Plugins - WP-Sweep - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (68 entries)

en: No items left to sweep.
ja_JP: 掃除する項目がありません。

[ctx: Menu title]
en: Sweep
ja_JP: Sweep (データベース掃除)

[ctx: Page title]
en: Sweep
ja_JP: Sweep (データベース掃除)

note: translators: %s is the Duplicated Term Meta count.
en: %s Duplicated Term Meta Processed
ja_JP: %s件の重複タームメタを処理しました

note: translators: %s is the Orphaned Term Meta count.
en: %s Orphaned Term Meta Processed
ja_JP: %s件の孤立タームメタを処理しました

en: Duplicated Term Meta
ja_JP: 重複タームメタ

en: Orphaned Term Meta
ja_JP: 孤立タームメタ

note: translators: %1 is the number of terms, %2 is the number of term meta
en: There are a total of <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s</span> Terms</strong>, <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s</span> Term Meta</strong>, <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s</span> Term Taxonomy</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s</span> Term Relationships</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s</span>件のターム</strong>、<strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s</span>件のタームメタ</strong>、<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s</span>件のタームタクソノミー</strong>、<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s</span>件のターム関係</strong>があります。

note: Description of the plugin
en: WP-Sweep allows you to clean up unused, orphaned and duplicated data in your WordPress. It cleans up revisions, auto drafts, unapproved comments, spam comments, trashed comments, orphan post meta, orphan comment meta, orphan user meta, orphan term relationships, unused terms, duplicated post meta, duplicated comment meta, duplicated user meta and transient options. It also optimizes your database tables.
ja_JP: WP-Sweep を使えば、WordPress 内の未使用、孤立、重複データを掃除できます。リビジョン、自動下書き、未承認コメント、スパムコメント、ゴミ箱内のコメント、孤立投稿メタ、孤立コメントメタ、孤立ユーザーメタ、孤立ターム関係、未使用ターム、重複投稿メタ、重複コメントメタ、重複ユーザーメタ、一時的オプションを一掃します。また、データベーステーブルも最適化します。

note: translators: %s is the oEmbed Caches count.
en: %s oEmbed Caches In Post Meta Processed
ja_JP: %s件の投稿メタ内の oEmbed キャッシュを処理しました

note: translators: %s is the Tables count.
en: %s Tables Processed
ja_JP: %s件のテーブルを処理しました

note: translators: %s is the Duplicated User Meta count.
en: %s Duplicated User Meta Processed
ja_JP: %s件の重複ユーザーメタを処理しました

note: translators: %s is the Duplicated Comment Meta count.
en: %s Duplicated Comment Meta Processed
ja_JP: %s件の重複コメントメタを処理しました

note: translators: %s is the Duplicated Post Meta count.
en: %s Duplicated Post Meta Processed
ja_JP: %s件の重複投稿メタを処理しました

note: translators: %s is the Unused Terms count.
en: %s Unused Terms Processed
ja_JP: %s件の未使用タームを処理しました

note: translators: %s is the Orphaned Term Relationships count.
en: %s Orphaned Term Relationships Processed
ja_JP: %s件の孤立ターム関係を処理しました

note: translators: %s is the Orphaned User Meta count.
en: %s Orphaned User Meta Processed
ja_JP: %s件の孤立ユーザーメタを処理しました

note: translators: %s is the Orphaned Comment Meta count.
en: %s Orphaned Comment Meta Processed
ja_JP: %s件の孤立コメントメタを処理しました

note: translators: %s is the Orphaned Post Meta count.
en: %s Orphaned Post Meta Processed
ja_JP: %s件の孤立投稿メタを処理しました

note: translators: %s is the Transient Options count.
en: %s Transient Options Processed
ja_JP: %s件の Transient オプションを処理しました

note: translators: %s is the Trash Comments count.
en: %s Trash Comments Processed
ja_JP: %s件のゴミ箱内のコメントを処理しました

note: translators: %s is the Spam Comments count.
en: %s Spam Comments Processed
ja_JP: %s件のスパムコメントを処理しました

note: translators: %s is the Unapproved Comments count.
en: %s Unapproved Comments Processed
ja_JP: %s件の未承認コメントを処理しました

