Plugins - Max Mega Menu - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (504 entries)

[ctx: block keyword]
en: navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Go to Mega Menu > Menu Locations to enable Max Mega Menu for this location.
ja_JP: Mega Menu > メニューの位置に移動して、この位置の Max Mega Menu を有効化。

en: Select a location
ja_JP: 位置を選択

en: Add the 'Max Mega Menu' block to any block enabled area.
ja_JP: 「Max Mega Menu」ブロックをブロックが有効な領域に追加。

en: Display this menu location in a widget area.
ja_JP: このメニューの位置をウィジェット領域に表示。

en: Display this menu location in a post or page.
ja_JP: このメニューの位置を投稿またはページに表示。

en: Display this menu location in a theme template (usually header.php).
ja_JP: このメニューの位置をテーマテンプレート (通常は header.php) に表示。

en: Display this menu location in any block supported area.
ja_JP: このメニューの位置をブロックがサポートされている領域に表示。

en: Block (Gutenberg)
ja_JP: ブロック (Gutenberg)

en: Add a new menu location below, then display the menu using the Max Mega Menu block, widget or shortcode.
ja_JP: 以下に新しいメニューの位置を追加し、Max Mega Menu ブロック、ウィジェット、またはショートコードを使用してメニューを表示。

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Max Mega Menu for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
ja_JP: もうしばらく、Max Mega Menu をご利用いただいているかと思います。気に入っていただければ幸いです。%1$s5 つ星の評価をしていただければ嬉しいです%2$s.。

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示。

en: Add text shadow to top level menu items on desktop only
ja_JP: デスクトップのトップレベルメニュー項目のみテキストシャドウを追加

en: Add text shadow to top level menu items on desktop AND mobile
ja_JP: デスクトップとモバイルのトップレベルのメニュー項目にテキストシャドウを追加

en: Example CSS
ja_JP: CSS の例

en: Menu Location Settings
ja_JP: メニューの位置設定

en: Expand active parents
ja_JP: アクティブな親を展開する

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: Collapse all
ja_JP: すべて折りたたむ

en: First click will follow the link (the arrow must be used to toggle sub menu visiblity).
ja_JP: 最初のクリックでリンクが表示される (サブメニューの表示を切り替えるには矢印を使用する必要があります)。

en: Define the default state of the sub menus when the mobile menu is visible.
ja_JP: モバイル メニューが表示されているときのサブメニューのデフォルト状態を定義。

en: Mobile Sub Menu Default State
ja_JP: モバイルサブメニューのデフォルト状態

en: Icon position
ja_JP: アイコンの位置

en: Intended for use on anchor links (e.g. #about)
ja_JP: アンカーリンクでの使用を目的とします (例 #about)

en: Close sub menu when clicked
ja_JP: クリックされたときサブメニューを閉じる

en: Import a theme
ja_JP: テーマをインポート

en: Export theme
ja_JP: テーマをエクスポート

en: Duplicate theme
ja_JP: テーマを複製

en: Add new theme
ja_JP: 新しいテーマを追加

en: PHP Format
ja_JP: PHP 形式

en: JSON Format
ja_JP: JSON 形式

en: New Theme Created. To apply this theme to a menu location, go to <i>Mega Menu > Menu Locations</i> and select this theme from the 'Theme' dropdown.
ja_JP: 新しいテーマが作成されました。このテーマをメニューの位置に適用するには、<i>Mega Menu > メニューの位置</i> に移動し、「テーマ」のドロップダウンからこのテーマを選択します。

en: Footer (default)
ja_JP: フッター (デフォルト)

en: JavaScript Output
ja_JP: JavaScript の出力

en: Menu Location Saved
ja_JP: メニューの位置が保存されました

en: This menu location is registered by your theme. Your theme should already include the code required to display this menu location on your site.
ja_JP: このメニューの位置はテーマによって登録されています。テーマには、サイト上のこのメニューの位置を表示するために必要なコードがすでに含まれている必要があります。

en: Update the custom location description
ja_JP: カスタム位置の説明を更新

en: Display Options
ja_JP: オプションを表示

en: Use nav or div element for menu wrapper?
ja_JP: メニューラッパーの要素として nav または div 使用しますか ?

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Advanced
ja_JP: 高度

en: Select a theme to be applied to the menu
ja_JP: メニューに適用するテーマを選択

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Choose a style for your mobile menu
ja_JP: モバイルメニューのスタイルを選択してください

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Select the sub menu animation type
ja_JP: サブメニューのアニメーションタイプを選択

en: Select the event to trigger sub menus
ja_JP: サブメニューをトリガーするイベントを選択

en: Enable Max Mega Menu for this menu location?
ja_JP: このメニューの位置で Max Mega Menu を有効化しますか ?

en: View in Sandbox
ja_JP: サンドボックスで表示

en: Add menu location
ja_JP: メニューの位置を追加

en: Skip - I'll assign a menu later
ja_JP: スキップ - 後でメニューを割り当てる

en: Select a menu to be assigned to this location. This can be changed later using the Appearance > Menus > Manage Location page.
ja_JP: この位置に割り当てるメニューを選択。外観 > メニュー > 位置の管理ページで後から変更することもできます。

en: E.g. Footer, Blog Sidebar, Header
ja_JP: 例 フッター、ブログサイドバー、ヘッダー

en: Give the location a name that describes where the menu will be displayed on your site.
ja_JP: サイト上でメニューが表示される位置を説明する名前を付ける。

en: Location Name
ja_JP: 位置の名前

en: Add Menu Location
ja_JP: メニューの位置を追加

en: to this location to enable these options.
ja_JP: これらのオプションを有効化するには、この位置に移動します。

en: Active for Instance
ja_JP: このインスタンスに対してアクティブ

en: Use these options to enable Max Mega Menu and define the behaviour of each menu location.
ja_JP: これらのオプションを使用して、Max Mega Menu を有効化し、各メニューの位置での動作を定義します。

en: This is an overview of the menu locations supported by your theme.
ja_JP: 提供されているテーマにサポートされているメニューの位置の概要です。

en: More options
ja_JP: 追加設定

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja_JP: このページから移動すると、変更は失われます。

en: Menu Toggle (Standard)
ja_JP: メニュートグル (標準)

