Plugins - bbPress - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (1358 entries)

en: "0" to show only root - "any" to show all
tr: "0" sadece kökü gösterir - "herhangi biri" hepsini gösterir

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
tr: "Anonim Gönderme" sitenizde hesabı bulunmayan ziyaretçilerin hem yeni konular hem de yeni yanıtlar oluşturmasına izin verir.

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
tr: "Arşiv kısa adları" forumlarınızın ve konularınızın "kökü" olarak kullanılmaktadır. Eğer varolan sayfa kısa adları ile birleştirirseniz bbPress en doğru başlık ve içerik çıktısını deneyecektir.

en: "Convert Users" will import your legacy forum members as WordPress Users.
tr: "Kullanıcıları dönüştür" eski forum üyelerinizi WordPress kullanıcısı olarak içe aktaracaktır.

en: "Purge Previous Import" will remove data imported from a failed import without removing your existing forum data.
tr: "Önceki içe aktarımı temizle" var olan forum verilerinizi kaldırmadan hata oluşan içe aktarma verisini kaldıracaktır.

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
tr: "Tekil kısa adlar" tek bir forum, konu, yanıt, görünüm veya kullanıcı görüntülenirken ön ek olarak kullanılmaktadır.

en: "Start Over" will start the importer fresh, if your import failed for any reason leaving this setting unchecked the importer will begin from where it left off.
tr: "Baştan başla" içe aktarıcıyı yeniden başlatacaktır. Eğer içe aktarma işlemi herhangi bir sebepten dolayı başarısız olduysa bu ayarı işaretlemeden bırakmak içe aktarıcıyı kaldığı yerden başlatır.

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
tr: "Bekleme süresi" bir yazarın iki gönderi arasında beklemesi gereken süredir. Bekleme süresi ne kadar yüksekse, kullanıcı foruma ikinci bir gönderi yapmak için o kadar uzun bekleyecektir.

en: %1$s
    
    Someone requested a change to the email address on your account.
    
    Please click the following link to confirm this change:
    %2$s
    
    If you did not request this, you can safely ignore and delete this notification.
    
    This email was sent to: %3$s
    
    Regards,
    The %4$s Team
    %5$s
tr: %1$s
    
    Birisi hesabınızda tanımlı olan e-posta adresini değiştirmek istedi.
    
    Bu değişikliği onaylamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    %2$s
    
    Eğer bu siz istemediyseniz, bu bildirimi göz ardı edin.
    
    Bu e-posta şu adrese gönderildi: %3$s
    
    Saygılarımızla,
    %4$s Ekibi
    %5$s

en: %1$s is currently editing this topic.
tr: %1$s şu anda bu konuyu düzenliyor.

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
tr: %1$s %3$s forumunda %2$s konusunu yanıtladı

en: %1$s reported this %2$s as not spam
tr: %1$s kullanıcısı %2$s ögesini istenmeyen değil olarak raporladı

en: %1$s reported this %2$s as spam
tr: %1$s bu %2$s istenmeyen olarak bildirdi

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
tr: %1$s %3$s forumunda %2$s konusunu başlattı

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Post Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum topic.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
tr: %1$s yazdı:
    
    %2$s
    
    Yazı bağlantısı: %3$s
    
    -----------
    
    Bu e-postayı alıyorsunuz çünkü bir forum konusuna abone oldunuz.
    
    Bu e-posta aboneliğinden ayrılmak için giriş yapıp konuyu ziyaret edin.

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Topic Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
tr: %1$s yazdı:
    
    %2$s
    
    Konu bağlantısı: %3$s
    
    -----------
    
    Bu e-postayı alıyorsunuz çünkü bir foruma abone oldunuz.
    
    Bu e-posta aboneliğinden ayrılmak için giriş yapıp konuyu ziyaret edin.

en: %s Forum | %s Forums
tr[0]: %s forum
tr[1]: %s forum

en: %s Reply | %s Replies
tr[0]: %s yanıt
tr[1]: %s yanıt

en: %s Topic | %s Topics
tr[0]: %s konu
tr[1]: %s konu

en: %s Topic Tag | %s Topic Tags
tr[0]: %s konu etiketi
tr[1]: %s konu etiketi

en: %s User | %s Users
tr[0]: %s kullanıcı
tr[1]: %s kullanıcı

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s day | %s days
tr[0]: %s gün
tr[1]: %s gün

en: %s hour | %s hours
tr[0]: %s saat
tr[1]: %s saat

en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika
tr[1]: %s dakika

en: %s month | %s months
tr[0]: %s ay
tr[1]: %s ay

en: %s page
tr: %s sayfa

en: %s reply | %s replies
tr[0]: %s yanıt
tr[1]: %s yanıt

en: %s reply not updated, somebody is editing it. | %s replies not updated, somebody is editing them.
tr[0]: %s yanıt güncellenmedi, birisi düzenliyor.
tr[1]: %s yanıt güncellenmedi, birisi düzenliyor.

en: %s reply updated. | %s replies updated.
tr[0]: %s yanıt güncellendi.
tr[1]: %s yanıt güncellendi.

en: %s reported this reply as not spam
tr: %s bu yanıtın istenmeyen olmadığını raporladı

en: %s reported this reply as spam
tr: %s bu yanıtı istenmeyen olarak raporladı

en: %s reported this topic as not spam
tr: %s bu konunun istenmeyen olmadığını raporladı

en: %s reported this topic as spam
tr: %s bu konuyu istenmeyen olarak raporladı

en: %s second | %s seconds
tr[0]: %s saniye
tr[1]: %s saniye

en: %s topic | %s topics
tr[0]: %s konu
tr[1]: %s konu

en: %s topic not updated, somebody is editing it. | %s topics not updated, somebody is editing them.
tr[0]: %s konu güncellenmedi, birisi düzenliyor.
tr[1]: %s konu güncellenmedi, birisi düzenliyor.

en: %s topic updated. | %s topics updated.
tr[0]: %s konu güncellendi.
tr[1]: %s konu güncellendi.

en: %s voice | %s voices
tr[0]: %s izleyen
tr[1]: %s izleyen

en: %s week | %s weeks
tr[0]: %s hafta
tr[1]: %s hafta

en: %s year | %s years
tr[0]: %s yıl
tr[1]: %s yıl

en: %s's Engagements
tr: %s etkileşimleri

en: %s's Favorites
tr: %s beğenileri

en: %s's Profile
tr: %s kullanıcısının profili

en: %s's Replies
tr: %s yanıtları

en: %s's Replies Created
tr: %s tarafından oluşturulan yanıtlar

en: %s's Subscriptions
tr: %s abonelikleri

en: %s's Topics
tr: %s konuları

en: %s's Topics Started
tr: %s tarafından başlatılan konular

en: &larr; Back to Tags
tr: &larr; Etiketlere geri dön

en: &mdash; No forum &mdash;
tr: &mdash; Forum yok &mdash;

en: &mdash; No parent &mdash;
tr: &mdash; Ebeveyn yok &mdash;

en: &mdash; No reply &mdash;
tr: &mdash; Yanıt yok &mdash;

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
tr: &mdash; Bu forumlar için rol yok &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
tr: &mdash; Bu site için rol yok &mdash;

en: (+%s hidden) | (+%s hidden)
tr[0]: (+%s gizli)
tr[1]: (+%s gizli)

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

en: (Mismatch)
tr: (Uyumsuzluk)

en: (bbPress) Forum Search Form
tr: (bbPress) Forum Arama Formu

en: (bbPress) Forums List
tr: (bbPress) Forum Listesi

en: (bbPress) Login Widget
tr: (bbPress) Giriş Bileşeni

en: (bbPress) Recent Replies
tr: (bbPress) Güncel Yanıtlar

en: (bbPress) Recent Topics
tr: (bbPress) Güncel Konular

en: (bbPress) Statistics
tr: (bbPress) İstatiskleri

en: (bbPress) Topic Views List
tr: (bbPress) Konu Görüntülenme Listesi

en: (to front)
tr: (öne)

en: 1 reply not updated, somebody is editing it.
tr: 1 yanıt güncellenmedi, birisi düzenliyor.

en: 1 topic not updated, somebody is editing it.
tr: 1 konu güncellenmedi, birileri düzenliyor.

en: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Support Forums</a>
tr: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Destek Forumları</a>

en: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
tr: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Dökümantasyonu</a>

en: <strong>Approve</strong> will change the status from pending to publish.
tr: <strong>Onayla</strong>, durumu bekleyenden yayımlaya değiştirir.

en: <strong>Close</strong> will mark the selected forum as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new topics and replies in it.
tr: <strong>Kapat</strong>, seçilen konuyu &#8217;kapalı&#8217;  olarak işaretleyecek ve yeni konu ve yanıt gönderimini etkisizleştirecektir.

en: <strong>Close</strong> will mark the selected topic as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new replies to it.
tr: <strong>Kapat</strong>, seçilen konuyu kapalı olarak işaretler ve yeni cevaplar gönderme özelliğini devre dışı bırakır.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
tr: <strong>Düzenle</strong>, sizi ilgili forum için düzenleme ekranına götürür. Bu ekrana forum başlığına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
tr: <strong>Düzenle</strong>, sizi ilgili yanıt için düzenleme ekranına götürür. Bu ekrana yanıt başlığına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
tr: <strong>Düzenle</strong>, sizi ilgili konu için düzenleme ekranına götürür. Bu ekrana konu başlığına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

en: <strong>Error</strong>: A reply ID is required.
tr: <strong>Hata</strong>: Yanıt ID gerekli.

en: <strong>Error</strong>: A topic ID is required.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu ID gerekli.

en: <strong>Error</strong>: An error occurred while updating your email address.
tr: <strong>HATA</strong>: E-posta adresiniz güncellenirken hata oluştu.

en: <strong>Error</strong>: Are you sure you wanted to do that?
tr: <strong>HATA</strong>: Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: <strong>Error</strong>: Destination topic ID not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Hedef konu no bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
tr: <strong>HATA</strong>: Tekrar eden yanıt tespit edildi; görünen o ki bunu daha önce söylemişsiniz.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
tr: <strong>HATA</strong>: Tekrar eden konu tespit edildi. Görünen o ki bunu daha önce yazmışsınız.

en: <strong>Error</strong>: Empty role.
tr: <strong>Hata</strong>: Boş rol.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum no negatif sayı olamaz.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is invalid.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum ID geçersiz.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is missing.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum no eksik.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID must be a number.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum no sayı olamalı.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum no bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: Forum does not exist.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum mevcut değil.

en: <strong>Error</strong>: Invalid author name.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz kullanıcı adı.

en: <strong>Error</strong>: Invalid email address.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz e-posta adresi.

en: <strong>Error</strong>: Invalid role.
tr: <strong>Hata</strong>: Geçersiz rol.

en: <strong>Error</strong>: No topic was found. Which topic are you marking/unmarking as favorite?
tr: <strong>HATA</strong>: Konu bulunamadı. Hangi konuyu beğendim olarak işaretliyor yada işaretini kaldırıyordunuz?

en: <strong>Error</strong>: Not found. What are you subscribing/unsubscribing to?
tr: <strong>HATA</strong>: Bulunamadı. Neye abone oluyorsunuz veya aboneliğinizi iptal ediyorsunuz?

en: <strong>Error</strong>: Reply ID not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıt no bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: Reply To is invalid.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtla alanı geçersiz.

en: <strong>Error</strong>: Slow down; you move too fast.
tr: <strong>HATA</strong>: Biraz yavaşlayın; çok hızlı hareket ediyorsunuz.

en: <strong>Error</strong>: That email address is already in use.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu e-posta zaten kullanılıyor.

en: <strong>Error</strong>: That is not a valid email address.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu geçerli bir e-posta adresi değil.

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
tr: <strong>HATA</strong>: %s etiketi silinirken şu sorun(lar) ile karşılaşıldı:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
tr: <strong>HATA</strong>: %s etiketini getirirken şu sorun(lar) ile karşılaşıldı:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
tr: <strong>HATA</strong>: %s etiketlerini birleştirirken şu sorun(lar) ile karşılaşıldı:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
tr: <strong>HATA</strong>: %s etiketini güncellerken şu sorun(lar) ile karşılaşıldı:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your forum:
tr: <strong>HATA</strong>: Forumunuzda aşağıdaki sorun(lar) bulundu:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your reply:
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtınızda aşağıdaki sorun(lar) tespit edilmiştir:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your topic:
tr: <strong>Hata</strong>: Konunuzda aşağıdaki sorun(lar) tespit edilmiştir:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) occurred: %s
tr: <strong>HATA</strong>: Aşağıdaki sorun(lar) oluştu: %s

en: <strong>Error</strong>: The forum was not created.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum ID oluşturulamadı.

en: <strong>Error</strong>: The forum you want to edit was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Düzenlemek istediğiniz forum bulunmadı .

en: <strong>Error</strong>: The reply was not created.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıt oluşturulamadı.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to edit was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Düzenlemek istediğiniz yanıt bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to move was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Taşımak istediğiniz yanıt bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to split from was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Konuyu bölmek istediniz yeri belirleyecek yanıt bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
tr: <strong>HATA</strong>: Birleştirilecek etiketler aynı olmamalılar.

en: <strong>Error</strong>: The topic was not created.
tr: <strong>Hata</strong>: Konu oluşturulmadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to edit was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Düzenlemek istediğiniz konu bulunmadı .

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge to was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Birleştirmek istediğiniz konu bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Birleştirmek istediğiniz konu bulunmadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move from was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Taşınmak istediğiniz konu bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move to was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Taşımak istediğiniz konu bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split to was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Bölmek istediğiniz konu bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split was not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Bölmek istediğiniz konu bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konuya etiket eklenirken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıt onaylanırken sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu onaylanırken sorun oluştu!

en: <strong>Error</strong>: There was a problem closing the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu kapatılırken bir sorun oldu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtı konuya dönüştürme işlemi sırasında bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtı silerken bir sorun oldu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu silinirken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem favoriting that topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konuyu beğenilere eklerken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the reply as spam.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtı istenmeyen olarak işaretlerken bir sorun oldu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu istenmeyen olarak işaretlenirken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem opening the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu açılırken bir sorun oldu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem removing that topic from favorites.
tr: <strong>HATA</strong>: Konuyu beğenilerden kaldırırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem sticking the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu yapışkan olarak belirlenirken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem subscribing.
tr: <strong>HATA</strong>: Abone olunurken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtı çöpe taşırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu çöpe taşınırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıt reddedilirken hata oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Başlık reddedilirken hata oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtın istenmeyen işaretini kaldırırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu istenmeyen değil olarak işaretlenirken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsticking the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu ayrılırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsubscribing.
tr: <strong>HATA</strong>: Aboneliği iptal ederken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtı çöpten geri alırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu çöpten geri alınırken bir sorun oluştu.

en: <strong>Error</strong>: This forum already exists.
tr: <strong>HATA</strong>: Site forum zaten var.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new forums.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum yeni forumlara kapalıdır.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new replies.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum yeni yanıtlara kapatıldı.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new topics.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum yeni konulara kapalı.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum bir kategori. Bu forumda konu oluşturulamaz.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum bir kategori. Bu forum içinde yanıt oluşturulamaz.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum bir kategori. Bu forum içinde konu oluşturulamaz.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum bir kategori. Bu forumda konu oluşturulamaz.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum gizli ve sizin okumak ya da yeni forumlar oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum gizli ve sizin okumak ya da yeni yanıtlar oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu gizli bir forum ve sizin okumak ya da yeni konular oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum özel ve sizin okumak ya da yeni forumlar oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forum özel ve sizin okumak ya da yeni yanıtlar oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu özel bir forum ve sizin okumak ya da yeni konular oluşturmak için yetkiniz yok.

en: <strong>Error</strong>: This reply could not be found or no longer exists.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu yanıt bulunamadı veya artık mevcut değil.

en: <strong>Error</strong>: This topic could not be found or no longer exists.
tr: <strong>Hata</strong>: Bu konu bulunamadı veya artık mevcut değil.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu no negatif sayı olamaz.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID is missing.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu no eksik.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID must be a number.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu no sayı olamalı.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID not found.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu no bulunamadı.

en: <strong>Error</strong>: Topic does not exist.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu mevcut değil.

en: <strong>Error</strong>: Topic is closed.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu kapanmıştır.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new forums.
tr: <strong>HATA</strong>: Yeni forum oluşturmak için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics.
tr: <strong>HATA</strong>: Yeni konu oluşturmak için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Yeni konu oluşturmak için izniniz yok. Yanıt, bir konuya dönüştürülemedi.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to delete the topic tags.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu etiketlerini silmek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to do that.
tr: <strong>HATA</strong>: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit favorites for that user.
tr: <strong>Hata</strong>: Bu kullanıcının beğenilerini düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit subscriptions of that user.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kullanıcının beğenilerini düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that forum.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu forumu düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu yanıtı düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Bunu konuyu düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the destination topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Hedef konuyu düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the source topic.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kaynak konuyu düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the topic tags.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu etiketlerini düzenlemek için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kullanıcı için bildirim işaretleme izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to reply.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtlamak için izniniz yok.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid move option.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçerli bir taşıma seçeneğini seçmelisiniz.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid split option.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçerli bir bölme seçeneği seçmelisiniz.

en: <strong>Error</strong>: You need to enter a tag name.
tr: <strong>HATA</strong>: Bir etiket adı girmeniz gerekiyor.