note: translators: %s is the Deleted Posts count.
en: %s Deleted Posts Processed
ja_JP: %s件の削除済み投稿を処理しました

note: translators: %s is the Auto Drafts count.
en: %s Auto Drafts Processed
ja_JP: %s件の自動下書きを処理しました

note: translators: %s is Revisions count.
en: %s Revisions Processed
ja_JP: %s件のリビジョンを処理しました

en: Failed to verify referrer.
ja_JP: リファラーの確認に失敗しました。

en: Sweeping...
ja_JP: 掃除中…

en: Sweeping is in progress. If you leave now, the process won't be completed.
ja_JP: 掃除処理中です。ここでページを離れると、処理は完了しません。

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep all when you do not have any draft posts.
ja_JP: 未使用のタームの一部は、まだ公開されていない下書き投稿に属している可能性があります。下書き投稿がない場合にのみ、「すべて掃除」を実行してください。

en: Sweep All
ja_JP: すべて掃除

en: Optimize Tables
ja_JP: テーブルを最適化

note: translators: %1 is the number of database tables
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s</span> Tables</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s</span>個のテーブル</strong>があります。

en: Database Sweep
ja_JP: データベースの掃除

en: Transient Options
ja_JP: Transient オプション

note: translators: %1 is the number of options
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s</span> Options</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s</span>件のオプション</strong>があります。

en: Option Sweep
ja_JP: オプションの掃除

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep this when you do not have any draft posts.
ja_JP: 未使用のタームの一部は、まだ公開されていない下書き投稿に属している可能性があります。下書き投稿がない場合にのみ、掃除を実行してください。

en: Unused Terms
ja_JP: 未使用のターム

en: Orphaned Term Relationship
ja_JP: 孤立ターム関係

en: Term Sweep
ja_JP: タームの掃除

en: Duplicated User Meta
ja_JP: 重複ユーザーメタ

en: Orphaned User Meta
ja_JP: 孤立ユーザーメタ

note: translators: %1 is the number of users, %2 is the number of user meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s</span> Users</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s</span> User Meta</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s</span>名のユーザー</strong>と<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s</span>件のユーザーメタ</strong>があります。

en: User Sweep
ja_JP: ユーザーの掃除

en: Duplicated Comment Meta
ja_JP: 重複コメントメタ

en: Orphaned Comment Meta
ja_JP: 孤立コメントメタ

en: Deleted Comments
ja_JP: 削除済みコメント

en: Spammed Comments
ja_JP: スパムコメント

en: Unapproved Comments
ja_JP: 未承認コメント

note: translators: %1 is the number of comments, %2 is the number of comment meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s</span> Comments</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s</span> Comment Meta</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s</span>件のコメント</strong>と<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s</span>件のコメントメタ</strong>があります。

en: Comment Sweep
ja_JP: コメントの掃除

en: oEmbed Caches In Post Meta
ja_JP: 投稿メタ内の oEmbed キャッシュ

en: Duplicated Post Meta
ja_JP: 重複投稿メタ

en: Orphaned Post Meta
ja_JP: 孤立投稿メタ

en: Deleted Posts
ja_JP: 削除済み投稿

en: Auto Drafts
ja_JP: 自動保存下書き

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Sweep
ja_JP: 掃除

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Action
ja_JP: 操作

en: % Of
ja_JP: %

en: Count
ja_JP: 数

en: Details
ja_JP: 詳細

note: translators: %1 is the number of posts, %2 is the number of post meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s</span> Posts</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s</span> Post Meta</strong>.
ja_JP: 合計<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s</span>件の投稿</strong>と<strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s</span>件の投稿メタ</strong>があります。

en: Post Sweep
ja_JP: 投稿の掃除

note: translators: %s maximum number of results
en: For performance reasons, only %s items will be shown if you click Details.
ja_JP: パフォーマンス上の理由から、「詳細」をクリックすると%s個の項目のみが表示されます。

note: translators: %1 WP-DBManager Plugin URL, %2 _blank to open new window
en: Before you do any sweep, please <a href="%1$s" target="%2$s">backup your database</a> first because any sweep done is irreversible.
ja_JP: 掃除を実行する前に、まず<a href="%1$s" target="%2$s">データベースをバックアップ</a>してください。