en: Block
ja_JP: ブロック

en: No reusable blocks available.
ja_JP: 利用できる同期パターンはありません。

en: Outputs a reusable block.
ja_JP: 同期パターンを表示。

en: - Select -
ja_JP: - 選択 -

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: No Elementor Templates found.
ja_JP: Elementor のテンプレートが見つかりません。

en: Outputs a saved Elementor template.
ja_JP: 保存された Elementor テンプレートを出力。

en: Sub menu columns
ja_JP: サブメニューの列

en: Only applies to menu items displayed within mega sub menus.
ja_JP: メガサブ メニュー内に表示されるメニュー項目にのみ適用。

en: Collapse sub menu
ja_JP: サブメニューを折りたたむ

en: Your menu CSS needs to be updated before you can use the following setting. Please go to %s and Clear the CSS Cache (you will only need to do this once).
ja_JP: 次の設定を使用するには、メニュー CSS を更新する必要があります。%s に移動して CSS キャッシュをクリアしてください (これを行う必要があるのは1回だけです)。

en: Padding for the mobile sub menu.
ja_JP: モバイルサブメニューの余白。

en: The width of the sub menu if the Mobile Effect is set to 'Slide Left' or 'Slide Right'. Must be specified in px.
ja_JP: モバイルエフェクトが「左にスライド」または「右にスライド」に設定されている場合のサブメニューの幅。px単位で指定する必要があります。

en: Off Canvas Width
ja_JP: サブメニューの幅

en: Force Full Width
ja_JP: 全幅を強制

en: Overlay Content
ja_JP: オーバーレイコンテンツ

en: Set a border radius on the mobile toggle bar.
ja_JP: モバイルトグルバーに枠線の角丸を設定します。

en: Toggle Bar Border Radius
ja_JP: トグルバーの枠線の角丸

en: Set the border for the third level menu items.
ja_JP: 第3レベルのメニュー項目に枠線を設定します。

en: Set the margin for the third level menu items.
ja_JP: 第3レベルのメニュー項目にマージンを設定します。

en: Item Margin
ja_JP: 項目マージン

en: Title Border
ja_JP: タイトル枠線

en: Title Margin
ja_JP: タイトルマージン

en: Title Padding
ja_JP: タイトル余白

en: Title Font
ja_JP: タイトルフォント

en: Column Padding
ja_JP: カラム余白

en: Documentation: Highlighting Menu Items
ja_JP: ドキュメント: メニュー項目のハイライト表示

en: Apply the 'hover' styling to current menu items. Applies to top level menu items only.
ja_JP: 「hover」スタイルをメニュー項目に適用してください。トップレベルのメニュー項目のみに適用されます。

en: Item Border Radius
ja_JP: 項目の枠線の角丸

en: Color (Hover)
ja_JP: 色 (マウスオーバー)

en: Item Border
ja_JP: 項目の枠線

en: Item Spacing
ja_JP: 項目の間隔

en: Caution: Reset the styling of widgets within the mega menu? This may break the styling of widgets that you have added to your sub menus. Default: Disabled.
ja_JP: 注意: メガメニュー内のウィジェットのスタイルをリセットしますか ? これにより、サブメニューに追加したウィジェットのスタイルが崩れる可能性があります。デフォルト: 無効。

en: Slide Right (Off Canvas)
ja_JP: 右にスライド (モバイルサブメニュー)

en: Slide Left (Off Canvas)
ja_JP: 左にスライド (モバイルサブメニュー)

en: Slide Down
ja_JP: スライドダウン

en: More information
ja_JP: 詳細情報

en: If you are trying to display Max Mega Menu here, use the 'Max Mega Menu' widget instead.
ja_JP: ここで Max Mega Menu を表示したい場合は、代わりに「Max Mega Menu」ウィジェットを使用してください。

en: Inactive locations
ja_JP: 無効な位置

en: Active locations
ja_JP: 有効な場所

en: Select location
ja_JP: 位置を位置

en: (no label)
ja_JP: (ラベルなし)

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Didn't save
ja_JP: 保存しませんでした

en: Saved (%s)
ja_JP: 保存 (%s)

en: Didn't move items
ja_JP: 項目を移動しませんでした

en: Moved (%s)
ja_JP: 移動しました (%s)

en: This is where Max Mega Menu stores widgets that you have added to sub menus using the mega menu builder. You can edit existing widgets here, but new widgets must be added through the Mega Menu interface (under Appearance > Menus).
ja_JP: こちらは、Mega Menu ビルダーでサブメニューに追加したウィジェットが Max Mega Menu に保存される場所です。既存のウィジェットを編集できますが、新しいウィジェットは Mega Menu の管理画面 (外観 > メニュー) より追加する必要があります。

en: Max Mega Menu Widgets
ja_JP: Max Mega Menu ウィジェット

en: Effect (Mobile)
ja_JP: エフェクト (モバイル)

en: Fast
ja_JP: 速い

en: Med
ja_JP: 標準

en: Slow
ja_JP: 遅い

en: Slide Up
ja_JP: スライドアップ

en: Fade Up
ja_JP: フェードアップ

en: Hover Intent
ja_JP: ホバー制御

en: To assign this menu to a theme location, scroll to the bottom of this page and tag the menu to a 'Display location'.
ja_JP: このメニューをテーマの位置に割り当てるには、このページの一番下までスクロールし、メニューに「表示位置」のタグを付けます。

en: There is not enough space in this row to add a new column. Make space by reducing the width of the columns within the row or create a new row.
ja_JP: この行に新しい列を追加するのに十分なスペースがありません。列の幅を狭くするか、新しい行を作成してスペースを確保してください。

en: Custom CSS Classes will be prefixed with 'mega-'
ja_JP: カスタム CSS クラスには接頭辞「mega-」が付きます

en: Please save the menu structure to enable this option.
ja_JP: このオプションを有効化するには、メニュー構造を保存してください。

en: Label
ja_JP: ラベル

en: X Large
ja_JP: 特大

en: Large
ja_JP: 大

en: Medium
ja_JP: 中

en: Small
ja_JP: 小

en: Animated Menu Toggle Settings
ja_JP: アニメーションメニューの切り替えを設定

en: After
ja_JP: 後

en: Before
ja_JP: 前

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Icon Color
ja_JP: アイコンの色

en: Text Size
ja_JP: テキストサイズ

en: Text Color
ja_JP: テキストの色

en: Open Icon
ja_JP: 開くアイコン

en: Closed Icon
ja_JP: 閉じるアイコン

en: Open Text
ja_JP: 開くテキスト

en: Closed Text
ja_JP: 閉じるテキスト

en: Menu Toggle Settings
ja_JP: メニュートグルの設定

en: TOGGLE
ja_JP: トグル

en: Width
ja_JP: 幅

en: Spacer Settings
ja_JP: 余白の設定

en: Click on a block to edit it, or drag and drop it to resposition the block within the toggle bar
ja_JP: ブロックを編集するにはクリック。または、ブロックをドラッグアンドドロップして、トグルバー内でブロックの位置を変更