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be created at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Forumunuz şu an oluşturulamıyor.

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Forumunuz şu an düzenlenemiyor.

en: <strong>Error</strong>: Your forum description cannot be empty.
tr: <strong>HATA</strong>: Forum açıklaması boş olamaz.

en: <strong>Error</strong>: Your forum must have a parent.
tr: <strong>HATA</strong>: Forumunuz mutlaka ebeveyne sahip olmalı.

en: <strong>Error</strong>: Your forum needs a title.
tr: <strong>HATA</strong>: Formun başlığa ihtiyacı var.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be created at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtınız şu an oluşturulamadı.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtınız şu an düzenlenemedi.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be empty.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanıtınız boş olamaz.

en: <strong>Error</strong>: Your title is too long.
tr: <strong>HATA</strong>: Titriniz çok uzun.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be created at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Konunuz şu an oluşturulamadı.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
tr: <strong>HATA</strong>: Konunuz şu an düzenlenemedi.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be empty.
tr: <strong>HATA</strong>: Konu boş olamaz.

en: <strong>Error</strong>: Your topic needs a title.
tr: <strong>HATA</strong>: Konunuza başlık eklemelisiniz.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your forum without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a forum thumbnail on the home page, a custom header, etc.
tr: <strong>Öne çıkan görsel</strong> - Bu, bir görseli foruma eklemeden forum ile ilişkilendirmenizi sağlar. Bu genellikle sadece, eğer temanız öne çıkan görseli ana sayfada forum küçük görseli olarak kullanmayı sağlarsa kullanışlıdır.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
tr: <strong>Öne çıkan görsel</strong> - Bu, bir görseli yanıta eklemeden yanıt ile ilişkilendirmenizi sağlar. Bu genellikle sadece, eğer temanız öne çıkan görseli ana sayfada yanıt küçük görseli olarak kullanmayı sağlarsa kullanışlıdır.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your topic without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a topic thumbnail on the home page, a custom header, etc.
tr: <strong>Öne çıkan görsel</strong> - Bu, bir görseli konuya eklemeden konu ile ilişkilendirmenizi sağlar. Bu genellikle sadece, eğer temanız öne çıkan görseli ana sayfada konu küçük görseli olarak kullanmayı sağlarsa kullanışlıdır.

en: <strong>Forum Editor</strong> - Enter the text for your forum. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your forum text. You can insert media files by clicking the icons above the forum editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular forum editor.
tr: <strong>Forum düzenleyici</strong> - Forumunuz için metin girin. Düzenleme yapmak için görsel ve HTML olmak üzere iki mod var. Uygun sekmeye tıklayarak modu seçin. Görsel mod size WYSIWYG düzenleyicisi sunar. İkinci satırdaki kontrolleri açmak için ilk satırdaki son simgeye tıklayın. HTML modu size konu metni ile birlikte ham HTML girmenizi sağlar. Forum düzenleyici üstünde bulunan simgelere tıklayıp yönergeleri takip ederek ortam dosyaları ekleyebilirsiniz. Görsel moddaki tam ekran simgesine (en üstteki satırdan ikinci) veya HTML moddaki tam ekran (en sondaki) butonuna tıklayarak dikkat dağıtmayı engelleyici yazım ekranına gidebilirsiniz. Oradayken en üst alanda fare ile gezindiğinizde butonları görünür yapabilirsiniz. Normal forum düzenleyicisine dönmek için tam ekrandan çıkın.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
tr: <strong>Forum</strong>, açılır listesi yanıtın ait olduğu ebeveyn forumu belirler. Forum içindeki konuya yanıt göndermek için forumu seçin veya varsayılan olarak (konun forumunu kullan) bırakın.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the topic belongs to. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No forum" to post the topic without an assigned forum.
tr: <strong>Forum</strong> açılır listesi konunun ait olduğu ebeveyn forumu belirler. Açılır listeden forum yada kategori seçin veya bir foruma atanmamış konu oluşturmak için varsayılanı "Forum yok" olarak bırakın.

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
tr: <strong>Sıra</strong>, forumlarınızı sayısal olarak sıralamanızı sağlar.

en: <strong>Parent</strong> dropdown determines the parent forum. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No parent" to create the forum at the root of your forums.
tr: <strong>Ebeveyn</strong> açılır listesi ebeveyn forumu belirler. Açılır listeden forum yada kategori seçin veya forum ana kökünde bir forum oluşturmak için varsayılanı "Ebeveyn yok" olarak bırakın.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your forum in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a forum or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a forum to be published in the future or backdate a forum.
tr: <strong>Yayımla</strong> - Forumunuzu yayımlamanın koşullarını yayımlama kutusundan belirleyebilirsiniz. Durum, görünürlük ve yayımla (hemen) için düzenle bağlantısına tıklayarak daha fazla seçeneği ortaya çıkarın. Görünürlük, forumun parola korumalı olması veya bloğunuzun en üstünde süresiz olarak kalması (yapışkan) seçeneklerini içerir. Yayımla (hemen) geçmiş yada gelecek bir tarih belirlemenize izin verir dolayısıyla bir forumu gelecekte yayınlanması için zamanlayabilir yada geriye dönük olarak bir forum oluşturabilirsiniz.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your reply in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a reply or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a reply to be published in the future or backdate a reply.
tr: <strong>Yayımla</strong> - Yanıtınızı yayımlamanın koşullarını yayımlama kutusundan belirleyebilirsiniz. Durum, görünürlük ve yayımla (hemen) için düzenle bağlantısına tıklayarak daha fazla seçeneği ortaya çıkarın. Görünürlük, yanıtın parola korumalı olması veya bloğunuzun en üstünde süresiz olarak kalması (yapışkan) seçeneklerini içerir. Yayımla (hemen) geçmiş yada gelecek bir tarih belirlemenize izin verir dolayısıyla bir yanıtı gelecekte yayınlanması için zamanlayabilir yada geriye dönük olarak bir yanıt verebilirsiniz.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your topic in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a topic or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a topic to be published in the future or backdate a topic.
tr: <strong>Yayımla</strong> - Konunuzu yayımlamanın koşullarını yayımlama kutusundan belirleyebilirsiniz. Durum, görünürlük ve yayımla (hemen) için düzenle bağlantısına tıklayarak daha fazla seçeneği ortaya çıkarın. Görünürlük, konunun parola korumalı olması veya bloğunuzun en üstünde süresiz olarak kalması (yapışkan) seçeneklerini içerir. Yayımla (hemen) geçmiş yada gelecek bir tarih belirlemenize izin verir dolayısıyla bir forumu gelecekte yayınlanması için zamanlayabilir yada geriye dönük olarak bir forum oluşturabilirsiniz.

en: <strong>Reply Editor</strong> - Enter the text for your reply. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your reply text. You can insert media files by clicking the icons above the reply editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular reply editor.
tr: <strong>Yanıt düzenleyici</strong> - Yanıtınız için metin girin. Düzenleme yapmak için görsel ve HTML olmak üzere iki mod var. Uygun sekmeye tıklayarak modu seçin. Görsel mod size WYSIWYG düzenleyicisi sunar. İkinci satırdaki kontrolleri açmak için ilk satırdaki son simgeye tıklayın. HTML modu size konu metni ile birlikte ham HTML girmenizi sağlar. Yanıt düzenleyici üstünde bulunan simgelere tıklayıp yönergeleri takip ederek ortam dosyaları ekleyebilirsiniz. Görsel moddaki tam ekran simgesine (en üstteki satırdan ikinci) veya HTML moddaki tam ekran (en sondaki) butonuna tıklayarak dikkat dağıtmayı engelleyici yazım ekranına gidebilirsiniz. Oradayken en üst alanda fare ile gezindiğinizde butonları görünür yapabilirsiniz. Normal yanıt düzenleyicisine dönmek için tam ekrandan çıkın.

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
tr: <strong>Yanıtla</strong> yanıtın dizilimini belirler

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
tr: <strong>İstenmeyen</strong>, yanıtınızı bu listeden kaldırır ve yanıtı kalıcı olarak silebileceğiniz istenmeyen kuyruğuna yerleştirir.

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
tr: <strong>İstenmeyen</strong>, konunuzu bu listeden kaldırır ve konuyu kalıcı olarak silebileceğiniz istenmeyen kuyruğuna yerleştirir.

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
tr: <strong>Durum</strong> bir forumu yeni konulara ve yanıtlara kapatmanızı sağlar.

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
tr: <strong><em>Öne</em> yapıştır</strong>, seçilen konuyu tüm forumların en üstüne  &#8217;sabitler&#8217; ve herhangi bir forum konu listesinde görünür olur.

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
tr: <strong>Yapıştır</strong>, seçilen konuyu ebeveyn forumun konu listesinin en üstüne  &#8217;sabitleyecektir.&#8217;

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
tr: <strong>Başlık</strong> - Forumunuz için bir başlık girin. Başlık girdikten sonra aşağıda kalıcı bağlantıyı göreceksiniz, ki isterseniz değiştirebilirsiniz de.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
tr: <strong>Başlık</strong> - Yanıtınız için bir başlık girin. Başlık girdikten sonra aşağıda kalıcı bağlantıyı göreceksiniz, ki isterseniz değiştirebilirsiniz de.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
tr: <strong>Başlık</strong> - Konunuz için bir başlık girin. Başlık girdikten sonra aşağıda kalıcı bağlantıyı göreceksiniz, ki isterseniz değiştirebilirsiniz de.

en: <strong>Topic Editor</strong> - Enter the text for your topic. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your topic text. You can insert media files by clicking the icons above the topic editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular topic editor.
tr: <strong>Konu düzenleyici</strong> - Konunuz için metin girin. Düzenleme yapmak için görsel ve HTML olmak üzere iki mod var. Uygun sekmeye tıklayarak modu seçin. Görsel mod size WYSIWYG düzenleyicisi sunar. İkinci satırdaki kontrolleri açmak için ilk satırdaki son simgeye tıklayın. HTML modu size konu metni ile birlikte ham HTML girmenizi sağlar. Konu düzenleyici üstünde bulunan simgelere tıklayıp yönergeleri takip ederek ortam dosyaları ekleyebilirsiniz. Görsel moddaki tam ekran simgesine (en üstteki satırdan ikinci) veya HTML moddaki tam ekran (en sondaki) butonuna tıklayarak dikkat dağıtmayı engelleyici yazım ekranına gidebilirsiniz. Oradayken en üst alanda fare ile gezindiğinizde butonları görünür yapabilirsiniz. Normal konu düzenleyicisine dönmek için tam ekrandan çıkın.

en: <strong>Topic Type</strong> dropdown indicates the sticky status of the topic. Selecting the super sticky option would stick the topic to the front of your forums, i.e. the topic index, sticky option would stick the topic to its respective forum. Selecting normal would not stick the topic anywhere.
tr: <strong>Konu türü</strong> açılan konunun yapışkanlık durumunu gösterir. Süper yapışkan seçeneğini seçmek konuyu forumlarınızın en üstüne yapıştıracaktır, örneğin konu indeksine, yapışkan seçeneği konuyu ait olduğu forumun üstüne yapıştırır. Normali seçmek konuyu hiçbir yere yapıştırmaz.

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
tr: <strong>Konu</strong>, yanıtın ait olduğu ebeveyn konuyu belirler.

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
tr: <strong>Çöp</strong>, ilgili forumu bu listeden kaldırarak çöpe taşır, oradan da kalıcı olarak silebilirsiniz.

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
tr: <strong>Çöp</strong>, ilgili yanıtı bu listeden kaldırarak çöpe taşır, oradan da kalıcı olarak silebilirsiniz.

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
tr: <strong>Çöp</strong>, ilgili konuyu bu listeden kaldırarak çöpe taşır, oradan da kalıcı olarak silebilirsiniz.

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
tr: <strong>Tür</strong>, forumun bir kategori mi yoksa forum mu olduğunu gösterir. Kategoriler genellikle diğer forumları içerir.

en: <strong>View</strong> will either show you what your draft forum will look like if you publish it, or take you to your live site to view it. Which link depends on your forum&#8217;s status.
tr: <strong>Görüntüle</strong>, yayınladığınız takdirde taslak forumunuzun nasıl görüneceğini size gösterecektir veya forumu göstermek için sizi sitenize götürecektir. Bağlantı forumun duruma bağlıdır.

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the reply.
tr: <strong>Görüntüle</strong>, yanıtı görüntülemek için sizi sitenize götürür.

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the topic.
tr: <strong>Görüntüle</strong>, konuyu görüntülemek için sizi sitenize götürür.

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
tr: <strong>Görünürlük</strong>, her bir forumun kapsamını ve kullanıcıların neye erişimeye izninin olduğunu seçmenizi sağlar.

en: A list of forums with an option to set the parent.
tr: Ebevenyi seçilebilen forumların bir listesi.

en: A list of recent topics, sorted by: newness, popularity, or recent replies.
tr: Yeniliğine, popülaritesine veya güncel yanıtlara göre sıralanmış güncel konuların bir listesi.

en: A list of registered optional topic views.
tr: Kayıtlı isteğe bağlı konu görüntülemeleri listesi.

en: A list of the most recent replies.
tr: En güncel yanıtların bir listesi.

