Themes - Twenty Nineteen - en to ro translation catalogue (92 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
ro: Tema noastră implicită pentru 2019 este concepută pentru a scoate în evidență puterea editorului de blocuri. Ea oferă stiluri personalizate pentru toate blocurile implicite și este construită ca să poți vedea în editor exact ceea ce vei vedea și pe site-ul tău web. Twenty Nineteen este proiectată ca să fie adaptabilă pentru o gamă mare de site-uri web, indiferent dacă rulezi un blog de fotografii, lansezi o afacere nouă sau sprijini o organizație non-profit. Evidențiind spații albe ample și subtitluri moderne cu fonturi fără șerife împerecheate cu corpul de text clasic cu fonturi cu șerife, ea este construită să arate frumos pe toate ecranele, de orice dimensiuni.

en: We help companies communicate with their customers.
ro: Ajutăm companiile să comunice cu clienții lor.

en: Spark interest on social media
ro: Suscită interes pe media socială

en: We help businesses grow.
ro: Ajutăm la creșterea afacerilor.

en: Activate new customers
ro: Activează clienți noi

en: Social Media
ro: Media socială

en: Mobile
ro: Mobil

en: Website Design
ro: Design site web

en: Services
ro: Servicii

en: Contact Us
ro: Contactează-ne

en: example@example.com
ro: exemplu@exemplu.com

en: Get In Touch
ro: Ia legătura

en: Learn More
ro: Află mai multe

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
ro: Pledează pentru afaceri și antreprenori din 2014

en: About
ro: Despre

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro: Comentariul tău așteaptă moderare. Aceasta este o previzualizare; comentariul va fi vizibil după ce este aprobat.

en: Dark Blue
ro: Albastru închis

en: Blue
ro: Albastru

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
ro: Reprezentativ

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Nineteen necesită cel puțin versiunea WordPress 4.7. Acum rulezi versiunea %s. Te rog actualizează și încearcă din nou.

en: Back
ro: Înapoi

en: More
ro: Mai multe

en: Apply a filter to featured images using the primary color
ro: Aplică un filtru pentru imaginile reprezentative folosind culoarea principală

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
ro: Aplică o culoare personalizată pentru butoane, legături, imagini reprezentative etc.

[ctx: primary color]
en: Custom
ro: Personalizată

[ctx: primary color]
en: Default
ro: Implicită

en: White
ro: Alb

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Huge
ro: Foarte mare

en: Large
ro: Mare

en: Small
ro: Mic

en: Footer Menu
ro: Meniu subsol

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ro: Dimensiune completă

en: Page
ro: Pagină

en: Add widgets here to appear in your footer.
ro: Adaugă piese aici ca să apară în subsol.

en: Footer
ro: Subsol

en: Primary Color
ro: Culoare principală

en: No comments
ro: Niciun comentariu

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
ro[0]: %d comentariu
ro[1]: %d comentarii
ro[2]: %d de comentarii

en: View more posts
ro: Vezi mai multe articole

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
ro: Publicat de %s

en: Top Menu
ro: Meniul de sus

note: translators: %s: Post title. translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ro: Continuă lectura<span class="screen-reader-text"> „%s”</span>

en: Pages:
ro: Pagini:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem găsi ceea ce cauți. Probabil o căutare poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: N-am găsit nimic

en: Previous post:
ro: Articolul anterior:

en: Previous Post
ro: Articolul anterior

en: Next post:
ro: Articolul următor:

en: Next Post
ro: Articolul următor

en: Search results for:
ro: Rezultate de căutare pentru:

en: Older posts
ro: Articole mai vechi

en: Newer posts
ro: Articole mai noi

en: Tags:
ro: Etichete:

en: Posted in
ro: Publicat în

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ro: Lasă un comentariu<span class="screen-reader-text"> la %s</span>

en: Posted by
ro: Publicat de

en: Archives:
ro: Arhive:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
ro: Arhive %s:

en: Post Type Archives:
ro: Arhive tip articol:

en: Daily Archives:
ro: Arhive zilnice:

en: Monthly Archives:
ro: Arhive lunare:

en: Yearly Archives:
ro: Arhive anuale:

en: Author Archives:
ro: Arhivă autor:

en: Tag Archives:
ro: Arhivă etichetă:

en: Category Archives:
ro: Arhivă categorie:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ro: Editează <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale

en: Primary
ro: Principal

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ro: Propulsat cu mândrie de %s.

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Next
ro: Următor

en: Previous
ro: Anterior

en: Comments
ro: Comentarii

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: %1$s răspuns la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s răspunsuri la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de răspunsuri la &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un răspuns la &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: Join the Conversation
ro: Alătură-te conversației

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

en: Edit
ro: Editează

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ro: %s <span class="screen-reader-text says">spune:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/