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Menu Toggle (Animated)
ja_JP: メニュートグル (アニメーション付き)

en: Menu Toggle
ja_JP: メニュートグル

en: Add block to toggle bar
ja_JP: トグルバーにブロックを追加

en: Configure the contents of the mobile toggle bar
ja_JP: トグルバーのコンテンツを設定

en: Toggle Bar Designer
ja_JP: トグルバーのデザイナー

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Search
ja_JP: 検索

en: Menu Item Icon
ja_JP: メニュー項目のアイコン

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Hide sub menu on mobile
ja_JP: モバイルではサブメニューを非表示

en: Right aligned flyout menus will expand to the left
ja_JP: 右寄せのフライアウトメニューは左側に展開します

en: Right edge of Parent
ja_JP: 親要素の右端

en: Left edge of Parent
ja_JP: 親要素の左端

en: Icon Position
ja_JP: アイコンの位置

en: Item will be aligned based on the 'Menu Items Align' option set in the Theme Editor
ja_JP: 項目は、テーマエディターで設定された「メニュー項目の位置」のオプションに基づいて配置されます

en: Hide item on desktop
ja_JP: デスクトップでは項目を非表示

en: Hide item on mobile
ja_JP: モバイルでは項目を非表示

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Column class
ja_JP: カラムのクラス

en: Expand
ja_JP: 展開

en: Contract
ja_JP: 縮小

en: There is not enough space on this row to add a new column.
ja_JP: この行には新しい列を追加するのに十分なスペースがありません。

en: You should rearrange the content of this row so that all columns fit onto a single line.
ja_JP: すべての列が1行に収まるように、この行の内容を再配置する必要があります。

en: Column
ja_JP: カラム

en: Row columns
ja_JP: 行列

en: Row class
ja_JP: 行のクラス

en: Hidden on mobile
ja_JP: モバイルで非表示

en: Visible on mobile
ja_JP: モバイルで表示

en: Hidden on desktop
ja_JP: デスクトップで非表示

en: Visible on desktop
ja_JP: デスクトップで表示

en: Row
ja_JP: 横並び

en: Your menu CSS needs to be updated first. Please go to %s and Clear the CSS Cache (you will only need to do this once).
ja_JP: まずメニューの CSS を更新する必要があります。%s に移動して CSS キャッシュをクリアしてください (1 回だけ行う必要があります)。

en: Mega Menu - Standard Layout
ja_JP: Mega Menu - 標準のレイアウト

en: Mega Menu - Grid Layout
ja_JP: Mega Menu - グリッドレイアウト

en: Sub Menu
ja_JP: サブメニュー

en: The server returned a 500 error. The server did not provide an error message (you should find details of the error in your server error log), but this is usually due to your server memory limit being reached.
ja_JP: サーバーが500エラーを返しました。サーバーはエラー メッセージを提供しませんでしたが (エラーの詳細はサーバーエラーログで確認できます) 、通常、サーバーのメモリ制限に達したことが原因です。

en: Try disabling unusued plugins to increase the available memory. Alternatively, for details on how to increase your server memory limit see:
ja_JP: 使用してないプラグインを無効にし、使用可能なメモリを増やしてみてください。あるいは、サーバーのメモリ制限を増やす方法の詳細について次を参照:

en: The server ran out of memory whilst trying to regenerate the menu CSS.
ja_JP: メニュー CSS を再生成しようとしているときに、サーバーがメモリを使い果たしました。

en: Please try refreshing the page.
ja_JP: ページを再読込みしてみてください。

en: Error saving theme.
ja_JP: テーマの保存でエラー。

en: Using the %wrap% and %menu% variables makes your theme portable (allowing you to apply the same theme to multiple menu locations)
ja_JP: %wrap% 変数と %menu% 変数を使用すると、テーマを移植性のあるものにすることができます。(同じテーマを複数のメニューに適用)

en: wraps the CSS within a media query based on the configured Responsive Breakpoint (see example CSS)
ja_JP: 設定されたレスポンシブブレークポイントに基づいてメディアクエリ内に CSS をラップ (CSS の例を参照)

en: You can enter standard CSS or <a href='https://sass-lang.com/guide' target='_blank'>SCSS</a> into the custom styling area. If using SCSS there are some variables and mixins you can use:
ja_JP: カスタム スタイル領域には、標準の CSS または <a href='https://sass-lang.com/guide' target='_blank'>SCSS</a> を入力できます。SCSS で使用できる変数と mixin:

en: UPPERCASE
ja_JP: 大文字

en: 2 Columns
ja_JP: 2カラム

en: 1 Column
ja_JP: 1カラム

en: Try clearing the cache of the above plugin if your changes are not being applied to the menu. | Try clearing the caches of the above plugins if your changes are not being applied to the menu.
ja_JP[0]: 変更がメニューに適用されない場合は、上記プラグインのキャッシュをクリアしてみてください。

en: We have detected the following plugin that may prevent changes made within the theme editor from being applied to the menu. | We have detected the following plugins that may prevent changes made within the theme editor from being applied to the menu.
ja_JP[0]: 次のプラグインが検出されました。これにより、テーマエディタで行った変更がメニューに適用されない可能性があります。

en: Changes not showing up?
ja_JP: 変更が表示されないですか ?

