1$sがあり、最後に%3$sにより%2$sに更新されました。

en: %s reply | %s replies
ja_JP[0]: %s件の返信

en: %s topic | %s topics
ja_JP[0]: %s件のトピック

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読を解除

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Parent Forum:
ja_JP: 親フォーラム:

en: No forums found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に含まれているフォーラムはありません

en: No forums found
ja_JP: フォーラムが見つかりませんでした。

en: View Forum
ja_JP: フォーラムを表示

en: Edit Forum
ja_JP: フォーラムを編集

en: Create New Forum
ja_JP: フォーラムを新規作成

en: New Forum
ja_JP: フォーラムを新規作成

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
ja_JP: 非表示

[ctx: Make forum private]
en: Private
ja_JP: 非公開

[ctx: Make forum public]
en: Public
ja_JP: 公開

[ctx: Forum is a category]
en: Category
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Forum accepts new topics]
en: Forum
ja_JP: フォーラム

[ctx: Close the forum]
en: Closed
ja_JP: クローズ

[ctx: Open the forum]
en: Open
ja_JP: オープン

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在フォーラムを編集できません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that forum.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のフォーラムを編集する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: The forum you want to edit was not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 編集しようとしているフォーラムが見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Forum ID not found.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラム ID が見つかりません。

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be created at this time.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 現在フォーラムを作成できません。

en: <strong>Error</strong>: This forum already exists.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムが既に存在しています。

en: <strong>Error</strong>: Slow down; you move too fast.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: もう少しゆっくり操作してください。

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムは非表示になっています。フォーラムを表示したり新規作成する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムは非公開になっています。フォーラムを表示したり新規作成する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new forums.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムへの新規フォーラム追加は締め切られています。

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムはカテゴリーです。このフォーラム内に別のフォーラムを作成することはできません。

en: <strong>Error</strong>: Your forum must have a parent.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このフォーラムには親フォーラムが必要です。

en: <strong>Error</strong>: Your forum description cannot be empty.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムの説明を記入してください。

en: <strong>Error</strong>: Your forum needs a title.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムのタイトルを入力してください。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new forums.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: フォーラムを新規作成する権限がありません。

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ご指定のユーザーの通知をマークする権限がありません。

en: You have %1$d new reply to %2$s
ja_JP: %2$sへの新しい返信が%1$d件あります

en: You have %1$d new reply to %2$s from %3$s
ja_JP: %3$s から %2$s へ%1$d件の新しい返信があります

en: Topic Replies
ja_JP: トピックの返信

en: Subscribed Topics
ja_JP: 購読中のトピック

en: Search Forums...
ja_JP: フォーラムの検索

en: This group does not currently have a forum.
ja_JP: このグループには現在フォーラムが存在しません。

en: Group Forum
ja_JP: グループフォーラム

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
ja_JP: ディスカッションフォーラム

en: <strong>Error</strong>: Are you sure you wanted to do that?
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 本当に実行しますか ?

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
ja_JP: ネットワーク管理者はこのグループに所属するフォーラムを再設定できます。

en: Group Forum:
ja_JP: グループフォーラム:

en: Saying no will not delete existing forum content.
ja_JP: 「いいえ」を選択しても、既存のフォーラムのコンテンツは削除されません。

en: Yes. I want this group to have a forum.
ja_JP: はい、このグループのフォーラムを作成します。

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
ja_JP: このグループのメンバーが構造化された掲示板スタイルで連絡を取り合えるようにするには、ディスカッションフォーラムを作成してください。

en: Group Forum Settings
ja_JP: グループフォーラム設定

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
ja_JP: %1$sがフォーラム「%2$s」の「%3$s」というトピックに返信しました。

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
ja_JP: %1$sが「%3$s」フォーラムで「%2$s」というトピックを立てました。

en: New forum reply
ja_JP: 新規フォーラム返信

en: New forum topic
ja_JP: 新規フォーラムトピック

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
ja_JP: 履歴が記録されていません。Akismet はまだこの投稿をチェックしていません。

en: Akismet History
ja_JP: Akismet 履歴

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
ja_JP: Akismet はこの投稿をチェックできませんでした (レスポンス: %s) 。後ほど自動で再試行します。

en: Akismet cleared this post as not spam
ja_JP: Akismet がこの投稿をスパムではないと判断しました

en: Post status was changed to %s
ja_JP: 投稿ステータスが%sに変更されました

en: Akismet caught this post as spam
ja_JP: Akismet がこの投稿をスパムと判定しました

en: No response
ja_JP: 返信なし

note: translators: 1: reporter name, 2: comment type
en: %1$s reported this %2$s as not spam
ja_JP: %1$s がこの%2$sを非スパムと判定

note: translators: 1: reporter name, 2: comment type
en: %1$s reported this %2$s as spam
ja_JP: %1$s がこの%2$sをスパムと判定

en: General
ja_JP: 一般

en: Editable forum roles no longer exist.
ja_JP: 現在、編集可能なフォーラム権限グループは存在しません。

en: Moderators
ja_JP: モデレーター

en: Recent Replies
ja_JP: 最近の投稿

en: Show reply author:
ja_JP: 返信作成者を表示:

en: Maximum replies to show:
ja_JP: 表示する返信の上限:

[ctx: widgets]
note: translators: 1: reply author, 2: reply link
en: %1$s on %2$s
ja_JP: %2$s に %1$s より

[ctx: widgets]
note: translators: 1: reply author, 2: reply link, 3: reply timestamp
en: %1$s on %2$s %3$s
ja_JP: %2$s (%1$s) / %3$s

en: (bbPress) Recent Replies
ja_JP: (bbPress) 最近の返信

en: A list of the most recent replies.
ja_JP: 最近の返信一覧。

en: Forum Statistics
ja_JP: フォーラム統計情報

en: (bbPress) Statistics
ja_JP: (bbPress) 統計情報

en: Some statistics from your forum.
ja_JP: フォーラム統計情報の一部です。

en: Recent Topics
ja_JP: 最近のトピック

en: Topics With Recent Replies
ja_JP: 最近返信があったトピック

en: Popular Topics
ja_JP: 人気のトピック

en: Newest Topics
ja_JP: 最新のトピック

en: Order By:
ja_JP: 並び順:

en: Show topic author:
ja_JP: トピック作成者を表示:

en: Show post date:
ja_JP: 投稿日を表示:

en: Maximum topics to show:
ja_JP: 表示するトピックの上限:

