Themes - Twenty Twenty - en to bs_BA translation catalogue (117 entries)

en: Show author bio
bs_BA: Prikaži autorovu biografiju

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
bs_BA: Pogledaj arhivu  <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
bs_BA: Novi UMoMA otvara vrata

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
bs_BA: U

en: Join the Club
bs_BA: Pridruži se klubu

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
bs_BA: Članovi dobijaju pristup ekskluzivnim izložbama i prodajama. Naše članstvo košta $99.99 i naplaćivana su godišnje.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
bs_BA: Postani član i dobij ekskluzivne ponude.

en: From Signac to Matisse
bs_BA: Od Signac do Matisse

en: The Life I Deserve
bs_BA: Život koji zaslužujem

en: October 1 -- December 1
bs_BA: Oktobar 1 -- Decembar 1

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
bs_BA: &#8220;Kiborzi, kao što je filozof Donna Haraway ustvrdila, nisu parosi. Oni se ne sjećaju kosmosa.&#8221;

en: Theatre of Operations
bs_BA: Pozorište operacija

en: Read More
bs_BA: Pročitaj više

en: August 1 -- December 1
bs_BA: August 1 -- Decembar 1

en: Works and Days
bs_BA: Radovi  i dani

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
bs_BA: Premijerna destinacija za modernu umjetnost u sjevernoj Švedskoj. Otvoreno od 10 prije podne do 6 poslije podne svaki dan za vrijeme ljetnih mjeseci.

en: The New UMoMA Opens its Doors
bs_BA: Nova UMoMA otvara vrata

en: Overlay Opacity
bs_BA: Neprozirnost pokrivača

en: The color used for the text in the overlay.
bs_BA: Boja korištena za tekst u prekrivaču.

en: Overlay Text Color
bs_BA: Boja teksta na pokrivaču

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
bs_BA: Boja korištena za pokrivač. Zadana je boja akcentiranja.

en: Overlay Background Color
bs_BA: Boja pozadine pokrivača

en: Custom
bs_BA: Prilagođeno

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
bs_BA: Primijeni prilagođenu boju za veze, dugmad, naglašene slike.

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
bs_BA: Postavke za "Naslovni predložak" predloška stranice. Dodaj izdvojenu sliku da se koristi kao pozadina.

en: Default
bs_BA: Zadano

en: Primary Color
bs_BA: Primarna boja

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
bs_BA: Izložbe su napravljene u UMoMA u suradnji sa umjetnicima i muzejima širom svijeta i često privlače međunarodnu pažnju. UMoMA je primila specijalnu pohvalu od europskog muzeja godine, i bila je na vrhu kandidata za Nagradu za švedski muzej godine kao i za Nagradu za muzej vijeća Europe.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
bs_BA: Sa sedam spratova šokantne arhitekture, UMoMA pokazuje izložbe međunarodne savremene umjetnosti, nekada uz umjetnost historijske retrospektive. Egzistencijalna, politička i filozofska pitanja koja su čista našem programu. Kako posjetioc ste pozvani na vođenu turu umjetničkih govora, lekcija, filmskih projekcija i drugih događaja sa besplatnim prijemom.

en: Search for:
bs_BA: Pretraga:

en: search again
bs_BA: traži ponovo

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
bs_BA[0]: Za vašu pretragu smo našli %s rezultat
bs_BA[1]: Za vašu pretragu smo našli %s rezultata
bs_BA[2]: Za vašu pretragu smo našli %s rezultata

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
bs_BA: Gore %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
bs_BA: Na vrh %s

[ctx: copyright date format]
note: translators: Copyright date format, see https://www.php.net/date
en: Y
bs_BA: G

en: 404 not found
bs_BA: 404 nije pronađeno

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
bs_BA: %1$s u %2$s

en: Edit
bs_BA: Uredi

en: Your comment is awaiting moderation.
bs_BA: Vaš komentar čeka na moderaciju.

en: Leave a comment
bs_BA: Komentariši

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
bs_BA: Jedan komentar na &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[0]: %1$s odgovor na &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[1]: %1$s odgovora na &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[2]: %1$s odgovora na &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comments
bs_BA: Komentari

en: Comments are closed.
bs_BA: Komentari su onemogućeni.

