Plugins - Breadcrumb NavXT - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (176 entries)

en: $post global is not of type WP_Post
ja_JP: グローバル変数 $post の型が WP_Post ではありません

en: %s Archive Display
ja_JP: %sアーカイブ表示

en: %s Hierarchy
ja_JP: %s階層

en: %s Hierarchy Display
ja_JP: %s階層表示

en: %s Hierarchy Referer Influence
ja_JP: %s階層表示におけるリファラーページの考慮

en: %s Root Page
ja_JP: %sルートページ

en: %s Template
ja_JP: %sテンプレート

en: %s Template (Unlinked)
ja_JP: %sテンプレート(リンクなし)

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: &mdash; 選択 &mdash;

en: 404 Template
ja_JP: 404テンプレート

en: 404 Title
ja_JP: 404 タイトル

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
ja_JP: よく変更される項目の設定を行うタブです。

en: Adds a breadcrumb navigation showing the visitor&#39;s path to their current location. For details on how to use this plugin visit <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.
ja_JP: 訪問者に対し現在地へのパスを表示する「パンくずリスト」ナビゲーションをサイトに追加します。このプラグインの使い方について詳しくは <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT のサイト</a>をご覧ください。

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
ja_JP: サイドバーにパンくずリストを追加

en: Allow the referring page to influence the taxonomy selected for the hierarchy.
ja_JP: 参照元ページが、階層用に選択されたタクソノミーに影響するようにする。

en: Articles by: %1$s
ja_JP: %1$s の記事

en: Attempt back migration now.
ja_JP: 今すぐ移行の差し戻しを試みる。

en: Attempt to fix settings now.
ja_JP: 設定の修正を試みてください。

en: Author Archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Author Display Format
ja_JP: 投稿者表示フォーマット

en: Author Template
ja_JP: 投稿者テンプレート

en: Author Template (Unlinked)
ja_JP: 投稿者テンプレート (リンクなし)

en: Blog Breadcrumb
ja_JP: ブログを示すパンくず

en: Breadcrumb NavXT Network Settings
ja_JP: Breadcrumb NavXT ネットワーク設定

en: Breadcrumb NavXT Settings
ja_JP: Breadcrumb NavXT 設定

en: Breadcrumb Separator
ja_JP: パンくずの区切り

en: Breadcrumb trail in list form
ja_JP: パンくずをリスト形式にする

en: Breadcrumb trail with separators
ja_JP: パンくずを区切り文字で区切る

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Check out the documentation for more indepth technical information.
ja_JP: より詳細な技術情報の文書を確認する

en: Complete now.
ja_JP: 完了しました。

en: Current Item
ja_JP: 現在の項目

en: Date Template
ja_JP: 日付テンプレート

en: Date Template (Unlinked)
ja_JP: 日付テンプレート (リンクなし)

en: Dates
ja_JP: 日付

en: Default settings successfully installed.
ja_JP: デフォルトの設定をインストールしました。

en: Deprecated
ja_JP: 非推奨

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Export
ja_JP: 書き出し

en: Fix now.
ja_JP: 今すぐ修正してください。

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
ja_JP: このページの設定を反映するには、Breadcrumb NavXTウィジェットを設置するか、以下のコードのどちらかの設置が必要です。

en: General
ja_JP: 一般

en: Giving Back
ja_JP: 後援

en: Go to %title%.
ja_JP: %title%へ移動する

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
ja_JP: PayPal で Breadcrumb NavXT へ寄付する。

en: Go to the %s support forum.
ja_JP: %sサポートフォーラムにアクセス。

en: Go to the %title% archives.
ja_JP: %title%アーカイブへ移動する

en: Go to the %title% category archives.
ja_JP: %title%カテゴリーアーカイブへ移動する

en: Go to the %title% tag archives.
ja_JP: %title%タグアーカイブへ移動する

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
ja_JP: Breadcrumb NavXT のオンラインドキュメンテーションを表示