[ctx: widgets]
en: by %1$s
ja_JP: 投稿者: %1$s

en: (bbPress) Recent Topics
ja_JP: (bbPress) 最近のトピック

en: "0" to show only root - "any" to show all
ja_JP: 「0」でルートのみ、「any」ですべてを表示します。

en: Parent Forum ID:
ja_JP: 親フォーラム ID:

en: (bbPress) Forums List
ja_JP: (bbPress) フォーラム一覧

en: A list of forums with an option to set the parent.
ja_JP: 親を設定できるオプションのあるフォーラム一覧。

en: Search Forums
ja_JP: フォーラムを検索

en: (bbPress) Forum Search Form
ja_JP: (bbPress) フォーラム用検索フォーム

en: The bbPress forum search form.
ja_JP: bbPress フォーラム用の検索フォーム。

en: (bbPress) Topic Views List
ja_JP: (bbPress) トピック表示一覧

en: A list of registered optional topic views.
ja_JP: 登録済みオプショントピック表示の一覧。

en: Lost Password URI:
ja_JP: パスワード再発行 URL:

en: Register URI:
ja_JP: 登録 URL:

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Lost Password
ja_JP: パスワード紛失

en: Register
ja_JP: 登録

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: (bbPress) Login Widget
ja_JP: (bbPress) ログインウイジェット

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
ja_JP: 新規登録およびパスワードリセットページヘのリンクを含むシンプルなログインフォーム。

en: View: %s
ja_JP: 表示: %s

en: Edit %s's Profile
ja_JP: %sのプロフィールを編集

en: Edit Your Profile
ja_JP: プロフィールの編集

note: translators: user's display name
en: %s's Replies
ja_JP: %sの返信

en: %s Topic | %s Topics
ja_JP[0]: %s件のトピック

en: Topic: %s
ja_JP: トピック: %s

en: Forum: %s
ja_JP: フォーラム: %s

en: Topic Tag Edit: %s
ja_JP: トピックタグの編集: %s

en: Reply Edit: %s
ja_JP: 返信を編集: %s

en: Topic Edit: %s
ja_JP: トピックを編集: %s

en: Forum Edit: %s
ja_JP: フォーラムを編集: %s

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Topic Tag: %s
ja_JP: トピックタグ: %s

en: (Edit)
ja_JP: (編集)

en: Home
ja_JP: ホーム

en: None available
ja_JP: 何もありません。

en: No forums available
ja_JP: フォーラムがありません。

en: No topics available
ja_JP: トピックがありません。

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
ja_JP: 条件付きクエリータグはクエリーが走る前には動作しません。その場合、常に false を返します。

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Topic Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
ja_JP: %1$sの投稿:
    
    %2$s
    
    トピックへのリンク: %3$s
    
    —————
    
    フォーラムを購読中のためこのメールが送信されました。
    
    これらのメールの購読を解除するには、ログインして該当トピックのページを開いてください。

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Post Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum topic.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
ja_JP: %1$sの投稿:
    
    %2$s
    
    投稿へのリンク: %3$s
    
    —————
    
    フォーラムトピックを購読中のためこのメールが送信されました。
    
    これらのメールの購読を解除するには、ログインして該当トピックのページを開いてください。

en: Trashed: %s
ja_JP: ゴミ箱: %s

en: Spammed: %s
ja_JP: スパム判定: %s

en: Private: %s
ja_JP: 非公開: %s

[ctx: Separator in time since]
en: ,
ja_JP: 、

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: right now
ja_JP: 今

en: sometime
ja_JP: 時々

en: Site Role
ja_JP: サイト権限グループ

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change forum role to&hellip;
ja_JP: フォーラム権限グループを変更:

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
ja_JP: &mdash; このサイトでの権限なし &mdash;

en: Forum Role
ja_JP: フォーラム権限グループ

en: Topic saved.
ja_JP: トピックを保存しました。

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Topic restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からトピックを復元しました

en: Topic updated.
ja_JP: トピックを更新しました。

en: Mark this topic as spam
ja_JP: スパムとしてこのトピックをマーク

en: Mark the topic as not spam
ja_JP: 非スパムとしてトピックをマーク

en: (to front)
ja_JP: (フロントへ)

en: Stick this topic to front
ja_JP: このトピックを先頭に固定

en: Stick
ja_JP: 先頭固定表示

en: Stick this topic to its forum
ja_JP: このトピックをフォーラムの上部に固定表示

en: Unstick
ja_JP: 先頭固定表示を解除

en: Unstick this topic
ja_JP: このトピックの上部固定表示を解除

[ctx: Open a Topic]
en: Open
ja_JP: オープン

en: Open this topic
ja_JP: このトピックをオープン

[ctx: Close a Topic]
en: Close
ja_JP: クローズ

en: Close this topic
ja_JP: このトピックをクローズ

en: No Replies
ja_JP: 返信なし

en: Voices
ja_JP: 返信

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
ja_JP: トピック「%1$s」のスパム判定を解除しました。

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
ja_JP: トピック「%1$s」のスパム解除の際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
ja_JP: トピック「%1$s」をスパムとしてマークしました。

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
ja_JP: トピック「%1$s」をスパムとしてマークする際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully unapproved.
ja_JP: トピック「%1$s」を非承認にしました。

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」の上部固定投稿を解除する際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully approved.
ja_JP: トピック「%1$s」を承認しました。

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」を上部固定投稿にする際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully stuck to front.
ja_JP: トピック「%1$s」をフロントページ固定にしました。

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
ja_JP: トピック「%1$s」をフロントページ固定投稿にする際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully closed.
ja_JP: トピック「%1$s」をクローズしました。

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」をクローズする際に問題が発生しました。

en: Topic "%1$s" successfully opened.
ja_JP: トピック「%1$s」をオープンしました。

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
ja_JP: トピック「%1$s」をオープンする際に問題が発生しました。

en: The forum was not found.
ja_JP: フォーラムが見つかりませんでした。

en: <strong>Topic Type</strong> dropdown indicates the sticky status of the topic. Selecting the super sticky option would stick the topic to the front of your forums, i.e. the topic index, sticky option would stick the topic to its respective forum. Selecting normal would not stick the topic anywhere.
ja_JP: <strong>トピックの種類</strong>ドロップダウンは、トピックの固定表示状態を示します。最上部固定オプションを選択するとフォーラム全体のフロント (トピックインデックス) にトピックが表示され、固定表示オプションではそのトピックを含むフォーラムの上部に表示されます。通常モードを選択すると、トピックはどこにも固定表示されません。