en: Enter a valid number (e.g. 0.1, 1, 10, 999)
ja_JP: 有効な数値を入力してください (例 0.1、1、10、999)

en: Enter a value including a unit (e.g. 10px, 10rem, 10%)
ja_JP: 単位を含む値を入力 (例 10px、10rem、10%)

en: Enter a whole number (e.g. 1, 5, 100, 999)
ja_JP: 整数を入力 (例 1、5、100、999)

en: Collapse mega menu content into this many columns on mobile.
ja_JP: モバイルでは、メガ メニュー コンテンツをこの多数の列に折りたたむことができます。

en: Mega Menu Columns
ja_JP: メガメニューの列

en: The font color for each top level menu item in the mobile menu when the sub menu is open.
ja_JP: モバイルメニューでサブメニューが開いている場合の各トップレベルメニュー項目の文字色。

en: Font (Active)
ja_JP: フォント (アクティブ)

en: The font to use for each top level menu item in the mobile menu.
ja_JP: モバイルメニューの各トップレベルメニュー項目に使用するフォント。

en: The background color for each top level menu item in the mobile menu when the sub menu is open.
ja_JP: サブメニューが開いているときのモバイルメニューの各トップレベルメニュー項目の背景色。

en: Menu Item Background (Active)
ja_JP: メニュー項目の背景 (アクティブ)

en: The background color for the mobile menu.
ja_JP: モバイルメニューの背景色。

en: Height of each top level item in the mobile menu.
ja_JP: モバイルメニューの各トップレベル項目の高さ。

en: Selector
ja_JP: セレクター

en: If enabled, the mobile sub menu will match the width and position on the given page element (rather than being limited to the width of the toggle bar). For a full width sub menu, leave the 'Selector' value set to 'body'.
ja_JP: 有効化すると、モバイルサブメニューは指定されたページ要素の幅と位置に合わせられます (トグルバーの幅に制限されるのではなく) 。全幅のサブメニューを表示する場合は、「Selector」の値を「body」に設定のままにしてください。

en: If enabled, the mobile sub menu will overlay the page content (instead of pushing the page content down)
ja_JP: 有効にした場合、モバイルのサブメニューはページコンテンツの上にオーバーレイ表示されます (ページコンテンツを下に押し下げるのではなく)

en: Mobile Sub Menu
ja_JP: モバイルサブメニュー

en: The 'Disable Mobile Toggle Bar' option has been enabled. The following options are disabled as the mobile toggle bar will not be displayed.
ja_JP: 「モバイルトグルバーの無効化」オプションが有効になっています。モバイルトグルバーは表示されないため、以下のオプションは無効です。

en: The 'Responsive Breakpoint' option has been set to 0px. The desktop version of the menu will be displayed for all browsers (regardless of the browser width), so the following options are disabled.
ja_JP: 「レスポンシブデザインのブレークポイント」オプションが 0px に設定されています。デスクトップでのメニューが常に表示されます (ブラウザの幅に関係なく)、したがって以下のオプションは無効になります。

en: The menu will be converted to a mobile menu when the browser width is below this value.
ja_JP: ブラウザの幅がこの値以下になると、メニューはモバイルメニューに切り替わります。

en: Hide the toggle bar and display the menu in it's open state by default.
ja_JP: トグルバーを非表示にし、メニューをデフォルトで展開された状態で表示

en: Disable Mobile Toggle Bar
ja_JP: モバイルトグルバーを無効化

en: Set the height of the mobile menu toggle bar.
ja_JP: モバイルメニュートグルバーの高さを設定します。

en: Toggle Bar Height
ja_JP: トグルバーの高さ

en: Don't forget to update the Menu toggle block text and icon color in the Toggle Bar Designer above!
ja_JP: 上記のトグルバーデザイナーでメニュートグルブロックのテキストとアイコンの色を更新するのを忘れないで !

en: Set the background color for the mobile menu toggle bar.
ja_JP: モバイルメニュートグルバーの背景色を設定します。

en: Toggle Bar Background
ja_JP: トグルバーの背景

en: Mobile Toggle Bar
ja_JP: メニュートグルバー

en: Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Menu Item Font (Hover)
ja_JP: メニュー項目のフォント (マウスオーバー)

en: Menu Item Font
ja_JP: メニュー項目のフォント

en: Sub Menu Border Radius
ja_JP: サブメニューの枠線の角丸

en: Sub Menu Border
ja_JP: サブメニューの枠線

en: Sub Menu Padding
ja_JP: サブメニューの余白

en: Experimental: Set this value to 'auto' to use a flexible width.
ja_JP: 実験的:「auto」という値でフレキシブルな幅を設定します。

en: Sub Menu Width
ja_JP: サブメニューの幅

en: Sub Menu Background
ja_JP: サブメニューの背景

en: Content Font
ja_JP: コンテンツのフォント

en: Use this to define the amount of space around each widget / set of menu items within the sub menu.
ja_JP: こちらを使用して、サブメニュー内の各ウィジェット / メニュー項目セットの周囲のスペースを定義します。

en: Inner Width
ja_JP: 内側の幅

en: Outer Width
ja_JP: 外側の幅

en: Documentation: Configuring the sub menu width
ja_JP: ドキュメント: サブメニューの幅の設定

en: Mega Menus
ja_JP: メガメニュー

en: Generally we advise against using the Top and Bottom options here. Use the 'Menu Height' setting to determine the height of your top level menu items.
ja_JP: 通常、ここで「上部」および「下部」のオプションを使用することはおすすめしません。トップレベルのメニュー項目の高さを決めるために「メニューの高さ」設定を使用してください。

en: Align
ja_JP: 配置

en: Menu Height
ja_JP: メニューの高さ

en: This menu theme is not currently active as it has not been applied to any menu locations. You may wish to check you are editing the correct menu theme - you can choose a different theme to edit using the 'Select theme to edit' selector above. Alternatively, to apply this theme to a menu go to <i>Appearance > Menus > Max Mega Menu Settings</i> and select this theme from the 'Theme' dropdown.
ja_JP: こちらメニューテーマは、現在どのメニュー位置にも適用されていないため、アクティブではありません。正しいメニューテーマを編集しているかどうかを確認するか、上記の「テーマを選択して編集」より別のテーマを選択することができます。また、こちらテーマをメニューに適用するには、<i>外観 > メニュー > Max Mega Menu 設定</i>に移動し、ドロップダウンメニューからこのテーマを選択します。

en: CSS Output (under Mega Menu > General Settings) has been disabled. Therefore, changes made within the theme editor will not be applied to your menu.
ja_JP: CSS出力 (Mega Menu > 一般設定の下) が無効になっています。したがって、テーマエディタで行った変更はメニューに適用されません。

en: Please enable Dashicons in the Clearfy plugin options. Max Mega Menu requires Dashicons.
ja_JP: Clearfy プラグインのオプションで Dashicons を有効にしてください。Max Mega Menu は Dashicons が必要です。

en: The cache has been cleared and the menu CSS has been regenerated.
ja_JP: キャッシュがクリアされ、メニューの CSS が再生成されました。