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
tr: Kayıt ve kayıp şifre sayfaları için isteğe bağlı bağlantıları olan basit bir giriş formu.

en: About
tr: Hakkında

en: About Yourself
tr: Kendiniz hakkında

en: About the user
tr: Kullanıcı hakkında

en: Account
tr: Hesap

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Tag
tr: Yeni etiket ekle

en: Add or remove tags
tr: Etiketleri ekle veya kaldır

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
tr: HTML ile biçimlendirmeye yardımcı olmak için metin kutularına araç çubuğu ve butonlar ekle

en: Admin
tr: Yönetici

en: Akismet History
tr: Akismet arşivi

en: Akismet caught this post as spam
tr: Akismet bu yazıyı istenmeyen olarak yakaladı

en: Akismet cleared this post as not spam
tr: Akismet bu yazıyı güvenli olarak işaretledi

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
tr: Akismet bu gönderiyi kontrol edemedi (cevap: %s), daha sonra otomatik olarak tekrar deneyecek.

en: All %s
tr: Tümü %s

en: All Components
tr: Tüm bileşenler

en: All Forums
tr: Tüm forumlar

en: All Meta Data
tr: Tüm meta verisi

en: All Posts
tr: Tüm yazılar

en: All Replies
tr: Tüm yanıtlar

en: All Tags
tr: Tüm etiketler

en: All Topic Tags
tr: Tüm konu etiketleri

en: All Topics
tr: Tüm konular

en: All Versions
tr: Tüm sürümler

en: All anonymous reply authors imported
tr: Tüm anonim yanıt yazarları içe aktarıldı

en: All anonymous topic authors imported
tr: Tüm anonim konu yazarları içe aktarıldı

en: All closed topics imported
tr: Tüm kapalı konular içe aktarıldı

en: All done!
tr: Her şey tamam!

en: All favorites imported
tr: Tüm beğeniler içe aktarıldı

en: All forum parents imported
tr: Tüm forum ebeveynleri içe aktarıldı

en: All forum subscriptions imported
tr: Tüm forum abonelikleri içe aktarıldı

en: All forums imported
tr: Tüm forumlar içe aktarıldı

en: All passwords cleared
tr: Tüm parolalar temizlendi

en: All replies imported
tr: Tüm yanıtlar içe aktarıldı

en: All stickies imported
tr: Tüm sabit konular içe aktarıldı

en: All super stickies imported
tr: Tüm süper sabit yazılar içe aktarıldı

en: All threaded replies imported
tr: Tüm yanıt dizileri içe aktarıldı

en: All topic subscriptions imported
tr: Tüm konu abonelikleri içe aktarıldı

en: All topic tags imported
tr: Tüm konu etiketleri içe aktarıldı

en: All topics imported
tr: Tüm konular içe aktarıldı

en: All users imported
tr: Tüm kullanıcılar içe aktarıldı

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
tr: Akismetin bu forumu istenmeyen ögelerden koruması için izin verin.

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
tr: BuddyPress gruplarının kendi forumlarının olmasına izin ver

en: Allow Moderators and Keymasters to edit users
tr: Görevlilerin ve yöneticilerin kullanıcıları düzenlemesine izin ver

en: Allow flood protection by throttling users for %s seconds after posting
tr: Gönderimden sonra, kullanıcıları %s saniye bekleterek flood korumasına izin ver

en: Allow forum wide search
tr: Forum geneli aramaya izin ver

en: Allow forums to have dedicated moderators
tr: Forumların sabit görevlilere sahip olmasına izin ver

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
tr: Hesabı olmayan misafirlerin konu ve yanıt oluşturmasına izin ver

en: Allow topic and reply revision logging
tr: Konu ve yanıt sürüm kayıtlarına izin ver

en: Allow topics to have tags
tr: Konuların etiketi olmasına izin ver

en: Allow tracking of topics each user engages in
tr: Her kullanıcının katıldığı konuları takip etmesine izin ver

en: Allow users to edit their content for %s minutes after posting
tr: Kullanıcıların içeriklerini gönderdikten sonra %s dakika boyunca düzenlemesine izin ver

en: Allow users to mark topics as favorites
tr: Kullanıcıların konuları beğenmesine izin ver

en: Allow users to subscribe to forums and topics
tr: Kullanıcıların forumlara ve konulara abone olmasına izin ver

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Repair Forums</a>.
tr: <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Forumları tamir et</a> yazısına göz atın.

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: Reset Forums</a>.
tr: <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: forumları sıfırla</a> yazısına göz atın.

en: Also see the main article on the bbPress codex <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: Import Forums</a>.
tr: <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: forumları içe aktar</a>  yazısına göz atın.

en: And this is the very first reply.
tr: ve bu da ilk yanıttır.

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Any
tr: Herhangi

en: Any links to this tag will no longer function.
tr: Bu etikete verilecek bağlantılar artık çalışmayacaktır.

en: Apply
tr: Uygula

[ctx: Approve Topic]
en: Approve
tr: Onayla

[ctx: Approve reply]
en: Approve
tr: Onayla

[ctx: Approve the topic]
en: Approve
tr: Onayla

en: Approve this reply
tr: Bu yanıtı onayla

en: Approve this topic
tr: Bu konuyu onayla

en: Are you sure you meant to do that?
tr: Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete that permanently?
tr: Kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
tr: "%s" etiketini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem kalıcıdır ve geri alınamaz.

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
tr: &quot;%s&quot;  etiketini belirttiğiniz yeni etiket ile birleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: As bbPress improves, occasionally database upgrades are required but some forums are too large to upgrade automatically. Use the tools below to manually run upgrade routines.
tr: bbPress geliştikçe bazen veritabanı yükseltmeleri gerekir, ancak bazı forumlar otomatik olarak yükseltilemeyecek kadar büyüktür. Yükseltme rutinlerini elle çalıştırmak için aşağıdaki araçları kullanın.

en: Attachments
tr: Ekler

en: Author
tr: Yazar

en: Author Information
tr: Yazar bilgisi

en: Auto-embed links
tr: Otomatik yerleştirilecek bağlantılar

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
tr: Otomatik yerleştir, yanıtların içine direk olarak URLdeki ortam içeriğini yerleştirecektir. Örneğin Flickr ve YouTube bağlantıları.

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
tr: Kayıt olan ziyaretçilere otomatik olarak %s forum rolünü ver

en: Available Actions
tr: Mevcut eylemler

en: Backup your database before proceeding.
tr: Devam etmeden önce veri tabanı yedeğini alın.

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
tr: Şablon yığını içinde daha iyi stil ve betik kullanımı.

en: Biographical Info
tr: Biyografik bilgi

en: Blog Role
tr: Blog yetkisi

en: BuddyPress Group Forums: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">Installing Group and Sitewide Forums</a> and <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">Migrating from old forums to bbPress 2.2+</a>.
tr: BuddyPress grup forumları: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">Grup ve site geneli forumları yüklemek</a> and <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">Eski forumları bbPress 2.2+'a geçirmek </a>.

en: Bulk Actions
tr: Toplu eylemler

en: Calculating closed topics (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Kapalı konular hesaplanıyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Calculating forum hierarchy (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Forum hiyerarşisi hesaplanıyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Calculating threaded replies parents (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Yanıt dizilerinin ebeveynleri hesaplanıyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Calculating topic stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Sabit konular hesaplanıyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Calculating topic super stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Süper sabit konular hesaplanıyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel password change
tr: Parola değişikliğini iptal et

en: Category base
tr: Kategori temeli

en: Change
tr: Değiştir

en: Change forum role to&hellip;
tr: Forum rolünü değiştir&hellip;

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
tr: Kısa ismi değiştirmek kalıcı bağlantıyı etkileyecektir. Eski kısa isim ile çalışan bağlantılar çalışmayacaklardır.

en: Changing this will not move existing forums.
tr: Bunu değiştirmek mevcut forumları taşımayacaktır.

en: Cheatin&#8217; huh?
tr: Hile mi? Hadi ama...

en: Check your e-mail for the confirmation link.
tr: Onay bağlantısı için e-postanızı kontrol edin.

en: Check your e-mail for your new password.
tr: Yeni parolanız için e-postanızı kontrol edin.

en: Choose from the most used tags
tr: En çok kullanılan etiketler arasından seç

[ctx: Close a Forum]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: Close a Topic]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: Close the forum]
en: Closed
tr: Kapalı

[ctx: Close the topic]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: Close the topic]
en: Closed
tr: Kapalı

en: Close this forum
tr: Bu forumu kapat

en: Close this topic
tr: Bu konuyu kapat

en: Complete!
tr: Tamamlandı!

en: Complete! %d closed topic repaired. | Complete! %d closed topics repaired.
tr[0]: Tamamlandı! %d kapatılmış konu onarıldı
tr[1]: Tamamlandı! %d kapatılmış konu onarıldı

en: Complete! %d engagement upgraded. | Complete! %d engagements upgraded.
tr[0]: Tamamlandı! %d etkileşim yükseltildi.
tr[1]: Tamamlandı! %d etkileşim yükseltildi.

en: Complete! %d favorite deleted. | Complete! %d favorites deleted.
tr[0]: Tamamlandı! %d beğeni silindi.
tr[1]: Tamamlandı! %d beğeni silindi.

en: Complete! %d favorite upgraded. | Complete! %d favorites upgraded.
tr[0]: Tamamlandı! %d beğeni yükseltildi.
tr[1]: Tamamlandı! %d beğeni yükseltildi.

en: Complete! %d forum subscription deleted. | Complete! %d forum subscriptions deleted.
tr[0]: Tamamlandı! %d forum aboneliği silindi.
tr[1]: Tamamlandı! %d forum aboneliği silindi.

en: Complete! %d forum subscription upgraded. | Complete! %d forum subscriptions upgraded.
tr[0]: Tamamlandı! %d forum aboneliği yükseltildi.
tr[1]: Tamamlandı! %d forum aboneliği yükseltildi.

en: Complete! %d topic subscription deleted. | Complete! %d topic subscriptions deleted.
tr[0]: Tamamlandı! %d konu aboneliği silindi.
tr[1]: Tamamlandı! %d konu aboneliği silindi.

en: Complete! %d topic subscription upgraded. | Complete! %d topic subscriptions upgraded.
tr[0]: Tamamlandı! %d konu aboneliği yükseltildi.
tr[1]: Tamamlandı! %d konu aboneliği yükseltildi.

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
tr: Tamamlandı! %s grup güncellendi; %s forum güncellendi; %s forum durumu senkronize edildi.

en: Complete! %s users updated.
tr: Tamamlandı! %s kullanıcı güncellendi.

en: Components
tr: Bileşenler

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
tr: Koşula bağlı sorgu etiketleri sorgu çalışmadan önce çalışmazlar. Öncesinde her zaman yanlış değeri döndürürler.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Contact Info
tr: İletişim bilgileri

en: Content
tr: İçerik

en: Continue
tr: Devam

en: Continuing Import...
tr: İçe aktarmaya devam et...

en: Contributing Developers
tr: Yardımcı geliştiriciler

en: Contributors to bbPress 2.6
tr: bbPress 2.6 İçin Katkıda Bulunanlar

en: Convert Users
tr: Kullanıcıları dönüştür

en: Converters
tr: Dönüştürücüler

en: Converting anonymous reply authors (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Anonim yanıt yazarları dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting anonymous topic authors (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Anonim konu yazarları dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting favorites (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Beğeniler dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting forum subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Forum abonelikleri dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting forums (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Forumlar dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting replies (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Yanıtlar dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting topic subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Konu abonelikleri dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting topic tags (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Konu etiketleri dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting topics (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Konular dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Converting users (%1$s through %2$s of %3$s)
tr: Kullanıcılar dönüştürülüyor (%1$s - %2$s / %3$s)

en: Copies engagements from user meta to topic meta.
tr: Etkileşimleri kullanıcı metasından konu metasına kopyalar.

en: Copies favorites from user meta to topic meta.
tr: Beğenileri kullanıcı metasından konu metalarına kopyalar.

en: Copies forum subscriptions from user meta to forum meta.
tr: Forum aboneliklerini kullanıcı metasından forum metasına kopyalar.

en: Copies topic subscriptions from user meta to topic meta.
tr: Konu aboneliklerini kullanıcı metasından konu metasına kopyalar.

en: Copy favoriters to the new topic
tr: Beğenenleri yeni konuya kopyala

en: Copy subscribers to the new topic
tr: Aboneleri yeni konuya kopyala

en: Copy topic tags to the new topic
tr: Konu etiketlerini yeni konuya kopyala

en: Core Developer
tr: Çekirdek geliştiricisi

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each forum&hellip; %s
tr: Her forum içindeki bekleyen, istenmeyen ve silinmiş yanıtların sayısı hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each topic&hellip; %s
tr: Her konudaki istenmeyen ve silinmiş yanıtların sayıları hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
tr: Her bir forumdaki yanıtların sayısı hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
tr: Her bir konudaki yanıtlar sayılıyor&hellip; %s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
tr: Her kullanıcının oluşturduğu konu sayısı hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
tr: Her forumdaki başlık sayısını hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of topics in each topic-tag&hellip; %s
tr: Her konu etiketi içindeki yanıtların adedi sayılıyor&hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
tr: Her kullanıcının yanıtladığı başlık sayısı hesaplanıyor&hellip; %s

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
tr: Her başlıktaki seslerin sayısını hesaplanıyor&hellip; %s

en: Create New Forum
tr: Yeni forum oluştur

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; içinde yeni forum oluştur

en: Create New Reply
tr: Yeni yanıt oluştur

en: Create New Topic
tr: Yeni konu oluştur

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; içinde yeni konu oluştur

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
tr: Bu grup üyelerinin yapılandırılmış, ilan panosu tarzında iletişim kurmasına izin vermek için bir tartışma forumu oluşturun.

en: Create an Account
tr: Hesap oluştur

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Creator
tr: Oluşturan

en: Credits
tr: Emeği geçenler

en: Current Package
tr: Şuan ki paket

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, edit, and search.
tr: Tek forum, konu, yanıt, etiket, görünüm ve arama için özel kısa isimler

en: Customize your Forums root. Partner with a WordPress Page and use Shortcodes for more flexibility.
tr: Forumların kökünü özelleştirin. Daha fazla esneklik için kısa kod kullanın ve bir WordPress sayfası ile eşlik kurun.

en: Customize your user profile slugs.
tr: Kullanıcı profili kısa isminizi özelleştirin.

en: Customizing This Display
tr: Bu görünümü özelleştirme

en: Database Connection Failed.
tr: Veritabanı bağlantısı başarısız oldu.

en: Database Name
tr: Veri tabanı ismi

en: Database Password
tr: Veri tabanı parolası

en: Database Port
tr: Veri tabanı portu

en: Database Server
tr: Veri tabanı sunucusu

en: Database Settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Database User
tr: Veri tabanı kullanıcısı

en: Database connection failed.
tr: Veritabanı bağlantısı başarısız oldu.

[ctx: Default reply to dropdown text]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Delay Time
tr: Gecikme süresi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Delete default WordPress user passwords (%1$s through %2$s)
tr: Varsayılan WordPress kullanıcı parolalarını sil (%1$s - %2$s)

en: Delete imported users?
tr: İçeri aktarılmış kullanıcılar silinsin mi?

en: Delete this item permanently
tr: Bu öğeyi kalıcı olarak sil

en: Deleting Imported User Meta&hellip; %s
tr: İçe aktarılan kullanıcı meta verisi siliniyor&hellip; %s

en: Deleting Imported Users&hellip; %s
tr: İçe aktarılan kullanıcılar siliniyor&hellip; %s

en: Deleting Settings&hellip; Success!
tr: Ayarlar siliniyor&hellip; Success!