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the topic belongs to. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No forum" to post the topic without an assigned forum.
ja_JP: <strong>フォーラム</strong>ドロップダウンはトピックの親フォーラムを決定します。ドロップダウンからフォーラムまたはカテゴリーを選択するか、フォーラムを指定せずトピックをルートに作成するにはデフォルトの「親なし」を選択してください。

en: Select the attributes that your topic should have:
ja_JP: トピックの属性を選択してください:

en: Topic Attributes
ja_JP: トピック属性

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your topic without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a topic thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ja_JP: <strong>アイキャッチ画像</strong> - トピック内に挿入することなく、画像をトピックに関連付けることができます。アイキャッチ画像をホームページでのトピックサムネイルや、カスタムヘッダーなどに使用できるテーマを利用している場合には便利です。

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your topic in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a topic or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a topic to be published in the future or backdate a topic.
ja_JP: <strong>公開</strong> -「公開」ボックスでトピック公開の条件を設定できます。「公開状態」、「表示状態」、 「(すぐに) 公開」の追加オプションを表示するには「編集」リンクをクリックしてください。「表示状態」には、パスワードでトピックを保護したり、無期限で上部に固定表示するためのオプションが含まれています。 「(すぐに) 公開」では未来や過去の日付と時刻を設定でき、トピックを後で公開するために予約したり、トピックの公開日付を昔のものにしたりできます。

en: <strong>Topic Editor</strong> - Enter the text for your topic. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your topic text. You can insert media files by clicking the icons above the topic editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular topic editor.
ja_JP: <strong>トピックエディター</strong> - トピックのテキストを入力してください。編集には「ビジュアル」と「HTML」という2つのモードがありますので、タブをクリックして選択します。ビジュアルモードでは WYSIWYG エディターが使えます。列の最後にあるアイコンをクリックすると、操作用アイコンの2列目が表示されます。HTML モードを使うと、トピックのテキストとともに HTML を記入できます。トピックエディターの上にあるアイコンをクリックして手順に従うことにより、メディアファイルを挿入できます。全画面表示アイコン (上の列の最後から2つ目) で集中執筆用画面に移動できます。この画面でボタンを表示するには、上部エリアにマウスオーバーします。通常のトピックエディターに戻るには全画面表示を退出してください。

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ja_JP: <strong>タイトル</strong> - トピックのタイトルを入力してください。入力後、編集できるパーマリンクがすぐ下に表示されます。

en: Title and Topic Editor
ja_JP: タイトル・トピックエディター

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja_JP: タイトルフィールドと大きなトピック編集エリアは所定の位置に固定されていますが、他のボックスはドラッグアンドドロップして位置を変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすることで、縮小したり展開したりできます。さらに、表示オプションから非表示のボックス（抜粋、トラックバック送信、カスタムフィールド、ディスカッション、スラッグ、作成者）を表示させたり表示列のレイアウトを選択できます。

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ja_JP: 「一括操作」を使うと、選択したトピックすべてのメタ情報 (カテゴリーや投稿者など) を変更できます。選択したグループからトピックを除くには、「一括操作」エリアに表示されるタイトル横の x マークをクリックしてください。

en: You can also edit, spam, or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ja_JP: 一度に複数のトピックを編集したり、スパムとしてマークしたり、ゴミ箱に移動したりできます。操作したいトピックをチェックボックスで選択し、「一括操作」で行いたい操作を選んで、「適用」をクリックしてください。

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
ja_JP: <strong>フロントページ固定</strong>は選択したトピックをすべてのフォーラムの上部に「固定」し続け、どのフォーラムトピックリストからも見られるようにします。

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
ja_JP: <strong>上部固定</strong>は選択したトピックを親フォーラムトピックリストの上部に「固定」し続けます。

en: <strong>Close</strong> will mark the selected forum as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new topics and replies in it.
ja_JP: <strong>閉じる</strong>は選択したフォーラムを「クローズ」としてマークし、その中での新しいトピックの作成や返信を無効化します。

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
ja_JP: <strong>スパム</strong>はトピックをこのリストからスパムリストへ移動します。移動後、トピックを完全に削除することが可能です。

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ja_JP: <strong>ゴミ箱</strong>はトピックをこのリストからゴミ箱へ移動します。移動後、トピックを完全に削除することが可能です。

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
ja_JP: <strong>編集</strong>をクリックするとそのトピックの編集画面に移動します。また、トピックタイトルをクリックしても同じ画面を表示できます。

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
ja_JP: トピック一覧内の行にカーソルを乗せると、トピック管理用のリンクが表示されます。以下の操作を実行できます。

en: You can filter the list of topics by topic status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, Closed, or Spam  topics. The default view is to show all topics.
ja_JP: トピックの状態によってトピック一覧を絞り込むことができます。左上のすべて表示、公開済み、下書き、承認待ち、ゴミ箱内、クローズ済み、スパムトピックへのテキストリンクを使ってください。デフォルトではすべてのトピックが表示されます。

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
ja_JP: 必要に応じてカラムを表示・非表示にしたり、表示オプションタブを使って画面に表示するトピックの数を指定したりできます。

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ja_JP: この画面はサイト上の個別トピックを表示します。作業の流れに合うよう、この画面の表示をカスタマイズできます。

en: Dropping Conversion Table&hellip; %s
ja_JP: 変換テーブルを削除しています&hellip; %s

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
ja_JP: トピックタグを削除しています… %s

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Reset bbPress
ja_JP: bbPress のリセット

en: This process cannot be undone.
ja_JP: この処理を元に戻すことはできません。

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
ja_JP: このオプションはこれまでにインポートされたすべてのユーザーを削除し、元に戻すことはできません。

en: Say it ain't so!
ja_JP: 最終確認をお願いします。

en: Delete imported users?
ja_JP: インポートしたユーザーを削除しますか ?