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Import a menu theme in JSON format
ja_JP: メニューテーマを JSON 形式でインポート

en: Paste this code into your themes functions.php file:
ja_JP: このコードをテーマの function.php ファイルに貼り付けます:

en: Log into the site you wish to import the theme to. Go to Mega Menu > Tools and paste this into the 'Import Theme' text area:
ja_JP: テーマをインポートしたいサイトにログインしてください。Mega Menu > ツールに移動し、この内容を「テーマのインポート」テキストエリアに貼り付けます:

en: The menu CSS was last updated on %s
ja_JP: メニューのCSSが最後に更新されたのは %s

en: The CSS for your menu is updated each time a menu or a menu theme is changed. You can force the menu CSS to be updated using this tool.
ja_JP: メニューの CSS は、メニューまたはメニューのテーマが変更されるたびに更新されます。このツールを使用すると、メニュー CSS を強制的に更新できます。

en: 0: Apply to all instances. 1: Apply to first instance. 2: Apply to second instance
ja_JP: 0: すべてのインスタンスに適用、1: 最初のインスタンスに適用、2: 2番目のインスタンスに適用

en: Some themes will output this menu location multiple times on the same page. For example, it may be output once for the main menu, then again for the mobile menu. This setting can be used to make sure Max Mega Menu is only applied to one of those instances.
ja_JP: 一部のテーマでは、同じページに複数回メニュー位置が出力されることがあります。たとえば、メインメニューで1回出力され、モバイルメニューでもう1回出力されることがあります。こちらの設定は、Max Mega Menu がそれらのインスタンスのうちの1つにのみ適用されるようにするために使えます。

en: Active Menu Instance
ja_JP: アクティブなメニューのインスタンス

en: Prefix custom menu item classes with 'mega-'?
ja_JP: カスタムメニュー項目のクラスに接頭辞として「mega-」を付けますか ?

en: Prefix Menu Item Classes
ja_JP: メニュー項目のクラス接頭辞

en: To avoid conflicts with theme menu systems, JavaScript events which have been added to menu items will be removed by default.
ja_JP: テーマのメニューシステムとの競合を避けるため、メニュー項目に追加された JavaScript イベントはデフォルトで削除されます。

en: Unbind JavaScript Events
ja_JP: JavaScript のイベントを解除

en: Enable output of menu item descriptions.
ja_JP: メニュー項目の説明の表示を有効化します。

en: Menu Item Descriptions
ja_JP: メニュー項目の説明

en: Selecting this option will effectively disable the theme editor and many of the features available in Max Mega Menu and Max Mega Menu Pro. Only enable this option if you fully understand the consequences.
ja_JP: こちらオプションを選択すると、テーマエディタが無効化され、Max Mega Menu および Max Mega Menu Pro で利用可能な多くの機能も無効になります。このオプションを有効化する際には、その影響を完全に理解した上で行ってください。

en:  - Imported
ja_JP:  - インポートされました

note: Description of the plugin
en: An easy to use mega menu plugin. Written the WordPress way.
ja_JP: 使いやすいメガメニュープラグイン。WordPress の標準的な手法に従って書かれています。

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://www.megamenu.com
ja_JP: http://www.maxmegamenu.com

note: translators: %s is the link to clear the menu CSS cache
en: Max Mega Menu has been updated. Please %s to ensure maximum compatibility with the latest version.
ja_JP: Max Mega Menu が更新されました。最新バージョンとの最大の互換性を確保するため、%s してください。

en: clear the CSS cache
ja_JP: CSSのキャッシュをクリア

en: Max Mega Menu is not compatible with your version of WordPress. Please upgrade WordPress to the latest version or disable Max Mega Menu.
ja_JP: Max Mega Menu はお使いの WordPress のバージョンと互換性がありません。WordPress を最新バージョンにアップグレードするか、Max Mega Menu を無効化してください。

en: No menu locations found
ja_JP: メニュー位置が見つかりませんでした

en: Menu Location:
ja_JP: メニューの位置:

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Outputs a menu for a selected theme location.
ja_JP: テーマの選択した位置にメニューを出力します。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Failed to delete %s
ja_JP: %s を削除できませんでした

en: Deleted %s
ja_JP: %s を削除しました

en: Failed to add %1$s to %2$d
ja_JP: %1$s を %2$d に追加できませんでした

en: Failed to update %s
ja_JP: %s の更新に失敗しました

en: Updated %1$s (new columns: %2$d)
ja_JP: %1$s を更新しました (新しい列: %2$d)

en: Failed to save %s
ja_JP: %s の保存に失敗しました

en: Saved %s
ja_JP: %sを保存しました

en: Warning: CSS compilation failed. Please check your changes or revert the theme.
ja_JP: 警告: CSS のコンパイルに失敗しました。変更をチェックするか、テーマを元に戻してください。