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
ja_JP: このバージョン用の Breadcrumb NavXT サポートフォーラムへ移動する。

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
ja_JP: Breadcumb NavXT のタグアーカイブへ移動する。

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
ja_JP: Breadcrumb NavXT の翻訳プロジェクトへ移動する。

en: Go to the first page of posts by %title%.
ja_JP: %title%の最初の投稿へ移動する

en: Go to the first page of search results for %title%.
ja_JP: %title%の検索結果ページへ移動する

en: Go to the guide on trimming breadcrumb title lengths with CSS
ja_JP: パンくずタイトルの長さをCSSでトリミングする方法のガイドへ移動する。

en: Hide the trail on the front page
ja_JP: トップページではリストを表示しない

en: Home Breadcrumb
ja_JP: ホームページパンくず

en: Home Template
ja_JP: ホームページテンプレート

en: Home Template (Unlinked)
ja_JP: ホームページテンプレート (リンクなし)

en: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
ja_JP: もしバグを発見したと思った場合は、お使いの WordPress のバージョンとバグを再現する方法の詳細を含めてください。

en: Ignore breadcrumb cache
ja_JP: パンくずキャッシュを無視する

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: Import settings from a JSON or XML file, export the current settings to a JSON file, or reset to the default settings.
ja_JP: JSON または XMLファイルから設定をインポートしたり、現在の設定を JSON ファイルにエクスポートしたり、デフォルトの設定に戻したりします。

en: Import/Export/Reset
ja_JP: インポート/エクスポート/リセット

en: Importing settings from file failed.
ja_JP: ファイルからの設定インポートが失敗しました。

en: Indicates that the user is on a page other than the first of a paginated archive or post.
ja_JP: 複数ページにわたる投稿一覧やアーカイブ記事一覧の2ページ目以降を閲覧中であることを示します。

en: Insufficient privileges to proceed.
ja_JP: 続行に必要な権限がありません。

en: Is your language not available? Visit the Breadcrumb NavXT translation project on WordPress.org to start translating.
ja_JP: お使いの言語が利用できませんか ? WordPress.org の Breadcrumb NavXT 翻訳プロジェクトへ移動し、翻訳を始めましょう。

en: Limit the length of the breadcrumb title. (Deprecated, %suse CSS instead%s)
ja_JP: パンくずタイトルの長さをタイトル文字数の上限以下に制限する(非推奨の機能です。%s代わりにCSSを使ってください。%s)。

en: Link Current Item
ja_JP: 現在の項目にリンク

en: Link the breadcrumbs
ja_JP: パンくずをリンクにする

en: List
ja_JP: リスト

en: Load default settings now.
ja_JP: デフォルトの設定を読み込んでください。

en: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
ja_JP: Breadcrumb NavXT が気に入り、開発を援助したいと思われた場合は、作者にビールをおごってみませんか。

en: Main Site Breadcrumb
ja_JP: メインサイトのパンくず

en: Main Site Home Template
ja_JP: メインサイトのホームページテンプレート

en: Main Site Home Template (Unlinked)
ja_JP: メインサイトホームテンプレート (リンクなし)

en: Mainsite Breadcrumb
ja_JP: メインサイトのパンくず

en: Max Title Length:
ja_JP: タイトル文字数の上限:

en: Migrate now.
ja_JP: 移行してください。

en: Migrate the settings now.
ja_JP: 設定を移行してください。

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: One or more of your plugin settings are invalid.
ja_JP: プラグインの設定に間違っているものがあります。

en: Online Documentation
ja_JP: オンラインのドキュメンテーション

en: Output trail as:
ja_JP: パンくずの出力方法:

en: Page %htitle%
ja_JP: ページ %htitle%

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Breadcrumb
ja_JP: 分割ページパンくず

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Template
ja_JP: 分割ページテンプレート

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
ja_JP: ブログを示すパンくずをパンくずリストに含めます。