en: Importer Helper Data
ja_JP: インポーター・ヘルパーのデータ

en: Forum User Roles
ja_JP: フォーラムユーザー権限グループ

en: Forum Activity
ja_JP: フォーラムアクティビティ

en: Forum Settings
ja_JP: フォーラム設定

en: All Topic Tags
ja_JP: トピックタグ一覧

en: All Replies
ja_JP: 返信一覧

en: All Topics
ja_JP: トピック一覧

en: All Forums
ja_JP: フォーラム一覧

en: The following data will be removed:
ja_JP: 以下のデータは削除されます:

en: Backup your database before proceeding.
ja_JP: 次へ進む前にデータベースをバックアップしてください。

en: Recalculating the topic for each post&hellip; %s
ja_JP: 各投稿のトピックを再計算しています&hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post&hellip; %s
ja_JP: 各投稿のフォーラムを再計算しています&hellip; %s

en: Recalculating forum visibility&hellip; %s
ja_JP: フォーラムの表示状態を再計算しています&hellip; %s

en: Repairing the sticky topic to the parent forum relationships&hellip; %s
ja_JP: 上部固定トピックと親フォーラムの関係を修復中… %s

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
ja_JP: トピックとフォーラムごとの最新投稿を計算しています... %s

en: Complete! %s users updated.
ja_JP: ユーザー%s人の更新を完了しました。

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
ja_JP: このサイトのユーザーへ権限グループを再度マッピング中: %s

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
ja_JP: ユーザーが購読しているゴミ箱内のフォーラムを削除中… %s

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
ja_JP: ユーザーが購読中のトピックのうち、ゴミ箱へ移動されたトピックを削除しています… %s

en: Nothing to remove!
ja_JP: 削除するものがありません !

en: Removing unpublished topics from user favorites&hellip; %s
ja_JP: ユーザーのお気に入りから未公開のトピックを削除しています&hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
ja_JP: 各ユーザーが返信したトピック数を計算しています... %s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
ja_JP: 各ユーザーが作成したトピック数を計算しています... %s

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
ja_JP: 各フォーラムで回答数を計算中… %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
ja_JP: 各フォーラムのトピックの数を数える… %s

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
ja_JP: 完了しました。%s個のグループを更新、%s件のフォーラムを更新、%s件のフォーラムステータスを同期。

en: Group Forums
ja_JP: グループのフォーラム

en: Upgrading BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
ja_JP: BuddyPress グループフォーラムのリレーションシップを修復しています&hellip; %s

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each forum&hellip; %s
ja_JP: 各フォーラムで保留中、スパム、ゴミ箱に入れられた返信の数を計算しています… %s

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
ja_JP: 各トピックの参加者を計算中… %s

en: Complete!
ja_JP: 完了しました。

en: Failed!
ja_JP: 問題があるようです。

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
ja_JP: 各トピックの返信数を計算中… %s

en: Remap all users to default forum roles
ja_JP: 既存のユーザーをデフォルトフォーラム権限グループに再度マッピング

en: Remove unpublished forums from user subscriptions
ja_JP: ユーザーが購読しているゴミ箱内のフォーラムを削除

en: Remove unpublished topics from user subscriptions
ja_JP: ユーザーが購読中のトピックのうち、ゴミ箱へ移動されたトピックを削除する

en: Remove unpublished topics from user favorites
ja_JP: ユーザーのお気に入りのうち、ゴミ箱へ移動されたトピックを削除する

en: Recount replies for each user
ja_JP: 各ユーザーの返信を再計算

en: Recount topics for each user
ja_JP: 各ユーザーのトピックを再計算

en: Recount replies in each topic
ja_JP: 各トピックの返信を再計算

en: Recount replies in each forum
ja_JP: 各フォーラムの返信を再計算

en: Recount topics in each forum
ja_JP: 各フォーラムのトピックを再計算

en: Upgrade BuddyPress Group Forum relationships
ja_JP: BuddyPress グループフォーラムのリレーションシップをアップグレードする

en: Recalculate sticky relationship of each topic
ja_JP: 各トピックの固定表示関係を再計算

en: Recalculate last activity in each topic and forum
ja_JP: 各トピックとフォーラムで最後の活動を再計算

en: Recalculate private and hidden forums
ja_JP: 非公開および非表示のフォーラムを再計算

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 upgrade at a time.
ja_JP: これらのツールの中にはかなりのデータベースオーバーヘッドを引き起こすものがあります。一度に複数のアップグレードを実行する場合は注意してください。

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, topic-tags, favorites, subscriptions, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
ja_JP: bbPress はフォーラム、トピック、返信、トピックタグ、お気に入り、購読、ユーザー間の関係を記録します。インポートまたは移行後に、これらの関係が同期しなくなることがあります。これらの関係を手動で再計算するには、以下のツールを使用してください。

en: Possible %1$s conflict: %2$s
ja_JP: %1$s件のコンフリクトの可能性: %2$s

en: %s page
ja_JP: %s ページ

en: Topic tag slug
ja_JP: トピックタグスラッグ

en: View base
ja_JP: ビューベース

en: User base
ja_JP: ユーザーベース

en: Reply slug
ja_JP: 返信スラッグ

en: Topic slug
ja_JP: トピックスラッグ

en: Forum slug
ja_JP: フォーラムスラッグ

en: Topics base
ja_JP: トピックベース

en: Forums base
ja_JP: フォーラムベース

en: Category base
ja_JP: カテゴリーベース

en: Tag base
ja_JP: タグベース

en: Menus
ja_JP: メニュー

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
ja_JP: WordPress または BuddyPress とのスラッグ衝突が発生した場合、問題のスラッグの横に警告が表示されます。

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
ja_JP: 「シングルスラッグ」は個別フォーラム、トピック、返信、ユーザー、あるいはビューを表示する際の接頭辞として使われます。

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
ja_JP: 「アーカイブスラッグ」はフォーラムやトピックの「ルート」として使われます。bbPress はこれらの値を既存のスラッグと合わせ、最も適切なタイトルとコンテンツを出力しようと試みます。

en: The "Slugs" section allows you to control the permalink structure for your forums.
ja_JP: 「スラッグ」セクションでは、フォーラムのパーマリンク構造を制御できます。

en: Slugs
ja_JP: スラッグ

en: These are broken up into two separate groups: one for what appears in your theme, another for RSS feeds.
ja_JP: これらは2つの別グループに分けられています。ひとつはテーマ内に、もうひとつは RSS フィードに表示されるものです。

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
ja_JP: これは、ブログのページおよびフィードに表示されるべき投稿数を設定できる WordPress の「表示設定」画面と互換性があります。

en: The "Per Page" section allows you to control the number of topics and replies appear on each page.
ja_JP: 「ページごと」セクションでは、各ページに表示するトピックや返信の数を制御できます。

en: Per Page
ja_JP: ページごと

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
ja_JP: 新しい設定を有効にするには、画面の下部の「変更を保存」ボタンをクリックする必要があります。