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
tr: Konu etiketleri siliniyor&hellip; %s

en: Deleting a tag cannot be undone.
tr: Bir etiketin silinmesi geri alınamaz.

en: Deleting bbPress Specific User Meta&hellip; %s
tr: bbPress'e özgü kullanıcı metalarını siliniyor&hellip; %s

en: Deleting previously converted data (%1$s through %2$s)
tr: Daha önce dönüştürülmüş veri siliniyor (%1$s - %2$s)

en: Depending on your MySQL configuration you can tweak the "Rows Limit" and "Delay Time" that may help to improve the overall time it takes to perform a complete forum import.
tr: MySQL yapılandırmanıza bağlı olarak, forum içe aktarımını eksiksiz gerçekleştirmek için gereken toplam süreyi iyileştirmeye yardımcı olabilen, "Satır sınırına" ve "Gecikme süresine" ince ayar yapabilirsiniz.

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Destination
tr: Hedef

en: Discussion
tr: Tartışma

[ctx: Dismiss pending user email address change]
en: Cancel
tr: İptal

en: Display Name
tr: Görünen ad

en: Do you really want to do this?
tr: Bunu gerçekten yapmak istiyor musunuz?

en: Doing step %s...
tr: %s. adım yapılıyor...

en: Dropping Conversion Table&hellip; %s
tr: Dönüştürme tablosu siliniyor&hellip; %s

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s's Profile
tr: %s kullanıcısının profilini düzenle

en: Edit Forum
tr: Forumu düzenle

en: Edit Reply
tr: Yanıtı düzenle

en: Edit Tag
tr: Etiketi düzenle

en: Edit Topic
tr: Konuyu düzenle

en: Edit Your Profile
tr: Profilinizi düzenleyin

en: Edit slug
tr: Kısa adı düzenle

en: Editable forum roles no longer exist.
tr: Düzenlenebilir forumlar artık mevcut değil.

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Email
tr: E-posta

en: Email:
tr: E-posta:

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
tr: Konuların ve yanıtların içine doğrudan medya(YouTube, Twitter, Flickr, etc...)  yerleştir

en: Empty Spam
tr: İstenmeyen listesini boşalt

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
tr[0]: Konu etiketini boşalt
tr[1]: Konu etiketlerini boşalt

en: Empty Topic Tags
tr: Konu etiketlerini boşalt

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
tr: %s seviye derinliğinde iç içe sıralanan yanıtları etkinleştir

en: Engagements
tr: Etkileşimler

en: Error in spamming reply.
tr: Cevap istenmeyen olarak işaretlenirken hata.

en: Error in spamming topic.
tr: Konu istenmeyen olarak işaretlenirken hata.

en: Error in unspamming reply.
tr: Cevabın istenmeyen işareti kaldırılırken hata.

en: Error in unspamming topic.
tr: Konunun istenmeyen işareti kaldırılırken hata oluştu.

en: Existing tag:
tr: Mevcut etiket:

en: Failed!
tr: Başarısız!

en: Favorite
tr: Beğen

en: Favorite Forum Topics
tr: Beğenilen forum konuları

en: Favorite Topics
tr: Beğenilen konular

en: Favorite failed.
tr: Beğeni başarısız.

en: Favorites
tr: Beğeniler

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
tr: Beğeniler, kullanıcılar için dikkatlerini çeken konuları kaydedip ve daha sonra geri dönmelerinin bir yoludur. Bu varsayılan olarak etkindir.

en: Favorites are no longer active.
tr: Beğeniler artık aktif değil

en: Feature Developer
tr: Özellik geliştirici

en: Feature Virtuoso
tr: Özellik virtüozü

en: Filter
tr: Filtrele

en: Filter by Component
tr: Bileşene göre filtrele

en: Filter by Version
tr: Sürüme göre filitrele

en: Filter forums list
tr: Forum listesini filtrele

en: Filter replies list
tr: Yanıt listesini filtrele

en: Filter topics list
tr: Konu listesini filtrele

en: Finished
tr: Bitti

en: First Name
tr: İsim

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: Forum "%1$s" successfully closed.
tr: "%1$s" forumu başarıyla kapatıldı.

en: Forum "%1$s" successfully opened.
tr: "%1$s" forumu başarıyla açıldı.

en: Forum Activity
tr: Forum etkinliği

en: Forum Attributes
tr: Forum nitelikleri

en: Forum Edit: %s
tr: Forum düzenle: %s

en: Forum Features
tr: Forum özellikleri

en: Forum Image
tr: Forum görseli

en: Forum Index
tr: Forum İndeksi

en: Forum Integration for Akismet
tr: Akismet için forum entegrasyonu

en: Forum Integration for BuddyPress
tr: BuddyPress için forum entegrasyonu

en: Forum Moderators
tr: Forum görevlileri

en: Forum Moderators:
tr: Forum Görevlileri:

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
tr: Forum adı  (maksimum uzunluk: %d):

en: Forum Order
tr: Forum sırası

en: Forum Parent
tr: Ebeveyn forum

en: Forum Prefix
tr: Forum ön eki

en: Forum Replies
tr: Forum yanıtları

en: Forum Replies Created
tr: Oluşturulan forum yanıtları

en: Forum Role
tr: Forum rolü

en: Forum Role: %s
tr: Forum yetkisi: %s

en: Forum Root
tr: Forum kökü

en: Forum Root Slug
tr: Forum kökü kısa ismi

en: Forum Settings
tr: Forum ayarları

en: Forum Single Slugs
tr: Forum tekil kısa adı

en: Forum Statistics
tr: Forum istatistikleri

en: Forum Subscriptions
tr: Forum abonelikleri

en: Forum Theme Packages
tr: Forum tema paketleri

en: Forum Tools
tr: Forum araçları

en: Forum Topics
tr: Forum konuları

en: Forum Topics Started
tr: Başlatılan konular

en: Forum Type:
tr: Forum türü:

en: Forum User Roles
tr: Forum kullanıcı rolleri

en: Forum User Settings
tr: Forum kullanıcı ayarları

en: Forum User Slugs
tr: Forum kullanıcısı kısa ismi

en: Forum created.
tr: Forum oluşturuldu.

en: Forum draft updated.
tr: Forum taslağı güncellendi.

en: Forum features that can be toggled on and off
tr: Açık veya kapalı olarak değiştirilebilen forum özellikleri

[ctx: Forum is a category]
en: Category
tr: Kategori

en: Forum published privately.
tr: Forum özel olarak yayımlandı.

en: Forum published.
tr: Forum yayımlandı.

en: Forum restored to revision from %s
tr: Forum %s sürümünden geri getirildi.

en: Forum reverted to draft.
tr: Forum taslağa geri dönüştürüldü.

en: Forum root should show
tr: Forum kökü şunu göstermeli

en: Forum saved.
tr: Forum kaydedildi.

en: Forum scheduled for: %s.
tr: Forum şu tarihine zamanlandı: %s.

en: Forum scheduled.
tr: Forum zamanlandı.

en: Forum settings for Akismet
tr: Akismet için forum ayarları

en: Forum settings for BuddyPress
tr: BuddyPress için forum ayarları

en: Forum slug
tr: Forum kısa ismi

en: Forum submitted.
tr: Forum gönderildi.

en: Forum updated.
tr: Forum güncellendi.

en: Forums
tr: Forumlar

en: Forums Settings
tr: Forum ayarları

en: Forums base
tr: Forum temeli

en: Forums list
tr: Forum listesi

en: Forums list navigation
tr: Forum listesi dolaşımı

en: Founding Developer
tr: Kurucu geliştirici

en: General
tr: Genel

en: General Discussion
tr: Genel tartışma

en: Generate Password
tr: Parola oluştur

en: Go Back
tr: Geri dön

en: Go to Forum Settings
tr: Forum ayarlarına git

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
tr: Kullanıcıya bu ağ için süper yönetici yetkisi sağla.

en: Group Forum
tr: Grup forumu

en: Group Forum Settings
tr: Grup forum ayarları

en: Group Forum:
tr: Grup forumu:

en: Group Forums
tr: Grup forumları

en: Guest
tr: Ziyaretçi

en: Halt the conversion if an error occurs
tr: Bir hata oluşursa dönüştürmeyi durdurun

en: Hello World!
tr: Merhaba Dünya!

en: Helper Data
tr: Yardımcı veri

en: Here are the statistics and popular topics of our forums.
tr: İşte forumlarımızın istatistikleri ve popüler konuları.

en: Hidden Replies
tr: Gizli yanıtlar

en: Hidden Reply | Hidden Replies
tr[0]: Gizli yanıt
tr[1]: Gizli yanıtlar

en: Hidden Topic | Hidden Topics
tr[0]: Gizli konu
tr[1]: Gizli konular

en: Hidden Topics
tr: Gizli konular

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide For Now
tr: Şimdilik gizle

en: Hide password
tr: Parolayı gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Home
tr: Ana sayfa

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
tr: Forum listesindeki sıraların üzerine farenizi getirmeniz forumunuzu yönetmenizi sağlayacak gerekli bağlantıları gösterecektir. Aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
tr: Yanıt listesindeki bir satırın üzerine geldiğinizde, yanıtlarınızı yönetmenizi sağlayacak yönetim bağlantıları görüntülenir. Şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
tr: Konu listesindeki bir satırın üzerine geldiğinizde konuyu yönetmenizi sağlayacak eylem bağlantıları gösterilir. Şu eylemleri gerçekleştirebilirsiniz:

en: How many topics and replies to show per RSS page
tr: Her RSS sayfasında gösterilecek konu ve yanıt adedi

en: How many topics and replies to show per page
tr: Her sayfada gösterilecek konu ve yanıt adedi

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
tr: Var olan temanız içinde forum içeriğiniz nasıl görüntülenir.

en: IP Address
tr: IP adresi

en: If checked, setting to "0 minutes" allows editing forever.
tr: İşaretlenirse, "0 dakika" olarak ayarlandığında sonsuza kadar düzenleme yapılabilir.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
tr: Eğer var olan bir konu seçerseniz, yanıtlar oluşturuldukları zamana göre sıralanacaktır.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
tr: Eğer var olan konu seçeneğini kullanırsanız, her iki konunun yanıtları kronolojik olarak birleştirileceklerdir. Birleştirilen yanıtların sırası gönderildiği tarihi baz alacaktır.

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
tr: Eğer tarayıcınız otomatik olarak bir sonraki sayfayı yükleme başlamazsa bu bağlantıyı tıklayın:

en: Import Finished
tr: İçe aktarma tamamlandı

en: Import Finished.
tr: İçe aktarma tamamlandı.

en: Import Forums
tr: Forumları içe aktar

en: Import Halted (Error.)
tr: İçe aktarma durduruldu (Hata)

en: Import Monitor
tr: İçe aktarma monitörü

en: Import Stopped (by User.)
tr: İçe aktarma durduruldu (kullanıcı tarafından)

en: Import user accounts from previous forums
tr: Önceki forumlardan kullanıcı hesaplarını içe aktar

en: Importer Helper Data
tr: İçe aktarıcı yardımcı verisi

en: Importer Options
tr: İçe aktarıcı seçenekleri

en: In all forums
tr: Tüm forumlarda

en: In reply to:
tr: Yanıtla:

en: In the Database Settings you have a number of options:
tr: Veri tabanı ayarları içinde bir dizi seçeneğiniz var:

en: In the Options you have a number of options:
tr: Seçenekler içinde bir dizi seçeneğiniz var:

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
tr: WordPress veya BuddyPress kısa adlarıyla bir çakışma olması durumunda, sorunlu kısa ad(lar)ın yanında bir uyarı görünecektir.

en: Inactive
tr: Pasif

en: Information about the database for your previous forums so they can be converted.
tr: Dönüştürülebilmeleri için önceki forumlarınızın veritabanı hakkında bilgi.

en: Insert into forum
tr: Foruma ekle

en: Insert into reply
tr: Yanıta ekle

en: Insert into topic
tr: Konuya ekle

en: Integration Testing
tr: Entegrasyon testi

en: Keep a log of this edit:
tr: Bu düzenlemenin bir kaydını tut:

en: Keep me signed in
tr: Beni hatırla

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
tr: Fazla bağlantı sorunlarını önlemek için bunu yüksek tutun.

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
tr: Eğer yetersiz bellek sorunları yaşarsanız bunu düşük tutun.

en: Language
tr: Dil

en: Last Activity: %s
tr: Son etkinlik: %s

en: Last Name
tr: Soyisim

en: Last Post
tr: Son yazı

en: Last updated %s
tr: Son güncellenme %s

en: Lead Developer
tr: Lider geliştirici

en: Learn More
tr: Daha fazla öğren

en: Leave
tr: Ayrıl

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
tr: Kısa ismi boş bırakırsanız, yeni bir kısa isim otomatik olarak oluşturulacaktır.

en: Log In
tr: Giriş yap

en: Log Out
tr: Çıkış

en: Lost Password
tr: Kayıp parola

en: Lost Password URI:
tr: Kayıp parola adresi:

en: Low
tr: Düşük

en: M j, Y @ G:i
tr: j M Y @ H:i

en: Mail (will not be published) (required):
tr: E-posta (yayınlanmayacak) (gerekli):

en: Main Settings
tr: Ana ayarlar

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: Make forum private]
en: Private
tr: Özel

[ctx: Make forum public]
en: Public
tr: Herkese açık

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
tr: Yapışkan

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
tr: Süper yapışkan

en: Manage Subscriptions
tr: Abonelikleri yönet

en: Manage Tag: "%s"
tr: Etiketi düzenle: &quot;%s&quot;

[ctx: Mark reply as pending]
en: Pending
tr: Beklemede

en: Mark the reply as not spam
tr: Yanıtı istenmeyen değil olarak işaretle

en: Mark the topic as not spam
tr: Bu konunun istenmeyen işaretini kaldır

en: Mark this reply as spam
tr: Bu yanıtı istenmeyen olarak işaretle

en: Mark this topic as spam
tr: Bu konuyu istenmeyen olarak işaretle

en: Maximum replies to show:
tr: Gösterilecek en fazla yanıt:

en: Maximum topics to show:
tr: Gösterilecek en fazla konu:

en: Medium
tr: Orta

en: Member
tr: Üye

en: Menus
tr: Menüler

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merge topic "%s"
tr: "%s" konusunu birleştir

en: Merge topic favoriters
tr: Konu beğenilerini birleştir

en: Merge topic subscribers
tr: Konu abonelerini birleştir

en: Merge topic tags
tr: Konu etiketlerini birleştir

en: Merge with this topic:
tr: Bu konu ile birleştir:

en: Merging tags together cannot be undone.
tr: Etiketleri birleştirme işlemi geri alınamaz.

en: Moderators
tr: Görevliler

en: Moderators:
tr: Görevliler:

en: Most popular topics
tr: En popüler konular

en: Most used topic tags
tr: En çok kullanılan konu etiketleri

en: Move
tr: Taşı

en: Move Method
tr: Taşıma yöntemi

en: Move reply "%s"
tr: Yanıtı taşı: "%s"

en: Move this item to the Trash
tr: Bu öğeyi çöp kutusuna taşı

en: Move this reply
tr: Bu yanıtı taşı

en: Moved: %s
tr: Taşındı: %s

en: Name
tr: İsim

en: Name (required):
tr: İsim (gerekli):

en: Name of the database with your old forum data
tr: Eski forum verilerinizi saklayan veri tabanının adı

en: Name:
tr: İsim:

en: Network Role
tr: Ağ yetkisi

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
tr: Ağ yöneticileri bu gruba hangi forumun ait olduğunu yeniden ayarlayabilirler.