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: lowercase
ja_JP: 小文字

en: Capitalize
ja_JP: 大文字

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Bold (700)
ja_JP: 太字 (700)

en: Normal (400)
ja_JP: 通常 (400)

en: Light (300)
ja_JP: 細字 (300)

en: Theme Default
ja_JP: デフォルトテーマ

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Center
ja_JP: 中央

en: Revert theme
ja_JP: テーマを元に戻す

en: Delete theme
ja_JP: テーマを削除

en: converts to the ID selector of the menu, e.g. ul#mega-menu-primary
ja_JP: メニューの ID セレクタに変換されます、例 ul#mega-menu-primary

en: converts to the ID selector of the menu wrapper, e.g. div#mega-menu-wrap-primary
ja_JP: こちらはメニューラッパーの ID セレクタに変換されます、例 div#mega-menu-wrap-primary

en: Custom Styling Tips
ja_JP: カスタムスタイルのヒント

en: Define any custom CSS you wish to add to menus using this theme. You can use standard CSS or SCSS.
ja_JP: このテーマでメニューに追加するカスタム CSS を定義してください。標準の CSS または SCSS が使えます。

en: CSS Editor
ja_JP: CSS エディター

en: Custom Styling
ja_JP: カスタムスタイル

en: Show a line divider below each menu item.
ja_JP: 各メニュー項目の下に線の区切り線を表示。

en: Item Divider
ja_JP: 項目区切り

en: Item Font (Hover)
ja_JP: 項目のフォント (ホバー)

en: Set the font for the flyout menu items.
ja_JP: フライアウトメニューの項目のフォントを設定します。

en: Item Font
ja_JP: 項目のフォント

en: Set the padding for each flyout menu item.
ja_JP: 各フライアウトメニュー項目の余白を設定します。

en: Item Padding
ja_JP: 項目の余白

en: The height of each flyout menu item.
ja_JP: 各フライアウトメニュー項目の高さ。

en: Set the background color for a flyout menu item (on hover).
ja_JP: フライアウトメニュー項目の背景色を設定します (ホバー時)。

en: Item Background (Hover)
ja_JP: 項目の背景 (マウスオーバー)

en: Set the background color for a flyout menu item.
ja_JP: フライアウトメニュー項目の背景色を設定します。

en: Item Background
ja_JP: アイテムの背景

en: Set rounded corners for flyout menus. Rounded corners will be applied to all flyout menu levels.
ja_JP: フライアウトメニューの角丸を設定します。角丸はすべてのフライアウトメニューレベルに適用されます。

en: Set the border for the flyout menu.
ja_JP: フライアウトメニューの枠線を設定します。

en: Only suitable for single level flyout menus. If you're using multi level flyout menus set these values to 0px.
ja_JP: 単一レベルのフライアウトメニューにのみ適しています。複数レベルのフライアウトメニューを使用している場合は、これらの値を 0px に設定してください。

en: Set the padding for the whole flyout menu.
ja_JP: フライアウトメニュー全体の余白を設定します。

en: Set this value to the width of your longest menu item title to stop menu items wrapping onto 2 lines.
ja_JP: メニュー項目が2行に折り返されないように、最も長いメニュー項目のタイトルの幅にこの値を設定してください。

en: The width of each flyout menu. This must be a fixed pixel value.
ja_JP: 各フライアウトメニューの幅。固定のピクセル値である必要があります。

en: Set the background color for the flyout menu.
ja_JP: フライアウトメニュー背景色を設定します。

en: Flyout Menus
ja_JP: フライアウトメニュー

en: Set the padding for the third level menu items.
ja_JP: 第3レベルのメニュー項目の余白を設定します。

en: Set the background hover color for third level menu items.
ja_JP: 第3レベルのメニュー項目の背景のホバー色を設定します。

en: Set the font for third level menu items when they're displayed in a Mega Menu.
ja_JP: Mega Menu に表示される第3レベルのメニュー項目のフォントを設定します。

en: Third Level Menu Items
ja_JP: 第3レベルのメニュー項目

en: Set the border for the second level menu items.
ja_JP: 第2レベルのメニュー項目の枠線を設定します。

en: Set the margin for the second level menu items.
ja_JP: 第2レベルのメニュー項目のマージンを設定します。

en: Set the padding for the second level menu items.
ja_JP: 第2レベルのメニュー項目の余白を設定します。

en: Set the background hover color for second level menu items.
ja_JP: 第2レベルのメニュー項目の背景のホバー色を設定します。

en: Set the font style on hover.
ja_JP: ホバー時のフォントスタイルを設定します。

en: Set the font for second level menu items when they're displayed in a Mega Menu.
ja_JP: Mega Menu に表示される第2レベルのメニュー項目のフォントを設定します。

en: Second Level Menu Items
ja_JP: 第2レベルのメニュー項目

en: Set the border for the widget headings.
ja_JP: ウィジェット見出しの境界線を設定します。

en: Set the margin for the widget headings.
ja_JP: ウィジェット見出しのマージンを設定します。

en: Set the padding for the widget headings.
ja_JP: ウィジェット見出しの余白設定します。

en: Set the font to use for panel contents.
ja_JP: パネルのコンテンツに使用するフォントを設定します。

en: Set the font to use Widget headers in the mega menu. Tip: set this to the same style as the Second Level Menu Item Font to keep your styling consistent.
ja_JP: メガメニューのウィジェットヘッダーに使用するフォントを設定してください。ヒント: スタイルを一貫させるため、第2レベルのメニュー項目のフォントと同じスタイルに設定してください。

en: Set rounded corners for the sub menu.
ja_JP: サブメニューの角丸を設定します。

en: Panel Border Radius
ja_JP: パネル枠線の角丸

en: Set the border to display on the sub menu.
ja_JP: サブメニューに表示する枠線を設定します。

en: Panel Border
ja_JP: パネルのボーダー

en: Set the padding for the whole sub menu. Set these values 0px if you wish your sub menu content to go edge-to-edge.
ja_JP: サブメニュー全体の余白を設定してください。サブメニューのコンテンツを端から端まで表示したい場合は、これらの値を 0 px に設定します。

en: Panel Padding
ja_JP: パネルの余白

en: Advanced: Enter a jQuery selector to synchronize the width and position of the sub menu with existing page element (e.g. body, #container, .page).
ja_JP: 高度な設定: 既存のページ要素 (例 body、#container、.page) とサブメニューの幅と位置を同期させるための jQuery セレクタを入力してください。

en: A 100% wide panel will only ever be as wide as the menu itself. For a fixed sub menu width set this to a pixel value.
ja_JP: 幅100%のパネルは、常にメニュー自体の幅と同じ幅になります。固定のサブメニュー幅を設定する場合は、ピクセル値を指定してください。