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
ja_JP: 自動埋め込み機能は返信内の URL から直接メディアコンテンツを埋め込みます。例: Flickr や YouTube のリンク

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
ja_JP: 高機能エディターによって、伝統的 WordPress ダッシュボードのビジュアル・HTML エディターがテーマでも使えるようになります。

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
ja_JP: 「匿名投稿」は、サイトのアカウントを持たないユーザーもトピック作成や返信ができるようにします。

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
ja_JP: トピック-タグ機能を利用すると、ユーザーがフォーラム間でトピックを絞込できるようになります。デフォルトでは有効化されています。

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
ja_JP: 購読機能を利用すると、ユーザーが興味のあるトピックの通知を購読できるようになります。デフォルトでは有効化されています。

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
ja_JP: 「お気に入り」は、ユーザーが後からトピックを参照しやすくするための機能です。デフォルトで有効化されています。

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
ja_JP: 「スロットル時間」は同一投稿者からの投稿の間隔として必要な時間です。この時間が長いほど、ユーザーがフォーラムに連続投稿する前により長く待つ必要があります。

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
ja_JP: 投稿をある一定の分数の間ロックすることを選択できます。「投稿編集のロック」をすることで、投稿を保存後しばらく投稿者は編集できなくなります。

en: In the Database Settings you have a number of options:
ja_JP: データベース設定画面には数多くのオプションがあります:

en: Main Settings
ja_JP: メイン設定

en: Please see the additional help tabs for more information on each individual section.
ja_JP: 各セクションの詳細については、追加ヘルプタブの情報を参照してください。

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
ja_JP: この画面からすべてのフォーラム設定へアクセスできます。

en: Start
ja_JP: 開始

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
ja_JP: 接続数過多の問題を防止するには、この値を高く設定してください。

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
ja_JP: メモリ不足の問題が発生する場合には、この値を低く設定してください。

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
ja_JP: 変換処理の調整を手助けするオプション変数。

en: Name of the database with your old forum data
ja_JP: 旧フォーラムデータが含まれたデータベース名

en: Use default %s if unsure
ja_JP: 不明な場合はデフォルトの%sを使用してください

en: The previous forum software
ja_JP: 以前のフォーラムソフトウェア

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Forums Settings
ja_JP: フォーラム設定

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
ja_JP: Akismet によるフォーラムのスパム防止を許可する。

en: Forum settings for Akismet
ja_JP: フォーラム用の Akismet 設定

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
ja_JP: BuddyPress グループによる独自フォーラムの作成を許可する

en: Forum settings for BuddyPress
ja_JP: フォーラム用の BuddyPress 設定

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, edit, and search.
ja_JP: 個別フォーラム、トピック、返信、タグ、ビュー、編集、検索用のカスタムスラッグ。

en: Customize your user profile slugs.
ja_JP: ユーザープロフィールスラッグのカスタマイズ。

en: Forum Index
ja_JP: フォーラムインデックス

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
ja_JP: フォーラムのコンテンツすべての先頭にフォーラムルートスラッグを追加する (推奨)

en: Customize your Forums root. Partner with a WordPress Page and use Shortcodes for more flexibility.
ja_JP: フォーラムルートをカスタマイズできます。WordPress 固定ページと連携し、柔軟性を高めるためにショートコードを使えます。

en: How many topics and replies to show per RSS page
ja_JP: RSS ページごとに表示する投稿または返信の数

en: per page
ja_JP: / ページ

en: How many topics and replies to show per page
ja_JP: ページごとに表示する投稿または返信の数

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
ja_JP: メディア (YouTube / Twitter / Flickr など) をトピックや返信に直接埋め込む

en: No template packages available.
ja_JP: テンプレートパッケージが見つかりません。

en: will serve all bbPress templates
ja_JP: がすべての bbPress テンプレートを提供

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
ja_JP: 既存のテーマ内でフォーラムコンテンツがどのように表示されるか。

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
ja_JP: HTML 整形補助ツールバー・ボタンをテキストエリアに追加する

en: Allow topic and reply revision logging
ja_JP: トピックおよび返信履歴ログを許可する

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
ja_JP: 返信を%s階層までのスレッド (入れ子) 形式にする

en: Allow forum wide search
ja_JP: フォーラム全体の検索を許可する

en: Allow topics to have tags
ja_JP: トピックにタグを追加できるようにする

en: Allow users to subscribe to forums and topics
ja_JP: ユーザーがフォーラムとトピックを購読できるようにする

en: Allow users to mark topics as favorites
ja_JP: ユーザーがトピックをお気に入りに追加できるようにする

en: Forum features that can be toggled on and off
ja_JP: 有効化・無効化の切り替えができるフォーラム機能

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
ja_JP: 登録済みの訪問者にフォーラムの役割「%s」を自動的に付与する

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
ja_JP: アカウントを持たないゲストユーザーによるトピックの作成や返信を許可する

en: Setting time limits and other user posting capabilities
ja_JP: 時間制限とその他のユーザー投稿権限を設定

en: Use Akismet
ja_JP: Akismet を使用

en: Favorite Topics
ja_JP: お気に入りトピック

en: Replies Created
ja_JP: 返信

en: Topics Started
ja_JP: 開始したトピック

en: User Base
ja_JP: ユーザーベース

en: Topic View
ja_JP: トピック表示

en: Forum root should show
ja_JP: フォーラムルートで表示:

en: Forum Prefix
ja_JP: フォーラム接頭辞

en: Forum Root
ja_JP: フォーラムルート

en: Current Package
ja_JP: 現在のパッケージ

en: Reply Threading
ja_JP: 返信スレッドのルール

en: Auto-embed links
ja_JP: 自動埋め込みリンク

en: Post Formatting
ja_JP: 投稿の整形

en: Search
ja_JP: 検索

en: Topic tags
ja_JP: トピックタグ

en: Subscriptions
ja_JP: 購読

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Forum User Slugs
ja_JP: フォーラムユーザースラッグ

en: Forum Root Slug
ja_JP: フォーラムルートのスラッグ

en: Topics and Replies Per RSS Page
ja_JP: RSS ページごとのトピック・返信数

en: Topics and Replies Per Page
ja_JP: 1ページに表示するトピック・返信数

en: Forum Theme Packages
ja_JP: フォーラムテーマパッケージ

en: Forum Features
ja_JP: フォーラム機能

en: Forum User Settings
ja_JP: フォーラムユーザー設定

en: Reply saved.
ja_JP: 返信を保存しました。

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Reply restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s から返信を復元しました

en: Reply updated.
ja_JP: 返信を更新しました。

en: In all forums
ja_JP: すべてのフォーラム中

en: Empty Spam
ja_JP: スパムをすべて削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete this item permanently
ja_JP: この項目を完全に削除する