en: New Forum
tr: Yeni forum

en: New Reply
tr: Yeni yanıt

en: New Tag Name
tr: Yeni etiket adı

en: New Topic
tr: Yeni konu

en: New forum reply
tr: Yeni forum yanıtı

en: New forum topic
tr: Yeni forum konusu

en: New topic in %s titled:
tr: %s içindeki konu başlığı:

en: New user registration is currently not allowed.
tr: Yeni kullanıcı kaydına şu an için izin verilmiyor.

en: Newest Topics
tr: En yeni konular

en: Next Forums
tr: Sonraki forumlar

en: Next in %s seconds...
tr: Sıradaki %s saniye içinde...

en: Nickname
tr: Kullanıcı adı

en: No Replies
tr: Yanıt yok

en: No Topics
tr: Konu yok

en: No anonymous reply authors to import
tr: İçe aktarılacak anonim yanıt yazarları yok

en: No anonymous topic authors to import
tr: İçe aktarılacak anonim konu yazarları yok

en: No closed topics to import
tr: İçe aktarılacak kapalı konu yok

en: No closed topics to repair.
tr: Onarılacak kapatılmış konu yok.

en: No engagements to upgrade.
tr: Yükseltilecek etkileşim yok.

en: No favorites to import
tr: İçe aktarılacak beğeni yok

en: No favorites to remove.
tr: Kaldırılacak beğeni yok.

en: No favorites to upgrade.
tr: Yükseltilecek beğeni yok.

en: No forum
tr: Forum yok

en: No forum parents to import
tr: İçe aktarılacak forum ebeveynleri yok

en: No forum subscriptions to import
tr: İç aktarılacak forum aboneliği yok

en: No forum subscriptions to remove.
tr: Kaldırılacak forum abonelikleri yok.

en: No forum subscriptions to upgrade.
tr: Yükseltilecek forum abonelikleri yok.

en: No forums available
tr: Hiç bir forum mevcut değil

en: No forums found
tr: Hiçbir forum bulunamadı

en: No forums found in Trash
tr: Çöpte hiçbir forum bulunamadı

en: No forums to import
tr: İçe aktarılacak forum yok

en: No passwords to clear
tr: Temizlenecek parola yok

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
tr: Kayıtlı arşiv yok. Akismet bu yazıyı kontrol etmedi.

en: No repair tools match this criteria.
tr: Bu kritere uyan bir onarım aracı yok.

en: No replies found
tr: Hiçbir yanıt bulunamadı

en: No replies found in Trash
tr: Çöpte hiçbir yanıt bulunamadı

en: No replies to import
tr: İçe aktarılacak yanıt yok

en: No replies to this topic.
tr: Bu başlıkta hiç yanıt yok.

en: No reply positions to recalculate.
tr: Hesaplanacak yanıt sıralaması yok.

en: No response
tr: Cevap yok

en: No stickies to import
tr: İçe aktarılacak sabit yazı yok

en: No super stickies to import
tr: İçe aktarılacak süper sabit yazı yok

en: No template packages available.
tr: Kullanılabilir şablon paketi yok.

en: No threaded replies to import
tr: İçe aktarılacak yanıt dizisi yok

en: No topic
tr: Konu yok

en: No topic subscriptions to import
tr: İç aktarılacak konu aboneliği yok

en: No topic subscriptions to remove.
tr: Kaldırılacak konu abonelikleri yok.

en: No topic subscriptions to upgrade.
tr: Yükseltilecek konu abonelikleri yok.

en: No topic tags
tr: Konu etiketi yok

en: No topic tags found.
tr: Hiçbir konu etiketi bulunmadı.

en: No topic tags to import
tr: İçe aktarılacak konu etiketi yok

en: No topics available
tr: Hiç bir konu mevcut değil

en: No topics found
tr: Hiçbir konu bulunamadı

en: No topics found in Trash
tr: Çöpte hiçbir konu bulunamadı

en: No topics to import
tr: İçe aktarılacak konu yok

en: No users have engaged to this topic.
tr: Hiçbir kullanıcı bu konuyla ilgilenmedi.

en: No users have favorited this topic.
tr: Hiçbir kullanıcı bu konu beğenmedi.

en: No users have subscribed to this forum.
tr: Hiçbir kullanıcı bu foruma abone olmadı.

en: No users have subscribed to this topic.
tr: Hiçbir kullanıcı bu konuya abone olmadı.

en: No users to import
tr: İçe aktarılacak kullanıcı yok

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: None available
tr: Hiç biri uygun değil

en: Not Spam
tr: İstenmeyen değil

en: Nothing to remove!
tr: Kaldıracak birşey yok!

en: Notify me of follow-up replies via email
tr: Beni, takip eden yanıtlardan e-posta ile haberdar et

en: Notify the author of follow-up replies via email
tr: Yazarı, takip eden yanıtlardan e-posta ile haberdar et

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
tr: Düzenleniyor &ldquo;%s&rdquo;

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
tr: Artık kullanıcılarınız belirli forumlarda yeni konulara abone olabilirler.

en: Oh, bother! No forums were found here.
tr: Tüh be! Burada bir forum bulunmadı.

en: Oh, bother! No replies were found here.
tr: Hiç yanıt bulunamadı.

en: Oh, bother! No search results were found here.
tr: Tüh be! Arama sonucunda bir şey bulunamadı.

en: Oh, bother! No topics were found here.
tr: Tüh be! Burada bir konu bulunmadı.

[ctx: Open a Forum]
en: Open
tr: Aç

[ctx: Open a Topic]
en: Open
tr: Aç

[ctx: Open the forum]
en: Open
tr: Açık

[ctx: Open the topic]
en: Open
tr: Aç

en: Open this forum
tr: Bu forumu aç

en: Open this topic
tr: Bu konuyu aç

en: Optional reason for editing:
tr: Düzenleme için isteğe bağlı neden:

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order By:
tr: Sırala:

en: Order:
tr: Sıra:

en: Overhead
tr: Ek yük

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Packages can be stacked to allow for intelligent fallbacks.
tr: Akıllı geri dönüşlere izin vermek için paketler istiflenebilir.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Parent Forum ID:
tr: Ebeveyn forum no:

en: Parent Forum:
tr: Ebeveyn forum:

en: Parent Tag
tr: Ebeveyn etiket

en: Parent Tag:
tr: Ebeveyn etiket:

en: Parent Topic:
tr: Üst konu:

en: Parent:
tr: Ebeveyn:

en: Password
tr: Parola

en: Password for the above database user
tr: Yukarıdaki veritabanı kullanıcısı için parola

en: Passwords remain encrypted, and are converted as individual users log in.
tr: Parolalar şifreli kalır ve tek tek kullanıcılar oturum açtıkça dönüştürülür.

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pending %s
tr: Bekleyen %s

[ctx: Pending Status]
en: Approve
tr: Onayla

[ctx: Pending Status]
en: Unapprove
tr: Reddet

en: Pending: %s
tr: Bekleyen: %s

en: Per Page
tr: Sayfa başına

en: Please login to favorite.
tr: Beğenmek için lütfen giriş yapın.

en: Please login to subscribe.
tr: Abone olmak için lütfen giriş yapın.

en: Please see the additional help tabs for more information on each individual section.
tr: Lütfen daha fazla bilgi için her bir bölümdeki ek yardım sekmelerine bakın.

en: Polyglot support
tr: Tercüme desteği

en: Popular Tags
tr: Popüler etiketler

en: Popular Topics
tr: Popüler konular

en: Possible %1$s conflict: %2$s
tr: Muhtemel %1$s çakışması: %2$s

en: Post Formatting
tr: Yazı biçimelemesi

en: Post status was changed to %s
tr: Yazı durumu %s olarak değiştirildi

en: Posts
tr: Yazılar

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
tr: Tüm forum içeriği için forum kök kısa ismini ön ek olarak kullan (tavsiye edilir)

en: Preview forum
tr: Forumu ön izle

en: Preview topic
tr: Konuyu ön izle

en: Previously stopped at step %1$d of %2$d
tr: Önceden %1$d/%2$d adımında durduruldu

en: Primary Forum
tr: Birincil forum

en: Private
tr: Özel

en: Private: %s
tr: Özel: %s

en: Proceeding without this checked removes the meta-data necessary to delete these users later.
tr: Bunu işaretlenmeden devam ederseniz, bu kullanıcıları daha sonra silmek için gereken meta veriler kaldırılır.

en: Profile
tr: Profil

en: Project Emeriti
tr: Proje emeklileri

en: Project Leaders
tr: Proje liderleri

en: Protected
tr: Korunmuş

en: Publish Box
tr: Yayın kutusu

[ctx: Publish the reply]
en: Publish
tr: Yayımla

en: Purge all meta-data from a previous import
tr: Önceki içe aktarmadan gelen tüm meta verileri temizle

en: Ready
tr: Hazır

en: Ready to go.
tr: Gitmeye hazır.

en: Readying sync-table
tr: Senkronizasyon tablosu hazırlanıyor

en: Recalculate engagements in each topic for each user
tr: Her kullanıcı için her bir konudaki etkileşimleri yeniden hesaplayın

en: Recalculate last activity in each topic and forum
tr: Her başlıktaki ve forumdaki son aktiviteyi tekrar hesapla

en: Recalculate parent forum for each topic and reply
tr: Her bir konu ve yanıt için forum ebeveynini tekrar hesapla

en: Recalculate parent topic for each reply
tr: Her bir yanıt için konu ebeveynini tekrar hesapla

en: Recalculate position of each reply in each topic
tr: Her bir konudaki her yanıtın konumunu yeniden hesapla

en: Recalculate private and hidden forums
tr: Özel ve gizli forumları tekrar hesapla

en: Recalculate sticky relationship of each topic
tr: Her bir konunun yapışkanlık bağlantısını tekrar hesapla

en: Recalculating forum visibility&hellip; %s
tr: Forum görünürlüğü yeniden hesaplanıyor&hellip; %s

en: Recalculating reply menu order&hellip; %s
tr: Yanıt menü sıralaması tekrar hesaplanıyor&hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post&hellip; %s
tr: Her yazı için forum yeniden hesaplanıyor&hellip; %s

en: Recalculating the topic for each post&hellip; %s
tr: Her yazı için konu yeniden hesaplanıyor&hellip; %s

en: Recent Replies
tr: Güncel yanıtlar

en: Recent Topics
tr: Güncel konular

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
tr: Her konu ve forumdaki en son gönderiler tekrar hesaplanıyor&hellip; %s

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each forum
tr: Her bir forum içindeki bekleyen, istenmeyen ve çöpteki yanıtları say.

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each topic
tr: Her bir konu içindekii bekleyen, istenmeyen ve çöpteki yanıtları say.

en: Recount replies for each user
tr: Her kullanıcı için yanıtları tekrar say

en: Recount replies in each forum
tr: Her forum içindeki yanıtları say

en: Recount replies in each topic
tr: Her konu içindeki yanıtları say

en: Recount topics for each user
tr: Her kullanıcı için konuları say

en: Recount topics in each forum
tr: Her forum içindeki konuları say

en: Recount topics in each topic-tag
tr: Her konu içindeki konu etiketlerini say

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Register URI:
tr: Kayıt adresi:

en: Registered Users
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Registered: %s
tr: Kayıtlı: %s

en: Registration complete. Please check your e-mail.
tr: Kayıt tamamlandı. Lütfen e-postanızı kontrol edin.

en: Remap all users to default forum roles
tr: Mevcut kullanıcıları varsayılan forum rollerine eşleştir

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
tr: Sitedeki her kullanıcı için forum rolü tamir ediliyor&hellip; %s

en: Remove favorites from user-meta
tr: Beğenileri kullanıcı metasından kaldır

en: Remove favorites from usermeta&hellip; %s
tr: Beğenileri kullanıcı metasından kaldır&hellip; %s

en: Remove forum image
tr: Forum görselini kaldır

en: Remove forum subscriptions from user-meta
tr: Forum aboneliklerini kullanıcı metasından kaldır

en: Remove forum subscriptions from usermeta&hellip; %s
tr: Forum aboneliklerini kullanıcı metasından kaldır&hellip; %s

en: Remove reply image
tr: Yanıt görselini kaldır

en: Remove topic image
tr: Konu görselini kaldır

en: Remove topic subscriptions from user-meta
tr: Konu aboneliklerini kullanıcı metasından kaldır

en: Remove topic subscriptions from usermeta&hellip; %s
tr: Konu aboneliklerini kullanıcı metasından kaldır&hellip; %s

en: Remove unpublished forums from user subscriptions
tr: Yayınlanmayan forumları kullanıcı aboneliklerinden kaldır

en: Remove unpublished topics from user favorites
tr: Yayınlanmayan konuları kullanıcı beğenilerinden kaldır

en: Remove unpublished topics from user subscriptions
tr: Yayınlanmayan konuları kullanıcı aboneliklerinden kaldır

en: Removing Forum, Topic, and Reply Meta Data&hellip; %s
tr: Forum, konu ve yanıt meta verisi kaldırılıyor&hellip; %s

en: Removing Forums, Topics, and Replies&hellip; %s
tr: Forumları, konuları ve yanıtları kaldırılıyor&hellip; %s

en: Removing Revision Data&hellip; %s
tr: Sürüm verisi kaldırılıyor&hellip; %s

en: Removing Roles and Capabilities&hellip; Success!
tr: Roller ve yetkinlikleri kaldırılıyor&hellip; Success!

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
tr: Çöpteki  forumları kullanıcı aboneliklerinden kaldır&hellip; %s

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
tr: Kullanıcı aboneliklerinden silinmiş konular kaldırılıyor&hellip; %s

en: Removing unpublished topics from user favorites&hellip; %s
tr: Kullanıcı beğenilerinden, silinmiş konular kaldırılıyor&hellip; %s

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Repair Forums
tr: Forumları tamir et

en: Repair closed topic statuses
tr: Kapalı konu durumlarını onar

en: Repairing closed topics&hellip; %s
tr: Kapatılmış konular onarılıyor&hellip; %s

en: Repairing the sticky topic to the parent forum relationships&hellip; %s
tr: Ebeveyn forum bağlantıları için konu yapışkanlığı tamir ediliyor&hellip; %s

en: Repeat New Password
tr: Yeni parolayı tekrar yazın

en: Replied
tr: Yanıtlanmış

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Replies Created
tr: Oluşturulan yanıtlar

en: Replies Created: %s
tr: Oluşturulan yanıtlar: %s

en: Replies list
tr: Yanıt listesi

en: Replies list navigation
tr: Yanıt listesi dolaşımı

en: Replies to both topics are merged chronologically, ordered by the time and date they were published. Topics may be updated to a 1 second difference to maintain chronological order based on the merge direction.
tr: Her iki konuya verilen yanıtlar kronolojik olarak, zaman ve yayımlanma tarihine göre sırayla birleştirilir. Konular birleştirme sırasında kronolojik sırayı korumak için 1 saniye fark ile güncellenebilir.

en: Replies: %s
tr: Yanıtlar: %s

en: Reply | Replies
tr[0]: Yanıt
tr[1]: Yanıtlar

en: Reply "%1$s" successfully approved.
tr: "%1$s" yanıtı başarıyla onaylandı.

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
tr: "%1$s" yanıtı başarıyla istenmeyen olarak işaretlendi.

en: Reply "%1$s" successfully unapproved.
tr: "%1$s" yanıtı başarıyla reddedildi.