en: Mega Panel width.
ja_JP: メガパネルの幅。

en: Panel Width
ja_JP: パネルの幅

en: Set a background color for a whole sub menu.
ja_JP: サブメニュー全体の背景色を設定します。

en: Panel Background
ja_JP: パネルの背景

en: Highlight Current Item
ja_JP: 現在の項目をハイライト

en: Glow Opacity
ja_JP: 光彩の不透明度

en: Show a small divider bar between each menu item.
ja_JP: 各メニュー項目の間に小さな区切りバーを表示。

en: Menu Item Divider
ja_JP: メニュー項目の区切り

en: Set rounded corners for each top level menu item.
ja_JP: トップレベルの各メニュー項目の角丸を設定します。

en: Set the border to display on each top level menu item.
ja_JP: 各トップレベルのメニュー項目に表示する枠線を設定します。

en: Set the padding for each top level menu item.
ja_JP: 各トップレベルのメニュー項目の余白を設定します。

en: Menu Item Padding
ja_JP: メニュー項目の余白

en: Set the font to use for each top level menu item (on hover).
ja_JP: 各トップレベルのメニュー項目 (ホバー時) に使用するフォントを設定します。

en: Decoration
ja_JP: 装飾

en: Weight
ja_JP: ウィジェット

en: Transform
ja_JP: 変換

en: Family
ja_JP: ファミリー

en: Size
ja_JP: サイズ

en: The font to use for each top level menu item.
ja_JP: 各トップレベルメニュー項目に使用するフォント。

en: Font
ja_JP: フォント

en: Define the height of each top level menu item link. This value plus the Menu Padding (top and bottom) settings define the overall height of the menu bar.
ja_JP: 各トップレベルメニュー項目の高さを定義します。この値にコンテナの上下のパディング値を加えた値は、メニューバー全体の高さを定義します。

en: Menu Item Height
ja_JP: メニューアイテムの高さ

en: Define the size of the gap between each top level menu item.
ja_JP: 各トップレベルメニュー項目の間のギャップのサイズを定義します。

en: The background color for a top level menu item (on hover).
ja_JP: トップレベルメニュー項目の背景色 (ホバー)

en: Menu Item Background (Hover)
ja_JP: メニューアイテムの背景 (ホバー)

en: The background color for each top level menu item. Tip: Set these values to transparent if you've already set a background color on the menu bar.
ja_JP: 各トップレベルメニュー項目の背景色。ヒント: すでにメニューバーに背景色を設定している場合は、これらの値を透明に設定してください。

en: Menu Item Background
ja_JP: メニューアイテムの背景

en: Top Level Menu Items
ja_JP: トップレベルのメニュー項目

en: This option will apply to all menu items. To align an individual menu item to the right, edit the menu item itself and set 'Menu Item Align' to 'Right'.
ja_JP: このオプションは、すべてのメニュー項目に適用されます。個々のメニュー項目を右揃えにするには、メニュー項目自体を編集し、「メニュー項目の整列」を「右」に設定します。

en: Align <i>all</i> menu items to the left (default), centrally or to the right.
ja_JP: <strong>すべての</strong>メニュー項目を左 (デフォルト)、中央または右に揃えます。

en: Menu Items Align
ja_JP: メニュー項目の整列

en: Bottom Left
ja_JP: 左下

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Top Right
ja_JP: 右上

en: Top Left
ja_JP: 左上

en: Set a border radius on the main menu bar.
ja_JP: メインメニューバーで枠線の角丸を設定します。

en: Menu Border Radius
ja_JP: メニューボーダー半径

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Top
ja_JP: 上

en: Padding for the main menu bar.
ja_JP: メインメニューバーのパディング。

en: Menu Padding
ja_JP: メニューのパディング

en: To
ja_JP: へ

en: From
ja_JP: から

en: The background color for the main menu bar. Set each value to transparent for a 'button' style menu.
ja_JP: メインメニューバーの背景色。「ボタン」スタイルメニューの各値を透明に設定します。

en: Menu Background
ja_JP: メニューの背景

en: Menu Bar
ja_JP: メニューバー

en: Reset Widget Styling
ja_JP: ウィジェットのスタイリングをリセット

en: Apply hover transitions to menu items. Note: Transitions will not apply to gradient backgrounds.
ja_JP: メニュー項目にホバー時のトランジションを適用します。注意: トランジションはグラデーション背景には適用されません。

en: Hover Transitions
ja_JP: ホバー遷移

en: Color
ja_JP: 色

en: Spread
ja_JP: 広がり

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Apply a shadow to mega and flyout menus.
ja_JP: メガメニューとフライアウトメニューに影を適用します。

en: Shadow
ja_JP: 影

en: Set the z-index to ensure the sub menus appear ontop of other content.
ja_JP: z-index を設定して、サブメニューが他のコンテンツの上に表示されるようにします。

en: Z Index
ja_JP: Z-Index

en: Set the general line height to use in the sub menu contents.
ja_JP: サブメニューのコンテンツで使用する一般的な行の高さを設定します。

en: Line Height
ja_JP: 行の高さ

en: Responsive Breakpoint
ja_JP: レスポンシブ ブレークポイント

en: Down
ja_JP: 下

en: Up
ja_JP: 上

en: Select the arrow styles.
ja_JP: 矢印のスタイルを選択します。

en: Arrow
ja_JP: 矢印

en: Theme Title
ja_JP: テーマタイトル

en: Editing theme
ja_JP: テーマ編集中

en: Select theme to edit
ja_JP: 編集するテーマを選択

en: Menu Location Deleted
ja_JP: メニュー位置を削除しました

en: New Menu Location Created
ja_JP: 新規メニュー位置を作成しました

en: Theme Reverted
ja_JP: テーマを元に戻す

en: Theme Duplicated
ja_JP: テーマを複製しました

en: Theme Deleted
ja_JP: テーマを削除しました

en: All plugin data removed
ja_JP: すべてのプラグインデータを削除しました

en: Failed to delete theme. The theme is in use by a menu.
ja_JP: テーマの削除に失敗しました。テーマはメニューで使用されています。

en: Menu Themes
ja_JP: メニューのテーマ

en: Pro extension
ja_JP: Pro 版拡張機能

en: Core version
ja_JP: 本体バージョン

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Import Theme
ja_JP: テーマのインポート

en: Export Theme
ja_JP: テーマをエクスポート

en: Delete Data
ja_JP: データを削除

en: Delete all saved Max Mega Menu plugin data from the database. Use with caution!
ja_JP: データベースから Max Mega Menu プラグインのすべての保存データを削除します。注意のうえご利用ください !