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Move this item to the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱に移動する

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore this item from the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱から復元する

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Mark this reply as spam
ja_JP: この返信をスパムとしてマーク

en: Not Spam
ja_JP: スパムを解除

en: Mark the reply as not spam
ja_JP: 返信を非スパムとしてマーク

en: View
ja_JP: 表示

en: View &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を表示

en: (Mismatch)
ja_JP: (不一致)

en: No forum
ja_JP: フォーラムなし

en: No topic
ja_JP: トピックなし

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
ja_JP: 返信「%1$s」のスパム指定を解除しました。

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
ja_JP: 返信「%1$s」のスパム指定を解除できませんでした。

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
ja_JP: 返信「%1$s」をスパムとしてマークしました。

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
ja_JP: 返信「%1$s」をスパムとしてマークする際に問題が発生しました。

en: You do not have permission to do that.
ja_JP: 操作を実行する権限がありません。

en: The reply was not found.
ja_JP: 返信が見つかりませんでした。

en: Author Information
ja_JP: 作成者の情報

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
ja_JP: 「<strong>返信先</strong>」は返信するスレッドを決定します。

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
ja_JP: <strong>トピック</strong>は返信が属する親トピックを決定します。

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
ja_JP: <strong>フォーラム</strong>ドロップダウンは返信が属する親フォーラムを決定します。フォーラムを選択するか、トピックのフォーラムに返信するにはデフォルト (トピックのフォーラムを使用) のままにしてください。

en: Select the attributes that your reply should have:
ja_JP: 返信の属性を選択してください:

en: Reply Attributes
ja_JP: 返信の属性

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ja_JP: <strong>アイキャッチ画像</strong> - 返信内に挿入することなく、画像を返信に関連付けることができます。アイキャッチ画像をホームページでの返信サムネイルや、カスタムヘッダーなどに使用できるテーマを利用している場合には便利です。

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your reply in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a reply or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a reply to be published in the future or backdate a reply.
ja_JP: <strong>公開</strong> -「公開」ボックスでフォーラム公開の条件を設定できます。「公開状態」、「表示状態」、 「(すぐに) 公開」の追加オプションを表示するには「編集」リンクをクリックしてください。「表示状態」には、パスワードで返信を保護したり、無期限で上部に固定表示するためのオプションが含まれています。 「(すぐに) 公開」では未来や過去の日付と時刻を設定でき、返信を後で公開するために予約したり、返信の公開日付を昔のものにしたりできます。

en: <strong>Reply Editor</strong> - Enter the text for your reply. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your reply text. You can insert media files by clicking the icons above the reply editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular reply editor.
ja_JP: <strong>返信エディター</strong> - 返信のテキストを入力してください。編集には「ビジュアル」と「HTML」という2つのモードがありますので、タブをクリックして選択します。ビジュアルモードでは WYSIWYG エディターが使えます。列の最後にあるアイコンをクリックすると、操作用アイコンの2列目が表示されます。HTML モードを使うと、返信のテキストとともに HTML を記入できます。返信エディターの上にあるアイコンをクリックして手順に従うことにより、メディアファイルを挿入できます。全画面表示アイコン (上の列の最後から2つ目) で集中執筆用画面に移動できます。この画面でボタンを表示するには、上部エリアにマウスオーバーします。通常の返信エディターに戻るには全画面表示を退出してください。

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ja_JP: <strong>タイトル</strong> - 返信のタイトルを入力してください。入力後、編集できるパーマリンクがすぐ下に表示されます。

en: Title and Reply Editor
ja_JP: タイトルと返信エディター

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja_JP: タイトルフィールドと大きな返信編集エリアは所定の位置に固定されていますが、他のボックスはドラッグアンドドロップして位置を変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすることで、縮小したり展開したりできます。さらに、表示オプションから非表示のボックス（抜粋、トラックバック送信、カスタムフィールド、ディスカッション、スラッグ、作成者）を表示させたり表示列のレイアウトを選択できます。

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ja_JP: 「一括操作」を使うと、選択した返信すべてのメタ情報 (カテゴリーや投稿者など) を変更できます。選択したグループから返信を除くには、「一括操作」エリアに表示されるタイトル横の x マークをクリックしてください。

en: You can also edit, spam, or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ja_JP: 一度に複数の返信を編集したり、スパムとしてマークしたり、ゴミ箱に移動したりできます。操作したい返信をチェックボックスで選択し、「一括操作」で行いたい操作を選んで、「適用」をクリックしてください。

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
ja_JP: <strong>スパム</strong>は返信をこのリストからスパムリストへ移動します。移動後、返信を完全に削除することが可能です。

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ja_JP: <strong>ゴミ箱</strong>は返信をこのリストからゴミ箱へ移動します。移動後、返信を完全に削除することが可能です。

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
ja_JP: <strong>編集</strong>をクリックするとその返信の編集画面に移動します。また、返信タイトルをクリックしても同じ画面を表示できます。

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
ja_JP: 返信一覧の行でマウスオーバーすると、返信を管理するための操作リンクが表示されます。以下の操作を実行できます。

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
ja_JP: 返信をシンプルなタイトル一覧または概要を含めた状態で表示できます。一覧の右上にあるアイコンをクリックしてお好きな表示方法を選んでください。

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, or Spam replies. The default view is to show all replies.
ja_JP: トピックの状態によって返信一覧を絞り込むことができます。左上のすべて表示、公開済み、下書き、承認待ち、ゴミ箱内、スパム返信へのテキストリンクを使ってください。デフォルトではすべての返信が表示されます。

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
ja_JP: 表示オプションタブを使うことで必要に応じてカラムを表示/非表示にしたり、画面ごとに含める返信数を決定したりできます。

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ja_JP: この画面から現在のアカウントに対するすべての返信へアクセスできます。この画面表示はワークフローに合わせてカスタマイズできます。