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
tr: "%1$s" yanıtının istenmeyen olan işareti başarıyla kaldırıldı.

en: Reply #%1$s in %2$s
tr: %2$s konusundaki #%1$s kullanıcısına yanıt ver

en: Reply Attributes
tr: Yanıt nitelikleri

en: Reply Edit: %s
tr: Yanıt düzenle : %s

en: Reply Image
tr: Yanıt görseli

en: Reply Status:
tr: Tanıt durumu:

en: Reply Threading
tr: Yanıt dizisi

en: Reply To
tr: Yanıtla

en: Reply To:
tr: Yanıtla:

en: Reply To: %s
tr: Yanıtla: %s

en: Reply created.
tr: Yanıt oluşturuldu.

en: Reply draft updated.
tr: Yanıt taslağı güncellendi.

en: Reply published privately.
tr: Ynnıt özel olarak yayımlandı.

en: Reply published.
tr: Yanıt yayımlandı.

en: Reply restored to revision from %s
tr: Yanıt %s sürümüne geri döndürüldü.

en: Reply reverted to draft.
tr: Yanıt taslağa geri dönüştürüldü.

en: Reply saved.
tr: Yanıt kaydedildi.

en: Reply scheduled for: %s.
tr: Yanıt şu tarihine zamanlandı: %s.

en: Reply scheduled.
tr: Yanıt zamanlandı.

en: Reply slug
tr: Yanıt kısa ismi

en: Reply submitted.
tr: Yanıt gönderildi.

en: Reply updated.
tr: Yanıt güncellendi.

en: Reset Forums
tr: Forumları sıfırla

en: Reset My Password
tr: Parolamı sıfırla

en: Reset bbPress
tr: bbPress'i sıfırla

en: Resetting&hellip;
tr: Sıfırlanıyor&hellip;

en: Restart the converter from the beginning
tr: Dönüştürücüyü baştan tekrar başlatın

en: Restore
tr: Geri al

en: Restore this item from the Trash
tr: Bu öğeyi çöpten eski yerine geri al.

en: Resume
tr: Devam et

en: Revert your forums back to a brand new installation, as if bbPress were never installed. This process cannot be undone.
tr: Forumlarınızı yepyeni bir kuruluma, bbPress hiç kurulmamış gibi, geri döndürün. Bu işlem geri alınamaz.

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Roles
tr: Roller

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
tr: Roller ve yetkinlikler süpürüldü, temizlendi ve basitleştirildi.

en: Rows Limit
tr: Satır limiti

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run %s
tr: %s çalıştır

en: Run this if closed topics appear incorrectly.
tr: Kapalı konular yanlış görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if freshness appears incorrectly.
tr: Güncellik yanlış görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if non-public forums are publicly visible.
tr: Herkese açık olmayan forumlar herkes tarafından görülebilirse bunu çalıştırın.

en: Run this if non-public replies display incorrectly in forums.
tr: Herkese açık olmayan yanıtlar forumlarda yanlış görüntüleniyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if non-public replies display incorrectly in topics.
tr: Herkese açık olmayan yanıtlar konularda yanlış görüntüleniyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if replies appear in the wrong order.
tr: Yanıtlar yanlış sırada görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if replies appear in the wrong topics.
tr: Yanıtlar yanlış konularda görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if sticky topics appear incorrectly.
tr: Sabit konular yanlış görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if the number of replies in any forums are incorrect.
tr: Herhangi bir forumdaki yanıtların sayısı yanlışsa bunu çalıştırın.

en: Run this if the number of replies in any topics are incorrect.
tr: Herhangi bir konuda yanıt sayısı yanlışsa bunu çalıştırın.

en: Run this if the number of topics in any forums are incorrect.
tr: Herhangi bir forumdaki başlık sayısı yanlışsa bunu çalıştırın.

en: Run this if the number of topics in any topic-tags are incorrect.
tr: Herhangi bir konu etiketindeki konu sayısı yanlışsa bunu çalıştırın.

en: Run this if topics or replies appear in the wrong forums.
tr: Yanıtlar veya konular yanlış forumlarda görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if users have issues accessing the forums.
tr: Kullanıcıların forumlara erişim sorunları varsa bunu çalıştırın.

en: Run this if voices appear incorrectly.
tr: Sesler yanlış görünüyorsa bunu çalıştırın.

en: Run this if you just upgraded BuddyPress Forums from Legacy.
tr: Eski BuddyPress forumlarından şimdi yükselttiyseniz bunu çalıştırın.

en: Run this to delete old data (after confirming successful favorites upgrade)
tr: Eski verileri silmek için bunu çalıştırın (başarılı beğeni yükseltmesini onayladıktan sonra)

en: Run this to delete old data (after confirming successful forum subscriptions upgrade)
tr: Eski verileri silmek için bunu çalıştırın (başarılı forum abonelikleri yükseltmesini onayladıktan sonra)

en: Run this to delete old data (after confirming successful topic subscriptions upgrade)
tr: Eski verileri silmek için bunu çalıştırın (başarılı konu abonelikleri yükseltmesini onayladıktan sonra)

en: Run this to get fresh reply counts for all users.
tr: Tüm kullanıcılar için güncel yanıt sayılarını almak için bunu çalıştırın.

en: Run this to get fresh topic counts for all users.
tr: Tüm kullanıcılar için güncel konu sayılarını almak için bunu çalıştırın.

en: Run this to remove trashed or deleted forums from all user subscriptions.
tr: Çöpteki veya silinen forumları tüm kullanıcıların aboneliğinden kaldırmak için bunu çalıştırın.

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user favorites.
tr: Çöpteki veya silinen konuları tüm kullanıcıların beğenisinden kaldırmak için bunu çalıştırın.

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user subscriptions.
tr: Çöpteki veya silinen konuları tüm kullanıcıların aboneliğinden kaldırmak için bunu çalıştırın.

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları kaydet

en: Say it ain't so!
tr: Lütfen doğru olmadığını söyle!

en: Saying no will not delete existing forum content.
tr: Hayır demeniz var olan forum içeriğini silmeyecektir.

en: Screen Content
tr: Ekran içeriği

en: Search
tr: Arama

en: Search Forums
tr: Forumları ara

en: Search Forums...
tr: Forumları ara...

en: Search Replies
tr: Yanıtları ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Results for '%s'
tr: '%s' için arama sonuçları

en: Search Tags
tr: Etiketleri ara

en: Search Tools
tr: Arama araçları

en: Search Tools:
tr: Arama araçları:

en: Search Topics
tr: Konuları ara

en: Search for:
tr: Arama:

en: Search replies:
tr: Yanıtları ara:

en: Search topics:
tr: Konuları ara:

en: Select All
tr: Tümünü seç

en: Select Platform
tr: Platform seçin

en: Select bulk action
tr: Toplu eylemi seç

en: Select the attributes that your forum should have:
tr: Forumunuzun sahip olması gereken nitelikeri seçin:

en: Select the attributes that your reply should have:
tr: Yanıtınızın sahip olması gereken nitelikeri seçin:

en: Select the attributes that your topic should have:
tr: Konunuzun sahip olması gereken nitelikeri seçin:

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
tr: Bunu birleştirmek için konuyu seçin. Seçeceğiniz hedef konu ana konu olarak kalacaktır ve bu konu bir yanıta dönüşecektir.

en: Select what status to give the reply.
tr: Yanıta hangi durumun verileceğini seçin.

en: Select whether to open or close the topic.
tr: Konuyu açılıp açılmayacağını seçin

en: Separate topic tags with commas
tr: Konu etiketlerini virgül ile ayırın

en: Separate user-names with commas
tr: Kullanıcı adlarını virgül ile ayırın

en: Set forum image
tr: Forum görselini belirle

en: Set reply image
tr: Yanıt görselini belirle

en: Set topic image
tr: Konu görselini belirle

en: Setting time limits and other user posting capabilities
tr: Zaman limitleri ve diğer kullanıcı gönderi yetkileri ayarı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show more details
tr: Daha fazla detay göster

en: Show post date:
tr: Yazı tarihini göster:

en: Show reply author:
tr: Yanıtlayan yazarı göster:

en: Show topic author:
tr: konu yazarını göster:

en: Site Role
tr: Site rolü

en: Skipped.
tr: Atlandı.

en: Skipping password clean-up
tr: Parola temizliği atlanıyor

en: Skipping sync-table clean-up
tr: Senkronizasyon tablosu temizliği atlanıyor

en: Skipping user clean-up
tr: Kullanıcı temizliği atlanıyor

en: Slug:
tr: Kısa isim:

en: Slugs
tr: Kısa isimler

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 repair at a time.
tr: Bu araçlardan bazıları önemli bir veritabanı yükü oluşturur. Bir seferde en fazla 1 onarım çalıştırırken dikkatli olun.

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 upgrade at a time.
tr: Bu araçlardan bazıları önemli bir veritabanı yükü oluşturur. Bir seferde 1'den fazla onarım çalıştırırken dikkatli olun.

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
tr: Dönüşüm işlemini ayarlamaya yardımcı olmak için bazı isteğe bağlı parametreler.

en: Some statistics from your forum.
tr: Forumunuzdan bazı istatistikler.

en: Some themes may choose to ignore this setting entirely.
tr: Bazı temalar bu ayarı tamamen yok saymayı seçebilir.

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
tr: Bir şeyler yanlış gitti. Tarayıcınız yenileyip tekrar deneyin.

en: Sorry, you are not allowed to spam this item.
tr: Üzgünüz bu ögeyi istenmeyen olarak işaretlemenize izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to unspam this reply.
tr: Üzgünüz bu cevabın istenmeyen işaretini kaldırmanıza izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to unspam this topic.
tr: Üzgünüz, bu konunun istenmeyen işaretini kaldırmanıza izin verilmiyor.

en: Spam
tr: İstenmeyen

[ctx: Spam the reply]
en: Spam
tr: İstenmeyen

[ctx: Spam the topic]
en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Spammed: %s
tr: İstenmeyen: %s

en: Split
tr: Böl

en: Split Method
tr: Bölme yöntemi

en: Split the topic from this reply
tr: Konuyu bu yanıttan böl

en: Split topic "%s"
tr: "%s" konusunu böl

en: Split: %s
tr: Böl: %s

en: Start
tr: Başlat

en: Start Over
tr: Baştan başla

en: Started by: %1$s
tr: Başlatan:%1$s

en: Starting
tr: Başlıyor

en: Starting Import...
tr: İçe aktarmaya başla...

en: Status:
tr: Durum:

en: Stay
tr: Kal

en: Stick
tr: Yapıştır

en: Stick this topic to front
tr: Bu konuyu öne yapıştır

en: Stick this topic to its forum
tr: Bu konuyu bulunduğu foruma yapıştır

en: Stop on Error
tr: Hatada durdur

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe to Forums
tr: Forumlara abone ol

en: Subscribed Forums
tr: Abone olunan forumlar

en: Subscribed Topics
tr: Abone olunan konular

en: Subscription failed.
tr: Abonelik başarısız oldu.

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
tr: Abonelikler, kullanıcıların ilgilerini çeken konulara bildirim almaları için abone olmalarına izin verir. Bu, varsayılan olarak etkindir.

en: Subscriptions are no longer active.
tr: Abonelikler artık aktif değil

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Super Moderators
tr: Süper görevliler

en: Sync-table ready
tr: Senkronizasyon tablosu hazır

en: Table Prefix
tr: Tablo ön eki

en: Tag base
tr: Etiket temeli

en: Tagged:
tr: Etiket:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: The "Main Settings" section includes a number of options:
tr: "Ana ayarlar" bölümü birkaç seçenek içerir:

en: The "Per Page" section allows you to control the number of topics and replies appear on each page.
tr: Sayfa başına ayarı her bir sayfada görünecek konu ve yanıt adedini kontrol etmenizi sağlar.

en: The "Slugs" section allows you to control the permalink structure for your forums.
tr: Kısa ad bölümü forumlarınız için kalıcı bağlantı yapısını kontrol etmenizi sağlar.

en: The "Theme Packages" section allows you to choose which theme package should be used.
tr: "Tema paketleri" bölümü, hangi tema paketinin kullanılacağını seçmenizi sağlar.

en: The "bbPress Default" package is installed by default.
tr: Varsayılan olarak "bbPress Default" paketi yüklenir.

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
tr: Süslü düzenleyici geleneksel WordPress başlangıç ekranından temanızın içine görsel ve HTML düzenleyicinin konforunu getirir.

en: The bbPress Contributors
tr: bbPress&#8217;e Katkıda Bulunanlar

en: The bbPress forum search form.
tr: bbPress forum arama formu.

en: The following data will be removed:
tr: Şu bilgiler kaldırılacak:

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
tr: &#8216;%s&#8217; forumu  yeni içeriğe kapatıldı.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
tr: &#8216;%s&#8217; forumu yeni konu ve yanıtlara kapalı.

en: The forum was not found.
tr: Bu forum bulunamadı!

en: The previous forum software
tr: Bir önceki forum yazılımı

en: The repair was completed successfully
tr: Onarım başarıyla tamamlandı

en: The repair was not successful
tr: Onarım başarısız oldu

en: The reply was not found.
tr: Yanıt bulunamadı!

en: The request was unsuccessful. Please try again.
tr: İstek başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: The settings in this section refer to the database connection strings used by your old forum software. The best way to determine the exact settings you need is to copy them from your legacy forums configuration file or contact your web hosting provider.
tr: İhtiyacınız olan tam ayarları belirlemenin en iyi yolu, eksi  forum yapılandırma dosyasından kopyalamak veya web yer sağlayacısı ile iletişim kurmaktır.

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
tr: Başlık alanı ve büyük yazı düzenleme alanı yerlerine sabitlenmiştir, geri kalan kutuları sürükle bırak ile yer değiştirebilirsiniz. Ayrıca başlıklarına tıklayarak kutuları açıp kapatabilirsiniz. Ekran seçenekleri kısmından daha fazla kutu (Özet, Geri izlemeleri gönder, Özel alanlar, Tartışma, Kısa isim, Yazar) açabilir ya da 1 veya 2 sütunlu düzenlerden birini seçebilirsiniz.

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
tr: Başlık alanı ve büyük yazı düzenleme alanı yerlerine sabitlenmiştir, geri kalan kutuları sürükle bırak ile yer değiştirebilirsiniz. Ayrıca başlıklarına tıklayarak kutuları açıp kapatabilirsiniz. Ekran seçenekleri kısmından daha fazla kutu (Özet, Geri izlemeleri gönder, Özel alanlar, Tartışma, Kısa isim, Yazar) açabilir ya da 1 veya 2 sütunlu düzenlerden birini seçebilirsiniz.

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
tr: Başlık alanı ve büyük yazı düzenleme alanı yerlerine sabitlenmiştir, geri kalan kutuları sürükle bırak ile yer değiştirebilirsiniz. Ayrıca başlıklarına tıklayarak kutuları açıp kapatabilirsiniz. Ekran seçenekleri kısmından daha fazla kutu (Özet, Geri izlemeleri gönder, Özel alanlar, Tartışma, Kısa isim, Yazar) açabilir ya da 1 veya 2 sütunlu düzenlerden birini seçebilirsiniz.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
tr: &#8216;%s&#8217; konusu yeni yanıtlara kapalı.

en: The topic was not found.
tr: Konu bulunamadı!

en: Theme Compatibility
tr: Tema uyumluluğu

en: Theme Packages
tr: Tema paketleri

en: There are no other topics in this forum to merge with.
tr: Bu forumda birleştirilecek başka konu yok.

en: There is a pending email address change to %1$s. %2$s
tr: %1$s olarak değişiklik bekleyen bir e-posta adresi var. %2$s

en: There is more detailed information available on the bbPress and BuddyPress codex for the following:
tr: Aşağıdaki için bbPress ve BuddyPress dokümantasyonunda daha detaylı bilgi mevcut:

en: There was a problem approving the reply "%1$s".
tr: "%1$s" yanıtı onaylanırken hata oluştu.

en: There was a problem approving the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu onaylanırken hata oluştu.

en: There was a problem closing the forum "%1$s".
tr: "%1$s" forumu kapatılırken sorun oluştu.