en: Primary
bs_BA: Primarno

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
bs_BA: Uredi <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Footer Menu
bs_BA: Meni u podnožju

en: Pages:
bs_BA: Stranice:

en: Footer
bs_BA: Podnožje

en: Page
bs_BA: Stranica

en: Secondary
bs_BA: Sekundarno

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
bs_BA: Starije<span class="nav-short">objave</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
bs_BA: Novije<span class="nav-short">Objave</span>

en: Post
bs_BA: Objava

en: Close search
bs_BA: Zatvori pretragu

en: Expanded Social links
bs_BA: Raširi socijalne veze

en: Mobile
bs_BA: Mobilni

en: Close Menu
bs_BA: Zatvori menu

en: Expanded
bs_BA: Raširen

en: Social links
bs_BA: Društvene veze

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
bs_BA: Od %s

en: Scroll Down
bs_BA: Razvij dole

[ctx: submit button]
en: Search
bs_BA: Pretraži:

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
bs_BA: Pretraga &hellip;

en: Search:
bs_BA: Pretraži:

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
bs_BA: Nije moguće pronaći bilo koje rezultate vaše potrage. Možete pokušati ponovo kroz formu za pretrage ispod.

en: Sticky post
bs_BA: Ljepljiva objava

en: Tags
bs_BA: Oznake

en: Categories
bs_BA: Kategorije

en: Post date
bs_BA: Datum objave

en: Post author
bs_BA: Autor objave

en: Social Links Menu
bs_BA: Meni linkova na društvene mreže

en: Horizontal
bs_BA: Horizontalno

en: Page Not Found
bs_BA: Stranica nije pronađena

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
bs_BA: Tražena stranica se ne može pronaći. Mogla je biti obrisana, promijenjenog imena, ili nije ni postojala.

en: Header &amp; Footer Background Color
bs_BA: Boja pozadine zaglavlja i podnožja

en: Theme Options
bs_BA: Opcije teme

en: Show search in header
bs_BA: Pokaži pretragu u zaglavlju

en: On archive pages, posts show:
bs_BA: Na stranicama arhiva, objave prikazuju:

en: Full text
bs_BA: Cijeli tekst

en: Summary
bs_BA: Suštinu

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
bs_BA: Predložak naslovnice

en: Fixed Background Image
bs_BA: Pričvršćena slika pozadine

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
bs_BA: Pravi efekat paralaksu kada posjetilac razvija stranicu.

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
bs_BA: Budite sigurni da je kontrast dovoljno visok da je tekst uočljiv (čitak).

en: Retina logo
bs_BA: Retina Logo

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
bs_BA: Skalira logo na polovinu postavljene slike, praveći je oštrom na visokorezolucijskim ekranima.

en: By Post Author
bs_BA: Od autora objave

en: says:
bs_BA: kaže:

en: Show sub menu
bs_BA: Pokaži podmeni

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
bs_BA: #%d (nema naslova)

en: Newer Comments
bs_BA: Noviji komentari

en: Older Comments
bs_BA: Stariji komentari

en: Powered by WordPress
bs_BA: Pokretana WordPress-om

en: Desktop Horizontal Menu
bs_BA: Horizontalni meni radne površine

en: Desktop Expanded Menu
bs_BA: Rašireni meni radne površine

en: Mobile Menu
bs_BA: Mobilni meni

en: Social Menu
bs_BA: Društveni meni

en: Skip to the content
bs_BA: Preskoči na sadržaj

en: Footer #1
bs_BA: Podnožje #1

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
bs_BA: Spravice na ovoj površi će biti prikazane u prvoj koloni u podnožju.

en: Footer #2
bs_BA: Podnožje #2

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
bs_BA: Spravice na ovoj površi će biti prikazane u drugoj koloni u podnožju.

en: Accent Color
bs_BA: Boja naglašavanja

en: Subtle Background
bs_BA: Suptilna pozadina

en: Background Color
bs_BA: Boja pozadine

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
bs_BA: Mala

[ctx: Short name of the small font size in the block editor.]
en: S
bs_BA: M

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
bs_BA: Normalna

[ctx: Short name of the regular font size in the block editor.]
en: M
bs_BA: N

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
bs_BA: Velika

[ctx: Short name of the large font size in the block editor.]
en: L
bs_BA: V

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
bs_BA: Veća

en: Search
bs_BA: Traži

en: Menu
bs_BA: Meni

en: Continue reading
bs_BA: Nastavi čitati

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
bs_BA: https://bs.wordpress.org/