en: Plugin Data
ja_JP: プラグインデータ

en: Clear CSS Cache
ja_JP: CSS キャッシュのクリア

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Delete location
ja_JP: 場所を削除

en: Add the 'Max Mega Menu' widget to a widget area.
ja_JP: 「Max Mega Menu」ウィジェットをウィジェットエリアに追加。

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: PHP Function
ja_JP: PHP 関数

en: Location Description
ja_JP: 位置の説明

en: Assign a menu
ja_JP: メニューの割り当て

en: Add another menu location
ja_JP: 別のメニュー位置を追加

en: Menu Locations
ja_JP: メニューの位置

en: Accordion - Open sub menus will automatically close when another one is opened.
ja_JP: アコーディオン - 開いているサブメニューは、別のメニューが開くと自動的に閉じる。

en: Standard - Open sub menus will remain open until closed by the user.
ja_JP: 標準 - 開いているサブメニューは、ユーザーが閉じるまで開いたままになる。

en: Define the sub menu toggle behaviour for the mobile menu.
ja_JP: モバイルメニューのサブメニュートグルの動作を定義

en: Mobile Sub Menu Behaviour
ja_JP: モバイルサブメニューの動作

en: First click will open the sub menu, second click will follow the link.
ja_JP: 最初のクリックでサブメニューが開き、2回目のクリックでリンクが表示。

en: First click will open the sub menu, second click will close the sub menu.
ja_JP: 最初のクリックでサブメニューが開き、2回目のクリックでサブメニューが閉じる。

en: Define what should happen when the event is set to 'click'. This also applies to mobiles.
ja_JP: イベントが「クリック」に設定された場合の動作を定義。モバイル時も適用されます。

en: Click Event Behaviour
ja_JP: クリックイベント動作

en: CSS will not be output, you must enqueue the CSS for the menu manually.
ja_JP: CSS は出力されません、メニューの CSS を手動でエンキューする必要があります。

en: CSS will be loaded from the cache in a &lt;style&gt; tag in the &lt;head&gt; of the page.
ja_JP: CSS は、ページの &lt;head&gt; にある &lt;style&gt; タグのキャッシュから読込まれます。

en: CSS will be saved to wp-content/uploads/maxmegamenu/style.css and enqueued from there.
ja_JP: CSS は wp-content/uploads/maxmegamenu/style.css に保存され、エンキューされます。

en: Don't output CSS
ja_JP: CSS を出力しない

en: Output in &lt;head&gt;
ja_JP: &lt;head&gt; に出力

en: Save to filesystem
ja_JP: ファイルシステムに保存

en: CSS Output
ja_JP: CSS 出力

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Slide
ja_JP: スライド

en: Fade
ja_JP: フェード

en: None
ja_JP: なし

en: Effect
ja_JP: エフェクト

en: Click
ja_JP: クリック

en: Hover
ja_JP: ホバー

en: Event
ja_JP: イベント

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Save
ja_JP: 保存

en: Please assign this menu to a theme location to enable the Mega Menu settings.
ja_JP: Mega Menu の設定を有効化するには、このメニューをテーマの位置に割り当ててください。

en: Click {link} for instructions.
ja_JP: 手順については、{link} をクリック。

en: You will need to create a new menu location and use the Max Mega Menu block, widget or shortcode to display the menu on your site.
ja_JP: 新しいメニューの位置を作成し、Max Mega Menu ブロック、ウィジェット、またはショートコードを使用してサイトにメニューを表示する必要があります。

en: This theme does not register any menu locations.
ja_JP: このテーマはメニューの位置を登録しません。

en: here
ja_JP: こちら

en: Oops. Something went wrong. Please reload the page.
ja_JP: おっと。何か問題が発生しました。ページを再読込みしてください。

en: Saving
ja_JP: 保存中

en: Please enable Max Mega Menu using the settings on the left of this page.
ja_JP: このページの左側にある設定より、Max Mega Menu を有効にしてください。

en: Launched for Menu ID
ja_JP: メニュー ID に対して公開されました

en: Max Mega Menu Settings
ja_JP: Max Mega Menu 設定

en: Select icons from your media library with {link}
ja_JP: {link} よりメディアライブラリからアイコンを選択

en: Custom Icon
ja_JP: カスタムアイコン

en: Choose from over 100 genericons with {link}
ja_JP: {link} より 100 を超えるジェネリコンから選択

en: Get access to over 400 Font Awesome Icons with {link}
ja_JP: {link} より 400 を超える Font Awesome アイコンにアクセスしましょう

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Sub menu align
ja_JP: サブメニューの整列

en: Sub Menu Settings
ja_JP: サブメニューの設定

en: Right aligned items will appear in reverse order on the right hand side of the menu bar
ja_JP: 右寄せの項目は、メニューバーの右側に逆順で表示されます。

en: Right
ja_JP: 右

en: Left
ja_JP: 左

en: Menu item align
ja_JP: メニュー項目の整列

en: Disable link
ja_JP: リンクを無効化

en: Hide arrow
ja_JP: 矢印を非表示

en: Option only available for top level menu items
ja_JP: トップレベルのメニュー項目のみ使用できるオプション

en: Hide text
ja_JP: テキストを非表示

en: Menu Item Settings
ja_JP: メニュー項目の設定

en: No widgets found. Add a widget to this area using the Widget Selector (top right)
ja_JP: ウィジェットが見つかりません。ウィジェットセレクター (右上) より、このエリアにウィジェットを追加

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Select a Widget to add to the panel
ja_JP: パネルに追加するウィジェットを選択

en: columns
ja_JP: カラム

en: column
ja_JP: カラム

en: Flyout Menu
ja_JP: フライアウトメニュー

en: Sub menu display mode
ja_JP: サブメニュー表示モード

en: Mega Menus can only be created on top level menu items.
ja_JP: Mega Menu は、トップレベルのメニュー項目にのみ作成できます。

en: Mega Menu
ja_JP: メガメニュー