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu kapatılırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
tr: "%1$s" yanıtını istenmeyen olarak işaretlenirken bir sorun oluştu.

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
tr: "%1$s" konusu istenmeyen olarak işaretlenirken bir sorun oluştu.

en: There was a problem opening the forum "%1$s".
tr: "%1$s" forumu açılırken sorun oluştu.

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu açılırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
tr: "%1$s" konusu öne yapıştırılırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu yapıştırılırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem unapproving the reply "%1$s".
tr: "%1$s" yanıtı reddedilirken hata oluştu.

en: There was a problem unapproving the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu reddedilirken hata oluştu.

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
tr: "%1$s" yanıtını istenmeyen işaretini kaldırırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
tr: "%1$s" konusunun istenmeyen işaretini kaldırırken bir sorun oluştu.

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
tr: "%1$s" konusu ayrılırken bir sorun oluştu.

en: These are broken up into two separate groups: one for what appears in your theme, another for RSS feeds.
tr: Bunlar iki ayrı gruba bölünmüşlerdir, ilki temanız içinde görünür diğeri RSS beslemeleri içindir.

en: This category has %1$s and %2$s.
tr: Bu kategori %1$s ve %2$s içeriyor.

en: This category has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
tr: Bu kategori %1$s ve %2$s içerir ve en son %4$s tarafından %3$s tarihinde güncellenmiştir.

en: This category has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
tr: Bu kategori %1$s içeriyor ve en son %3$s tarafından %2$s tarihinde güncellendi.

en: This category has %1$s.
tr: Bu kategori %1$s içerir.

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
tr: Bu sizin konunuzu silmez. Sadece etiketin kendisi silinir.

en: This does not include the ability to edit users.
tr: Bu, kullanıcıları düzenleme yeteneğini içermez.

en: This forces all steps back to 0. Avoid duplicate data by purging or resetting first.
tr: Bu, tüm adımları 0'a geri zorlar. Önce temizleyerek veya sıfırlayarak yinelenen veriden kaçının.

en: This forum has %1$s and %2$s.
tr: Bu forum %1$s ve %2$s içeriyor.

en: This forum has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
tr: Bu forum %1$s ve %2$s içerir ve en son %4$s tarafından %3$s tarihinde güncellenmiştir.

en: This forum has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
tr: Bu forum %1$s içeriyor ve en son %3$s tarafından %2$s tarihinde güncellendi.

en: This forum has %1$s.
tr: Bu forum %1$s içerir.

en: This forum is closed to new content, however your posting capabilities still allow you to post.
tr: Bu forum yeni içeriğe kapalı, ancak sizin yayınlama izinleriniz yazı göndermenize izin veriyor.

en: This forum is empty.
tr: Bu forum boş.

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to create a topic.
tr: Bu forum yeni konulara kapalı olarak işaretlenmiş, yine de gönderim yetkinlikleriniz yeni konu oluşturmanıza izin veriyor.

en: This group does not currently have a forum.
tr: Bu grup şimdilik bir foruma sahip değil.

en: This includes roles, passwords, and email addresses.
tr: Buna roller, parolalar ve e-posta adresleri dahildir.

en: This is a collection of tags that are currently popular on our forums.
tr: Forumlarımızdaki popüler etiketlerin bir koleksiyonudur.

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
tr: Bu, blog sayfalarında ve beslemelerde gösterilecek yazı adedini ayarlayabildiğiniz WordPress "Okuma Ayarları" sayfasıyla kıyaslanabilir.

en: This is helpful if you want to debug problems.
tr: Sorunları ayıklamak istiyorsanız bu yardımcı olur.

en: This is the very first topic in these forums.
tr: Bu, forum içindeki ilk konudur.

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
tr: Bu seçenek daha önce içe aktarılmış kullanıcıları silecektir ve geri alınamaz.

en: This process cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz!

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
tr: Bu yanıt %1$s önce %2$s tarafından değiştirildi.

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
tr: Bu yanıt %1$s önce %2$s tarafından değiştirildi. Sebep: %3$s

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
tr: Bu ekran bireysel forumları görüntüler. Ekran görüntüsünü iş akışınıza uyacak şeklide özelleştirebilirsiniz.

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
tr: Bu ekran bireysel konuları görüntüler. Ekran görüntüsünü iş akışınıza uyacak şeklide özelleştirebilirsiniz.

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
tr: Bu ekran tüm forum ayarlarına erişimi sağlar.

en: This screen provides access to all of the bbPress Import Forums settings and resources.
tr: Bu ekran tüm bbPress forum içe aktarma ayarlarına ve kaynaklarına erişimi sağlar.

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
tr: Bu ekran tüm yanıtlarınıza erişebilmenizi sağlar. Ekranı iş akışınıza uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.

en: This setting will be ignored because %s was found in your theme.
tr: Temanızda %s bulunduğu için bu ayar yok sayılır.

en: This topic has %1$s and %2$s.
tr: Bu konu %1$s ve %2$s içeriyor.

en: This topic has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
tr: Bu konu %1$s içerir, %2$s vardır ve en son %3$s %4$s tarafından güncellenmiştir.

en: This topic has no replies.
tr: Bu konuda hiç yanıt yok.

en: This topic is empty.
tr: Bu konu boş.

en: This topic is in the trash.
tr: Bu konu çöpte.

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to reply.
tr: Bu konu yeni yanıtlara kapalı olarak işaretlendi, ancak gönderi özellikleriniz halen yanıt verebilmenizi sağlıyor.

en: This topic is marked as spam.
tr: Bu konu istenmeyen olarak işaretlenmiş.

en: This topic is pending moderation.
tr: Bu konu denetlenmeyi bekliyor.

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
tr: Bu konu %1$s önce %2$s tarafından değiştirildi.

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
tr: Bu konu %1$s önce %2$s tarafından değiştirildi. Sebep: %3$s

en: This user has super admin privileges.
tr: Bu kullanıcı süper yönetici ayrıcalıklarına sahip.

en: Title
tr: Başlık

en: Title and Forum Editor
tr: Başlık ve forum editörü

en: Title and Reply Editor
tr: Konu ve yanıt editörü

en: Title and Topic Editor
tr: Başlık ve konu editörü

en: Title:
tr: Başlık:

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
tr: Bu konuyu ana konu olarak tutmak için, diğer konuya giderek birleştirme aracını o konu altında kullanın.

en: Toggle
tr: Aç - kapat

en: Toggle panel: Import Status
tr: Paneli aç/kapa: İçe aktarma durumu

en: Tool Maven
tr: Araç uzmanı

en: Topic | Topics
tr[0]: Konu
tr[1]: Konu

en: Topic "%1$s" successfully approved.
tr: "%1$s" konusu başarıyla onaylandı.

en: Topic "%1$s" successfully closed.
tr: "%1$s" konusu başarıyla kapatıldı.

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
tr: "%1$s" konusu başarıyla istenmeyen olarak işaretlendi.

en: Topic "%1$s" successfully opened.
tr: "%1$s" konusu başarıyla açıldı.

en: Topic "%1$s" successfully stuck to front.
tr: "%1$s" konusu başarıyla öne yapıştırıldı.

en: Topic "%1$s" successfully stuck.
tr: "%1$s" konusu başarıyla yapıştırıldı.

en: Topic "%1$s" successfully unapproved.
tr: "%1$s" konusu başarıyla reddedildi.

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
tr: "%1$s" konusunun istenmeyen işareti başarıyla kaldırıldı.

en: Topic "%1$s" successfully unstuck.
tr: "%1$s" konusu başarıyla ayırıldı.

en: Topic Attributes
tr: Konu nitelikleri

en: Topic Edit: %s
tr: Konu düzenle : %s

en: Topic Extras
tr: Konu ilaveleri

en: Topic Image
tr: Konu görseli

en: Topic Replies
tr: Konu yanıtları

en: Topic Status:
tr: Konu durumu:

en: Topic Tag | Topic Tags
tr[0]: Konu etiketi
tr[1]: Konu etiketleri

en: Topic Tag Edit: %s
tr: Konu etiketi düzenle: %s

en: Topic Tag: %s
tr: Konu etiketi: %s

en: Topic Tags
tr: Konu etiketleri

en: Topic Tags:
tr: Konu etiketleri:

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
tr: Konu başlığı (maksimum uzunluk: %d):

en: Topic Type
tr: Konu türü

en: Topic Type:
tr: Konu türü:

en: Topic View
tr: Konu görünümü

en: Topic created.
tr: Konu oluşturuldu.

en: Topic draft updated.
tr: Konu taslağı güncellendi.

en: Topic published privately.
tr: Konu özel olarak yayımlandı.

en: Topic published.
tr: Konu yayımlandı.

en: Topic restored to revision from %s
tr: Konu %s sürümünden geri getirildi

en: Topic reverted to draft.
tr: Konu taslağa geri dönüştürüldü.

en: Topic saved.
tr: Konu kaydedildi.

en: Topic scheduled for: %s.
tr: Konu şu tarihine zamanlandı: %s.

en: Topic scheduled.
tr: Konu zamanlandı.

en: Topic slug
tr: Konu kısa ismi

en: Topic submitted.
tr: Konu gönderildi.

en: Topic tag slug
tr: Konu etiketi kısa ismi

en: Topic tags
tr: Konu etiketleri

en: Topic tags list
tr: Konu etiketleri listesi

en: Topic tags list navigation
tr: Konu etiketleri listesi dolaşımı

en: Topic updated.
tr: Konu güncellendi.

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
tr: Konu etiketleri, kullanıcıların forumlar arasında konuları filtrelemesini sağlar. Bu varsayılan olarak etkindir.

en: Topic:
tr: Konu:

en: Topic: %s
tr: Konu: %s

en: Topics
tr: Konular

en: Topics Engaged In
tr: Etkileşime girdiği konular

en: Topics Started
tr: Başlatılan konular

en: Topics Started: %s
tr: Başlattığı konular: %s

en: Topics With Recent Replies
tr: Yanıtlanmış güncel konular

en: Topics and Replies Per Page
tr: Her sayfadaki konu yanıt adedi

en: Topics and Replies Per RSS Page
tr: Her RSS sayfasındaki konu ve yanıt adedi

en: Topics base
tr: Konu temeli

en: Topics by Last Post
tr: Son yazıya göre konular

en: Topics list
tr: Konu listesi

en: Topics list navigation
tr: Konu listesi dolaşımı

en: Topics with no replies
tr: Yanıtlanmamış konular

en: Trash
tr: Çöp

[ctx: Trash the reply]
en: Trash
tr: Çöp

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
tr: Çöp

en: Trashed: %s
tr: Silindi: %s

en: Type your new password again.
tr: Yeni parolanızı tekrar yazın.

en: Type:
tr: Tür:

en: Unapprove
tr: Reddet

[ctx: Unapprove Topic]
en: Unapprove
tr: Reddet

[ctx: Unapprove reply]
en: Unapprove
tr: Reddet

[ctx: Unapprove the topic]
en: Pending
tr: Bekleyen

[ctx: Unapprove the topic]
en: Unapprove
tr: Onayı kaldır

en: Unapprove this reply
tr: Bu yanıtı reddet

en: Unapprove this topic
tr: Bu konuyu reddet

en: Uncheck this to manually assign all user access to your forums.
tr: Tüm kullanıcı erişimini forumlarınıza manuel olarak atamak için bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Unfavorite
tr: Favorilerinden çıkar

en: Unspam
tr: İstenmeyen değil

en: Unstick
tr: Ayır

en: Unstick this topic
tr: Bu konuyu ayır

en: Unsubscribe
tr: Abonelikten ayrıl

en: Up next: step %s
tr: Sıradaki: %s adımı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Forum
tr: Forumu güncelle

en: Update Forums
tr: Forumları güncelle

en: Update Profile
tr: Profili güncelle

en: Update Tag
tr: Etiketi güncelle

en: Update User
tr: Kullanıcıyı güncelle

en: Upgrade BuddyPress Group Forum relationships
tr: BuddyPress grup forum ilişkilerini tamir et

en: Upgrade Forums
tr: Forumları yükselt

en: Upgrade user forum subscriptions
tr: Kullanıcı forum aboneliklerini yükselt

en: Upgrade user topic engagements
tr: Kullanıcı konusu etkileşimlerini yükselt

en: Upgrade user topic favorites
tr: Kullanıcı konu beğenilerini yükselt

en: Upgrade user topic subscriptions
tr: Kullanıcı konu aboneliklerini yükselt

en: Upgrading BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
tr: BuddyPress grup-forum ilişkileri yükseltiliyor&hellip; %s

en: Upgrading user engagements&hellip; %s
tr: Kullanıcı etkileşimlerini yükseltiliyor&hellip; %s

en: Upgrading user favorites&hellip; %s
tr: Kullanıcı beğenileri yükseltiliyor&hellip; %s

en: Upgrading user forum subscriptions&hellip; %s
tr: Kullanıcı forum abonelikleri yükseltiliyor&hellip; %s

en: Upgrading user topic subscriptions&hellip; %s
tr: Kullanıcı konu abonelikleri yükseltiliyor&hellip; %s

en: Uploaded to this forum
tr: Bu foruma yüklenmiş

en: Uploaded to this reply
tr: Bu yanıta yüklenmiş

en: Uploaded to this topic
tr: Bu konuya yüklenmiş

en: Use %s if converting from BuddyPress Legacy
tr: Eğer eski BuddyPress'ten dönüştürüyorsanız %s kullanın

en: Use %s to contain your group forums
tr: Grup forumlarınızı içermek için %s kullanın

en: Use %s to contain your group forums, or %s
tr: Grup forumlarınızı içermek için %s kullanın veya %s

en: Use Akismet
tr: Akismet kullan

en: Use an existing topic in this forum:
tr: Bu forumdaki var olan bir konuyu kullan:

en: Use as forum image
tr: Forum görseli olarak kullan

en: Use as reply image
tr: Yanıt görseli olarak kullan

en: Use as topic image
tr: Konu görseli olarak kullan

en: Use default %s if same server, or IP or hostname
tr: Eğer aynı sunucu, IP veya alan adı ise varsayılanı %s kullanın

en: Use default %s if unsure
tr: Eğer emin değilseniz varsayılanı %s kullanın

en: Use this if an import failed, or you just want to remove the relationship data.
tr: İçe aktarma başarısız olduysa veya yalnızca ilişki verilerini kaldırmak istiyorsanız bunu kullanın.

en: Use this to discourage users from spamming your forums.
tr: Kullanıcıların forumlarınıza spam göndermelerini engellemek için bunu kullanın.

en: User | Users
tr[0]: Kullanıcı
tr[1]: Kullanıcılar

en: User Base
tr: Kullanıcı temeli

en: User Role
tr: Kullanıcı rolü

en: User base
tr: Kullanıcı temeli

en: User capabilities
tr: Kullanıcı yetkinlikleri

[ctx: User role]
en: Blocked
tr: Engellenmiş

[ctx: User role]
en: Keymaster
tr: Anahtar yönetici

[ctx: User role]
en: Moderator
tr: Moderatör

[ctx: User role]
en: Participant
tr: Katılımcı

[ctx: User role]
en: Spectator
tr: İzleyici

en: User to access the database
tr: Veritabanına erişmek için kullanıcı

en: User updated.
tr: Kullanıcı güncellendi.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username or Email
tr: Kullanıcı adı veya e-posta