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Website:
ja_JP: ウェブサイト:

en: Email
ja_JP: メール

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Reply To
ja_JP: 返信先

en: Reply To:
ja_JP: 返信先:

en: Topic:
ja_JP: トピック:

en: Forum:
ja_JP: フォーラム:

en: Select whether to open or close the topic.
ja_JP: トピックをオープンするかクローズするかを選択してください。

en: Topic Type
ja_JP: トピックの種類

en: Forum Order
ja_JP: フォーラム表示順

en: Order:
ja_JP: 順序:

en: &mdash; No parent &mdash;
ja_JP: &mdash; 親なし &mdash;

en: Forum Parent
ja_JP: 親フォーラム

en: Parent:
ja_JP: 親:

en: Visibility:
ja_JP: 公開状態:

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: Type:
ja_JP: 種類:

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
ja_JP: <span class="b">bbPress %s</span> をご利用中です。

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
ja_JP[0]: トピックタグを空にする

en: Hidden Reply | Hidden Replies
ja_JP[0]: 非表示の返信

en: Hidden Topic | Hidden Topics
ja_JP[0]: 非公開トピック

en: User | Users
ja_JP[0]: ユーザー

en: Users &amp; Moderation
ja_JP: ユーザー &amp; 承認

en: Topic Tag | Topic Tags
ja_JP[0]: トピックタグ

en: Reply | Replies
ja_JP[0]: 返信

en: Topic | Topics
ja_JP[0]: トピック

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: Forum saved.
ja_JP: フォーラムを保存しました。

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Forum restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からフォーラムを復元しました

en: Forum updated.
ja_JP: フォーラムを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: No Topics
ja_JP: トピックがありません

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Creator
ja_JP: 作成者

en: Replies
ja_JP: 返信

en: Topics
ja_JP: トピック

en: Forum | Forums
ja_JP[0]: フォーラム

en: Publish Box
ja_JP: 公開ボックス

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
ja_JP: <strong>順序</strong>を使ってフォーラムを数値順に並べ替えることができます。

en: <strong>Parent</strong> dropdown determines the parent forum. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No parent" to create the forum at the root of your forums.
ja_JP: <strong>親</strong>ドロップダウンは親フォーラムを決定します。ドロップダウンからフォーラムまたはカテゴリーを選択するか、フォーラムをルートに作成するにはデフォルトの「親なし」を選択してください。

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
ja_JP: <strong>公開状態</strong>を使って各フォーラムの範囲とアクセス可能なユーザーを選択できます。

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
ja_JP: <strong>ステータス</strong>を使ってトピックやフォーラムを新規追加できないようフォーラムをクローズできます。

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
ja_JP: <strong>種類</strong>はフォーラムがカテゴリーかフォーラムのいずれであるかを示します。通常、カテゴリーには他のフォーラムが含まれます。

en: Select the attributes that your forum should have:
ja_JP: フォーラムの属性を選択してください:

en: Forum Attributes
ja_JP: フォーラムの属性

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your forum without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a forum thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ja_JP: <strong>アイキャッチ画像</strong> - フォーラム内に挿入することなく、画像をフォーラムに関連付けることができます。アイキャッチ画像をホームページでのフォーラムサムネイルや、カスタムヘッダーなどに使用できるテーマを利用している場合には便利です。

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your forum in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a forum or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a forum to be published in the future or backdate a forum.
ja_JP: <strong>公開</strong> -「公開」ボックスでフォーラム公開の条件を設定できます。「公開状態」、「表示状態」、 「(すぐに) 公開」の追加オプションを表示するには「編集」リンクをクリックしてください。「表示状態」には、パスワードでフォーラムを保護したり、無期限で上部に固定表示するためのオプションが含まれています。 「(すぐに) 公開」では未来や過去の日付と時刻を設定でき、フォーラムを後で公開するために予約したり、フォーラムの公開日付を昔のものにしたりできます。

en: <strong>Forum Editor</strong> - Enter the text for your forum. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your forum text. You can insert media files by clicking the icons above the forum editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular forum editor.
ja_JP: <strong>フォーラムエディター</strong> - フォーラムのテキストを入力してください。編集には「ビジュアル」と「HTML」という2つのモードがありますので、タブをクリックして選択します。ビジュアルモードでは WYSIWYG エディターが使えます。列の最後にあるアイコンをクリックすると、操作用アイコンの2列目が表示されます。HTML モードを使うと、フォーラムのテキストとともに HTML を記入できます。フォーラムエディターの上にあるアイコンをクリックして手順に従うことにより、メディアファイルを挿入できます。全画面表示アイコン (上の列の最後から2つ目) で集中執筆用画面に移動できます。この画面でボタンを表示するには、上部エリアにマウスオーバーします。通常のフォーラムエディターに戻るには全画面表示を退出してください。

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ja_JP: <strong>タイトル</strong> - フォーラムのタイトルを入力してください。入力後、編集できるパーマリンクがすぐ下に表示されます。

en: Title and Forum Editor
ja_JP: タイトルとフォーラムエディター

en: Customizing This Display
ja_JP: カスタマイズ中の表示

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja_JP: タイトルフィールドと大きなフォーラム編集エリアは所定の位置に固定されていますが、他のボックスはドラッグアンドドロップして位置を変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすることで、縮小したり展開したりできます。さらに、表示オプションから非表示のボックス（抜粋、トラックバック送信、カスタムフィールド、ディスカッション、スラッグ、作成者）を表示させたり表示列のレイアウトを選択できます。

en: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Support Forums</a>
ja_JP: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress サポートフォーラム</a>

en: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
ja_JP: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress ドキュメンテーション</a>

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ja_JP: 「一括操作」を使うと、選択したフォーラムすべてのメタ情報 (カテゴリーや投稿者など) を変更できます。選択したグループからフォーラムを除くには、「一括操作」エリアに表示されるタイトル横の x マークをクリックしてください。

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ja_JP: 一度に複数のフォーラムを編集したりゴミ箱に移動したりできます。操作したいフォーラムをチェックボックスで選択し、「一括操作」で行いたい操作を選んで、「適用」をクリックしてください。

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: <strong>View</strong> will either show you what your draft forum will look like if you publish it, or take you to your live site to view it. Which link depends on your forum&#8217;s status.
ja_JP: <strong>表示</strong>は下書きのフォーラムが公開されたときの表示を見せるか、もしくはフォーラムを表示して見せます。どちらのリンクが機能するかは、フォーラムの状態に依存します。