en: Place the home breadcrumb in the trail.
ja_JP: パンくずにホームページを含める。

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
ja_JP: マルチサイトで運用するとき、パンくずにメインサイトのホームを含めます。

en: Place the page number breadcrumb in the trail.
ja_JP: ページ番号のパンくずを最後に配置する。

en: Placed in between each breadcrumb.
ja_JP: 各パンくずの間に配置されます。

en: Plain
ja_JP: 基本

en: Please include this message in your %sbug report%s.
ja_JP: %sバグ報告%sにこのメッセージを含めてください。

en: Post Formats
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Parent
ja_JP: 親投稿

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Quick Start
ja_JP: クイックスタート

en: Report a Bug
ja_JP: バグを報告

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Reverse the order of the trail
ja_JP: リストの順序を逆にする

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Search Template
ja_JP: 検索テンプレート

en: Search Template (Unlinked)
ja_JP: 検索テンプレート (リンクなし)

en: Search results for &#39;%1$s&#39;
ja_JP: 「%1$s」の検索結果

en: Select a JSON or XML settings file to upload and import settings from.
ja_JP: アップロードし、設定をインポートする JSON または XML ファイルを選択してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings File
ja_JP: 設定ファイル

en: Settings did not change, nothing to save.
ja_JP: 設定は変更されていません。保存の対象となる差分はありません。

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
ja_JP: アップロードしたファイルから設定をインポートしました。

en: Settings successfully migrated.
ja_JP: 設定を移行しました。

en: Settings successfully reset to the default values.
ja_JP: 設定をデフォルトに戻しました。

en: Settings successfully saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Settings successfully undid the last operation.
ja_JP: 直前の操作を取り消しました。

en: Settings were not saved.
ja_JP: 設定は保存されていません。

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
ja_JP: パンくずリストに、%sアーカイブのパンくずを表示します。

en: Show the hierarchy (specified below) leading to a %s in the breadcrumb trail.
ja_JP: パンくずリストで、%sを、下記の設定に基づいて階層化して表示します。

en: Some settings were not saved.
ja_JP: 保存されていない設定があります。

en: Styling
ja_JP: スタイル

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Text to show before the trail:
ja_JP: パンくずの前に表示するテキスト:

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
ja_JP: 検索パンくずのアンカー用テンプレートです。検索結果が複数ページに渡り、リンクになっていないときだけ使われます。

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
ja_JP: 検索パンくずのアンカー用テンプレートです。検索結果が複数ページに渡るときにだけ使われます。

en: The following settings were not saved:
ja_JP: 次の設定は保存されませんでした。

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
ja_JP: パンくずリストが表示する階層です。

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
ja_JP: パンくずリストを階層表示するとき階層化の基準として使われるものを上記から選択します。"親投稿"オプションを使用するには追加のプラグインが必要です。追加のプラグインをインストールしていない通常の状態では、"投稿"は階層性を持たないからです。

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
ja_JP: 各投稿タイプ (投稿、固定ページ、カスタム投稿タイプ) の設定を行うタブです。

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
ja_JP: 各タクソノミー (カテゴリー、タグ、カスタムタクソノミー) の設定を行うタブです。

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
ja_JP: 投稿者アーカイブ、日付アーカイブ、検索結果ページ、404ページ、その他もろもろの設定を行うタブです。

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: %sパンくず用テンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合だけ使われます。

en: The template for %s breadcrumbs.
ja_JP: %sパンくず用のテンプレートです。

en: The template for 404 breadcrumbs.
ja_JP: 404 パンくずのテンプレートです。

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: 投稿者パンくずのテンプレートです。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: The template for author breadcrumbs.
ja_JP: 投稿者パンくずのテンプレートです。