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users &amp; Moderation
tr: Kullanıcılar ve yönetim

en: Version
tr: Sürüm

en: View
tr: Görüntüle

en: View %s's profile
tr: %s kullanıcısının profilini görüntüle

en: View &#8220;%s&#8221;
tr: Görüntüle &#8220;%s&#8221;

en: View Forum
tr: Forumu görüntüle

en: View Forums
tr: Forumları gör

en: View Replies
tr: Yanıtları gör

en: View Reply
tr: Yanıtı görüntüle

en: View Topic
tr: Konuyu görüntüle

en: View Topic Tag
tr: Konu etiketini görüntüle

en: View Topics
tr: Konuları gör

en: View base
tr: Görünüm temeli

en: View forum
tr: Forumu görüntüle

en: View topic
tr: Konuyu görüntüle

en: View: %s
tr: Görüntüle: %s

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
tr[0]: %1$s yazı görüntüleniyor
tr[1]: %1$s yazı görüntüleniyor

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
tr[0]: %1$s yanıt görüntüleniyor
tr[1]: %1$s yanıt görüntüleniyor

en: Viewing %1$s reply thread | Viewing %1$s reply threads
tr[0]: %1$s yanıt dizini görüntüleniyor
tr[1]: %1$s yanıt dizini görüntüleniyor

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
tr[0]: %1$s sonuç görüntüleniyor
tr[1]: %1$s sonuç görüntüleniyor

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
tr[0]: %1$s konu görüntüleniyor
tr[1]: %1$s konu görüntüleniyor

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
tr[0]: %2$s yazı görüntüleniyor (toplam %4$s)
tr[1]: %1$s yazı görüntüleniyor -  %2$s ile  %3$s arası (toplam %4$s)

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
tr[0]: %2$s yanıt görüntüleniyor (toplam %4$s)
tr[1]: %1$s yanıt görüntüleniyor -  %2$s ile  %3$s arası (toplam %4$s)

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
tr[0]: %2$s sonuç görüntüleniyor (toplam %4$s)
tr[1]: %2$s ile %3$s arası %1$s sonuç (toplam %4$s) görüntüleniyor

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
tr[0]: %2$s konu görüntüleniyor (toplam %4$s)
tr[1]: %1$s konu görüntüleniyor -  %2$s ile  %3$s arası (toplam %4$s)

en: Visibility:
tr: Görünürlük:

en: Visit %s's website
tr: %s web sitesini ziyaret et

en: Voices
tr: İzlenme

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: %2$s
tr: Uyarı! %1$s güncelleme sorunu. Sunucunuz, kendi üzerinde çalışan sitelere bağlanamıyor olabilir. Hata mesajı: %2$s

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
tr: Size güvenli bir parola gönderirken ve hesabınızı doğrularken e-posta adresinizi kullanırız.

en: We&#8217;re all abuzz about the hive of new importers, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Existing importers are now sweeter than honey with improved importing stickies, topic tags, forum categories and the sting is now gone if you need to remove imported users.
tr: Kovana yeni dahil olan AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo ve XMB içe aktarıcıları için çok heyecanlıyız. Mevcut içe aktarıcılar iyileştirilmiş yapışkan forumlar ve konular, konu etiketleri, forum kategorileri ile baldan daha tatlı ve içe aktarılan kullanıcıları kaldırmanız gerekirse artık sorun yok.

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Website:
tr: İnternet sitesi:

en: Website: %s
tr: Web sitesi: %s

en: Welcome to bbPress
tr: bbPress'e Hoşgeldiniz

en: Welcome to bbPress %s
tr: bbPress'e hoş geldin %s

en: What&#8217;s New
tr: Neler yeni

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
tr: Toplu düzenleme kullanırken tüm seçilen forumlar için meta bilgilerini (kategori, yazar vb) bir kerede değiştirebilirsiniz. Grup içinden bir forumu çıkartmak için isminin yanında yer alan x tuşuna basın.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
tr: Toplu düzenleme kullanırken tüm yazılar için meta bilgilerini (kategori, yazar vb) bir kerede değiştirebilirsiniz. Grup içinden bir yanıtı çıkartmak için isminin yanında yer alan x tuşuna basın.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
tr: Toplu düzenleme kullanırken tüm seçilen konular için meta bilgilerini (kategori, yazar vb) bir kerede değiştirebilirsiniz. Grup içinden bir konuyu çıkartmak için isminin yanında yer alan x tuşuna basın.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
tr: Bir konuyu bölerken, seçtiğiniz yanıttan başlayarak yeni bir konu yaratılır. Seçtiğiniz yanıta yeni bir başlık seçin yada varolan bir konu ile birleştirin.

en: Works best on intranets or paired with antispam measures like Akismet.
tr: En iyi intranetlerde çalışır veya Akismet gibi antispam önlemleriyle eşleştirilir.

en: Yes. I want this group to have a forum.
tr: Evet, bu grubun bir foruma sahip olmasını istiyorum.

en: You are already logged in.
tr: Zaten giriş yapmışsınız.

en: You are now logged out.
tr: Şimdi çıkış yaptınız.

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
tr: <span class="b">bbPress %s</span> kullanıyorsunuz.

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
tr: Ayrıca aynı anda birden çok forumu düzenleyebilir ya da çöpe taşıyabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz forumların kutularını işaretleyin, toplu işlem menüsünden bir eylem seçin ve uygula tuşuna basın.

en: You can also edit, spam, or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
tr: Ayrıca aynı anda birden çok yanıtı istenmeyen olarak işaretleyebilir, düzenleyebilir ya da çöpe taşıyabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz yanıtların kutularını işaretleyin, toplu işlem menüsünden bir eylem seçin ve uygula tuşuna basın.

en: You can also edit, spam, or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
tr: Ayrıca aynı anda birden çok konuyu istenmeyen olarak işaretleyebilir, düzenleyebilir ya da taşıyabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz konuların kutularını işaretleyin, toplu işlem menüsünden bir eylem seçin ve uygula tuşuna basın.

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
tr: Belirlenen bir süreden sonra bir yazıyı kilitlemek için seçebilirsiniz. "Yazı düzeltme kilitlemesi", yazının kaydedildikten bir süre sonra yazarı tarafından düzenlenebilmesini önleyecektir.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
tr: Bu ekranın görünümünü bir kaç şekilde özelleştirebilirsiniz:

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
tr: Bu yanıtı yeni başlık ile yeni bir konu yapabilir veya var olan bir konuyla birleştirebilirsiniz.

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
tr: Forumların listesini forum durumu ile, sol üstteki Tüm, Yayınlanmış veya Çöp forumlar metin bağlantılarını kullanarak, filitreleyebilirsiniz. Varsayılan görünüm tüm forumları gösterir.

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, or Spam replies. The default view is to show all replies.
tr: Yanıtların listesini yanıt durumu ile, sol üstteki Tüm, Yayınlanmış, Taslak, Bekleyen, Çöp, Kapalı veya İstenmeyen yanıtlar metin bağlantılarını kullanarak, filitreleyebilirsiniz. Varsayılan görünüm tüm yanıtları gösterir.

en: You can filter the list of topics by topic status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, Closed, or Spam  topics. The default view is to show all topics.
tr: Konuların listesini konu durumu ile, sol üstteki Tüm, Yayınlanmış, Taslak, Bekleyen, Çöp, Kapalı veya İstenmeyen konular metin bağlantılarını kullanarak, filitreleyebilirsiniz. Varsayılan görünüm tüm konuları gösterir.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
tr: İhtiyaçlarınıza göre sütunları gizleyebilir ya da gösterebilirsiniz ve Ekran Seçenekleri sekmesini kullanarak bir sayfada kaç forum listeleneceğini belirleyebilirsiniz.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
tr: İhtiyaçlarınıza göre sütunları gizleyebilir ya da gösterebilirsiniz ve Ekran Seçenekleri sekmesini kullanarak bir sayfada kaç yanıt listeleneceğine karar verebilirsiniz.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
tr: Ekran Özellikleri sekmesini kullanarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda, kolonları gizleyebilir/gösterebilirsiniz ve sayfa başına kaç konunun listeleneceğine karar verebilirsiniz.

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
tr: Forum listesinin üstündeki açılır menüleri kullanarak sadece belirli bir aydan itibaren forumları göstermek için listeyi daraltabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra filtre düğmesini tıklatın. Forum listesindeki forumu oluşturana tıklayarak da listeyi daraltabilirsiniz.

en: You can refine the list to show only replies in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the replies list. Click the Filter button after making your selection.
tr: Yanıt listesinin üstündeki açılır menüleri kullanarak sadece belirli bir forumda veya belirli bir aydan itibaren yanıtları göstermek için listeyi daraltabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra filtre düğmesini tıklatın.

en: You can refine the list to show only topics in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the topics list. Click the Filter button after making your selection.
tr: Konu listesinin üstündeki açılır menüleri kullanarak sadece belirli bir forumda veya belirli bir aydan itibaren konuları göstermek için listeyi daraltabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra filtre düğmesini tıklatın.

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
tr: Ağınızdaki tüm forumları bu sayfadan güncelleyebilirsiniz. Her bir site için otomatik olarak güncelleme betiği çağırarak çalışır. Güncellemek için asağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
tr: Forumunuzu bu sayfa vasıtasıyla güncelleyebilirsiniz. Güncellemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
tr: Yanıtları basit başlık listesi veya özet olarak görüntüleyebilirsiniz. Sağdaki listenin üstünde bulunan simgelere tıklayarak tercih ettiğiniz görünümü seçiniz.

en: You can view topics in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
tr: Konuları basit başlık listesi veya özet olarak görüntüleyebilirsiniz. Sağdaki listenin üstünde bulunan simgelere tıklayarak tercih ettiğiniz görünümü seçiniz.

en: You cannot create new forums.
tr: Yeni forum oluşturamazsınız.

en: You cannot create new topics.
tr: Yeni konu oluşturamazsınız.

en: You cannot edit this reply.
tr: Bu yanıtı düzenleyemezsiniz.

en: You cannot edit this topic.
tr: Bu konuyu düzenleyemezsiniz.

en: You cannot reply to this topic.
tr: Bu konuya yanıt veremezsiniz.

en: You do not have permission to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok!

en: You do not have permission to do this.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: You do not have permission to edit this reply.
tr: Bu yanıtı düzenleme izniniz yok.

en: You do not have permission to edit this topic.
tr: Bu konuyu düzenlemek için izniniz yok.

en: You do not have permission to view this forum.
tr: Bu forumu görüntülemek için izniniz yok.

en: You have %1$d new replies to %2$s
tr: %2$s için %1$d yeni yanıtınız var

en: You have %1$d new reply to %2$s
tr: %2$s için %1$d yeni yanıtınız var

en: You have %1$d new reply to %2$s from %3$s
tr: %2$s için %3$s kullanıcısından %1$d yeni yanıtınız var

en: You have super admin privileges.
tr: Süper yönetici ayrıcalıklarına sahipsiniz.

en: You may use these %s tags and attributes:
tr: %s etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
tr: Şu <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz:

en: You must be logged in to create new forums.
tr: Yeni forum oluşturmak için giriş yapmalısınız.

en: You must be logged in to create new topics.
tr: Yeni konu oluşturmak için giriş yapmalısınız.

en: You must be logged in to reply to this topic.
tr: Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
tr: Yeni ayarların etkili olması için ekranın alt kısmındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

en: Your Favorites
tr: Beğendikleriniz

en: Your Profile
tr: Profiliniz

en: Your Replies
tr: Yanıtlarınız

en: Your Subscriptions
tr: Abonelikleriniz

en: Your Topics
tr: Konularınız

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
tr: Hesabınızın kısıtlamasız HTML içerik gönderme yetkisi var.

en: Your information:
tr: Bilgileriniz:

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
tr: Kullanıcı adınız benzersiz olmalıdır ve daha sonra değiştirilemez.

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
tr: Kullanıcılarınız kendi aboneliklerini uygun bir yerden yönetebilirler.

en: [%s] New Email Address
tr: [%s] Yeni e-posta adresi

[ctx: admin color scheme]
en: Evergreen
tr: Çam yeşili

[ctx: admin color scheme]
en: Mint
tr: Nane yeşili

en: bbPress Forums
tr: bbPress Forumları

en: bbPress Item Count
tr: bbPress öğe toplamı

en: bbPress Replies
tr: bbPress yanıtları

en: bbPress Topics
tr: bbPress konuları

en: bbPress User Activity
tr: bbPress Kullanıcı Etkinliği

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
tr: bbPress  otomatik tercüme güncellemelerini tamamıyla destekler.

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
tr: bbPress dünya çapındaki çok çok meşgul arı sürüleri tarafından oluşturuldu.

en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
tr: bbPress, WordPress'in kurucuları tarafından oluşturulan bir forum yazılımıdır.

en: bbPress is fun to use, contains no artificial colors or preservatives, and is absolutely wonderful in every environment. Your community is going to love using it.
tr: bbPress kullanımı eğlencelidir, yapay renkler veya koruyucular içermez ve her ortamda kesinlikle harika. Topluluğunuz bunu kullanmayı sevecek.

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, topic-tags, favorites, subscriptions, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
tr: bbPress forumlar, konular, yanıtlar ve konu etiketleri, beğeniler, abonelikler ve kullanıcılar arasındaki ilişkileri takip eder. Bazen bu ilişkiler, genellikle bir içe aktarma veya taşınma sonrasında, eşitlenmemiş olur. Bu ilişkileri elle yeniden hesaplamak için aşağıdaki araçları kullanın.

en: bbPress provides the following tools to help you manage your forums:
tr: bbPress, forumlarınızı yönetmenize yardımcı olacak aşağıdaki araçları sunar:

en: bbPress requires a manual database upgrade. %s or %s.
tr: bbPress, elle veritabanı yükseltmesi gerektirir. %s veya %s.

en: bbPress roles: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress User Roles and Capabilities</a>
tr: bbPress rolleri: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress kullanıcı rolleri ve yetkinlikleri</a>

en: create a new one
tr: yeni bir tane oluştur

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s: %2$s

en: entry maximum when querying for data to convert
tr: dönüştürülecek verileri sorgularken azami girdi

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
tr: Tartışma Forumu

en: group-forums
tr: grup-forumlari

en: in forum
tr: forumda

en: in group forum
tr: grup forumunda

en: in reply to:
tr: yanıtla:

en: in: %1$s
tr: %1$s içinde

[ctx: noun]
en: Reply
tr: Yanıt

en: per page
tr: sayfa başına

[ctx: post]
en: Closed
tr: Kapalı

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Kapalı <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Kapalı <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: <span class="count">(%s)</span> gizli
tr[1]: <span class="count">(%s)</span> gizli

[ctx: post]
en: Orphan
tr: Yetim

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Yetim <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Yetim <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Spam
tr: İstenmeyen

[ctx: post]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>

en: right now
tr: şu anda

en: second delay between each query of rows above
tr: yukarıdaki satırların her sorgusu arasındaki gecikme

en: sometime
tr: bir ara

[ctx: verb]
en: Reply
tr: Yanıtla

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
tr: %1$s %2$s

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s %3$s
tr: %1$s %2$s %3$s

[ctx: widgets]
en: by %1$s
tr: %1$s tarafından

en: will serve all bbPress templates
tr: tüm bbPress şablonlarına hizmet verecektir