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ja_JP: <strong>ゴミ箱</strong>はフォーラムをこのリストからゴミ箱へ移動します。移動後、フォーラムを完全に削除することが可能です。

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
ja_JP: <strong>編集</strong>をクリックするとそのフォーラムの編集画面に移動します。また、フォーラムタイトルをクリックしても同じ画面を表示できます。

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
ja_JP: 投稿一覧の行をマウスオーバーすると、許可されているフォーラム管理のリンクが表示されます。以下の操作が可能です。

en: Available Actions
ja_JP: 可能な操作

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
ja_JP: フォーラムリストの上にあるドロップダウンメニューでリストを絞り込んで、特定の月のフォーラムのみを表示できます。選択肢を選んだらフィルターボタンをクリックしてください。また、フォーラムリストの作成者をクリックして絞り込むこともできます。

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
ja_JP: トピックの状態によってフォーラム一覧を絞り込むことができます。左上のすべて表示、公開済み、ゴミ箱内のフォーラムへのテキストリンクを使ってください。デフォルトではすべてのフォーラムが表示されます。

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
ja_JP: 必要に応じてカラムを表示・非表示にできます。表示オプションタブを使って、画面に表示するフォーラムの数を指定できます。

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
ja_JP: この画面の表示コンテンツをさまざまな方法でカスタマイズできます。

en: Screen Content
ja_JP: 画面コンテンツ

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ja_JP: この画面はサイト上の個別フォーラムを表示します。作業の流れに合うよう、この画面の表示をカスタマイズできます。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: No forum parents to import
ja_JP: インポートできる親フォーラムがありません

en: No passwords to clear
ja_JP: クリアするパスワードがありません

en: Deleting previously converted data (%1$s through %2$s)
ja_JP: 以前に変換されたデータを削除しています (%1$s - %2$s)

en: Start Over
ja_JP: 最初からやり直す

en: Convert Users
ja_JP: ユーザーの変換

en: Delay Time
ja_JP: 遅延時間

en: Rows Limit
ja_JP: 行制限

en: Options
ja_JP: 設定

en: Table Prefix
ja_JP: テーブル接頭辞

en: Database Password
ja_JP: データベースパスワード

en: Database User
ja_JP: データベースユーザー

en: Database Name
ja_JP: データベース名

en: Database Port
ja_JP: データベースポート

en: Database Server
ja_JP: データベースサーバー

en: Select Platform
ja_JP: プラットフォームを選択

en: Database Settings
ja_JP: データベース設定

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
ja_JP: このページからネットワーク上のすべてのフォーラムを更新できます。各サイトの更新スクリプトを自動的に呼び出すことで実行されます。更新するには、以下のリンクをクリックしてください。

en: Next Forums
ja_JP: 次のフォーラム

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
ja_JP: 次のページに自動で移動しない場合は、リンクをクリックしてください:

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: %2$s
ja_JP: 警告: %1$s の更新の際、問題が発生しました。サイトを実行中のサーバーに接続できな可能性があります。エラーメッセージ: %2$s

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
ja_JP: このページからフォーラムを更新できます。更新するには下のリンクをクリックしてください。

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: All done!
ja_JP: すべて完了しました。

en: Update Forum
ja_JP: フォーラムの更新

en: Contributing Developers
ja_JP: 貢献開発者

en: Feature Developer
ja_JP: 機能開発者

en: Lead Developer
ja_JP: リード開発者

en: Founding Developer
ja_JP: 創始者・開発者

en: Project Leaders
ja_JP: プロジェクトリーダー

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
ja_JP: bbPress は世界中に散らばった多くの働き者の皆さんによって作られました。

en: Go to Forum Settings
ja_JP: フォーラム設定へ移動

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
ja_JP: 権限グループと権限まわりを一掃し、すっきりシンプルにしました。

en: User capabilities
ja_JP: ユーザー権限

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
ja_JP: bbPress は自動翻訳更新に完全対応しています。

en: Polyglot support
ja_JP: 多言語サポート

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
ja_JP: テンプレートスタックのスタイルとスクリプト処理を改善しました。

en: Theme Compatibility
ja_JP: テーマの互換性

en: We&#8217;re all abuzz about the hive of new importers, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Existing importers are now sweeter than honey with improved importing stickies, topic tags, forum categories and the sting is now gone if you need to remove imported users.
ja_JP: 新しいインポートツールで AEF、Drupal、FluxBB、Kunena Forums for Joomla、MyBB、Phorum、PHPFox、PHPWind、PunBB、SMF、Xenforo そして XMB からのデータをインポートできます。既存のインポートツールでも上部固定投稿・トピックタグ・フォーラムカテゴリーのインポートが改善され、インポート済みユーザーを削除する手間が省けるようになっています。

en: Converters
ja_JP: 変換ツール

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
ja_JP: ユーザーはすべての購読を一箇所で管理できます。

en: Manage Subscriptions
ja_JP: 購読を管理

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
ja_JP: ユーザーが特定のフォーラム内で新規トピックを購読できるようになりました。

en: Subscribe to Forums
ja_JP: フォーラムを購読

en: Forum Subscriptions
ja_JP: フォーラムの購読

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: What&#8217;s New
ja_JP: 新着情報

en: Welcome to bbPress %s
ja_JP: bbPress %s へようこそ

[ctx: admin color scheme]
en: Evergreen
ja_JP: エバーグリーン

[ctx: admin color scheme]
en: Mint
ja_JP: ミント

en: About
ja_JP: 紹介

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Update Forums
ja_JP: フォーラムを更新

en: Welcome to bbPress
ja_JP: bbPress へようこそ

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: Reset Forums
ja_JP: フォーラムをリセット

en: Import Forums
ja_JP: フォーラムをインポート

en: Repair Forums
ja_JP: フォーラムを修復

en: Topics with no replies
ja_JP: 返信がないトピック

en: Most popular topics
ja_JP: 人気のトピック

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 非表示 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden
ja_JP: 非表示

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 親なし <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Orphan
ja_JP: 親なし

[ctx: post]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: スパム <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Spam
ja_JP: スパム

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: クローズ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Closed
ja_JP: クローズ

en: bbPress Replies
ja_JP: bbPress の返信

en: bbPress Topics
ja_JP: bbPress トピックス

en: bbPress Forums
ja_JP: bbPress フォーラム

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: 間違えましたか ?