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: カテゴリーパンくず用のテンプレートです。パンくずがリンクになっていないときにだけ使われます。

en: The template for category breadcrumbs.
ja_JP: カテゴリーパンくず用のテンプレートです。

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: 日付パンくずのテンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合にのみ使われます。

en: The template for date breadcrumbs.
ja_JP: 日付パンくず用のテンプレート。

en: The template for paged breadcrumbs.
ja_JP: 分割ページパンくず用のテンプレート。

en: The template for post format breadcrumbs.
ja_JP: 投稿フォーマットのパンくず用テンプレート。

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: 投稿フォーマットのパンくず用テンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合にのみ使われます。

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: タグのパンくず用テンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合にのみ使われます。

en: The template for tag breadcrumbs.
ja_JP: タグのパンくず用テンプレート。

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: ホームを示すパンくず用テンプレートです。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: The template for the home breadcrumb.
ja_JP: ホームを示すパンくず用テンプレート。

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
ja_JP: メインサイトのホームページパンくず用のテンプレートです。マルチサイトの環境でパンくずがリンクになっていない場合にのみ使われます。

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
ja_JP: メインサイトのホームページパンくず用のテンプレートです。マルチサイトの環境でのみ使われます。

en: Tips for the settings are located below select options.
ja_JP: 設定のヒントは選択オプションの下にあります。

en: Title Length
ja_JP: タイトルの長さ

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Undo
ja_JP: 取り消し

en: Undo the last undo operation.
ja_JP: 直前の取り消しをキャンセルします。

en: Undo the options import.
ja_JP: 設定のインポートを中止します。

en: Undo the options reset.
ja_JP: 設定のリセットを取り消します。

en: Undo the options save.
ja_JP: 設定の保存を取り消します。

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
ja_JP: 上記のクイックスタートのセクションを使ったら、以下のCSSをパンくずリストのスタイル付けの基礎として利用できます。

en: Warning: Individual site settings may override any settings set in this page.
ja_JP: 警告: 各サイト別の設定は、このページの設定より優先されることがあります。

en: Warning: Individual site settings will override any settings set in this page.
ja_JP: 警告: 各サイト別の設定は、このページの設定より常に優先されます。

en: Warning: No BCN_SETTINGS_* define statement found, defaulting to BCN_SETTINGS_USE_LOCAL.
ja_JP: 警告: BCN_SETTINGS_* の定義が見つかりません。BCN_SETTINGS_USE_LOCAL を使用します。

en: Warning: Your network settings may override any settings set in this page.
ja_JP: 警告: お使いのネットワーク設定が、このページで行われた設定をすべて上書きする可能性があります。

en: Warning: Your network settings will override any settings set in this page.
ja_JP: 警告: お使いのネットワーク設定は、このページで行われた設定をすべて上書きします。

en: Yes
ja_JP: はい

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
ja_JP: お使いの PHP バージョンが古すぎますので、新しいバージョンにアップグレードしてください。現在のバージョンは %1$s ですが、Breadcrumb NavXT には %2$s が必要です。

en: Your plugin install is incomplete.
ja_JP: プラグインのインストールが不完全です。

en: Your settings are for a newer version of this plugin.
ja_JP: 設定がこのプラグインの新しいバージョン向けになっています。

en: Your settings are for an older version of this plugin and need to be migrated.
ja_JP: 設定がこのプラグインの古いバージョン向けになっており、移行が必要です。

[ctx: day archive breadcrumb date format]
en: d
ja_JP: j日

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
ja_JP: display_nameを選ぶと、投稿者を示す文字列として、プロフィール設定で「ブログ上の表示名」に指定されている内容を使います。nick_nameを選ぶと、「ニックネーム」で指定されている内容を使います。first_nameを選ぶと、「名」で指定されている内容を使います。「last_name」を選ぶと、「姓」に指定されている内容を使います。

[ctx: month archive breadcrumb date format]
en: F
ja_JP: n月

[ctx: year archive breadcrumb date format]
en: Y
ja_JP: Y年
